Wydanie nr 22 / 2024   

 

niedziela, 10 styczeń 2021 19:30

Powstały punkty szczepień w powiecie nowodworskim. Wyróżniony

Napisał
Szczepienia w powiecie nowodworskim Szczepienia w powiecie nowodworskim fot. Pixa bay

15 stycznia ruszyć mają zapisy na szczepienia powszechne. Rejestracja na szczepienie będzie się odbywała przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Po wyznaczeniu terminu trzeba będzie zgłosić się do punktu szczepień w swojej gminie, gdzie lekarz na podstawie wywiadu i badania lekarskiego zdecyduje o zakwalifikowaniu do szczepienia -  wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia. 

 

Zapisy ruszą 15 stycznia

Osoby niezwiązane zawodowo z medycyną na szczepienie będą mogły zapisywać się od 15 stycznia. Można to zrobić na cztery sposoby:

-korzystając z infolinii pod numerem 989,

-za pomocą internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl,

-u lekarza pierwszego kontaktu, w punkcie szczepień.

Po zarejestrowaniu się otrzymamy informację SMS-em, kiedy i gdzie należy się zgłosić na szczepienie. Każdy będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki zostanie powiadamiany SMS-em.

Przeciwskazania 

Szczepionka przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer-BioNTech jest podawana domięśniowo w dwóch dawkach w odstępie co najmniej 21 dni. Każdy przed otrzymaniem zastrzyku będzie musiał  wypełnić kwestionariusz na temat  swojego zdrowia.

 Przed szczepieniem pacjent musi poinformować personel jeżeli miał wcześniej ciężką reakcję alergiczną lub zaburzenia oddychania po jakimkolwiek szczepieniu. Nie może mieć ostrej gorączki, białaczki, hemofilii.

Inne przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki na Covid-19 to: stosowanie leków immunosupresyjnych, przeciwzakrzepowych, wpływających na odporność oraz osłabiony układ immunologiczny w wyniku choroby.

Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne. Specjaliści podkreślają, że im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej uda się pokonać pandemię.

 

Lista punktów szczepień w powiecie nowodworskim. Gdzie można się zaszczepić?

Nowy Dwór Gdański

Punkt: Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z.o.o.

Adres: ul. Dworcowa 12

Telefon: 885 055 806
Punkt: MAŁGORZATA KAROŃ SPECJALISTYCZNA PRAKTYKA POŁOŻNICZO-GINEKOLOGICZNA
Adres: ul. Sienkiewicza 17
 telefon: 515 768 855

 
Punkt: RAFAŁ HEINZEL I LECH PIETRAS SPÓŁKA CYWILNA

Adres: ul. Sienkiewicza 17

Telefon: 552 460 000
 
Punkt: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Spółki Partnerskiej Lekarzy Wojciech Dobrzyński i Grzegorz Brzuszek

Adres: ul. Warszawska 17

Telefon: 552 462 010
Krynica Morska
Punkt: Poradnia lekarza POZ Jan Michał Drozd

Adres: ul. Górników 15

Telefon: 552 476 116
 
Drewnica
Punkt: RAFAŁ HEINZEL I LECH PIETRAS SPÓŁKA CYWILNA

Adres: ul. Wiślana 25

Telefon: 552 464 949
 
Sztutowo
Punkt: NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ ETER-MED

Adres: ul. Kanałowa 7

Telefon: 552 478 309
Ostaszewo
Punkt: POWIATOWE CENTRUM ZDROWIA

Adres: ul. Kościuszki 37

Telefon: 552 304 077
 
Stegna
Punkt: POWIATOWE CENTRUM ZDROWIA

Adres: ul. Wojska Polskiego 12

Telefon: 669 010 360
 

 
 
W całej Polsce od 27 grudnia trwają szczepienia na koronawirusa osób zakwalifikowanych do grupy 0, czyli najbardziej narażonych na zakażenie. Szczepieni są pracownicy służby zdrowia, a wśród nich m.in. personel medyczny, pracownicy ośrodków pomocy społecznej czy studenci kierunków medycznych.
 
4 stycznia rozpoczęły się szczepienia personelu szpitala w Nowym Dworze Gdańskim. W pierwszy dzień przeprowadzono łącznie 36 szczepień, a w kolejny 54. Stanowi to całość dawek, które szpital w Nowym Dworze Gdańskim otrzymał w pierwszym transporcie. Kolejno odbywa się szczepienie personelu medycznego z innych placówek opieki zdrowotnej znajdujących się na terenie powiatu nowodworskiego.
 

Proces szczepień – zgodnie z programem - jest realizowany etapami.

 W ramach etapu I szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Według ostatnich zapowiedzi rządu, etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

W etapie II szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj