Stegna otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, dzięki którym powstaną centra wsparcia rodzin i seniorów. Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał 44 projekty związane z rozwojem usług społecznych, które będą realizowane w kilkunastu pomorskich miastach.
– Decyzja zarządu województwa pozwoli na uruchomienie wielu niezwykle cennych projektów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Cennych, bowiem skierowanych do osób wymagających od nas szczególnej uwagi: seniorów, rodzin, rodzin zastępczych, osób wykluczonych społecznie, w tym osób niepełnosprawnych. Będą to projekty realizowane zarówno przez samorządy, jak i organizacje pozarządowe. W ramach projektów przewidziano m.in. działania rehabilitacyjne oraz asystenckie dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Będą świadczone usługi opiekuńcze np. w formie teleopieki – wymienia marszałek Struk.
Szacuje się, że ze wsparcia skorzysta nawet 8 tys. mieszkańców Pomorza.
Centra wsparcia i pomocy
W ramach realizowanych projektów powstaną m.in. centra wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ubóstwem. Będą to miejsca, gdzie pomoc otrzymają seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi oraz ich opiekunowie. Z oferty pomocowej skorzysta także młodzież.
Wśród wybranych przez zarząd projektów znalazł się program „STOP WYKLUCZENIU! - Rozwój usług społecznych na terenie Gminy Stegna". Na jego realizację zostanie przeznaczone dofinansowanie w wysokości ponad 4,3 mln złotych. Łączna wartość programu to 4.526.656,23 zł.
- Nasza strategia rozwiązywania problemów społecznych wskazuje na konieczność utworzenia na terenie naszej gminy placówek, które mają pomagać w integracji osób wykluczonych społecznie, seniorów i dzieci. Plan zakłada również pomoc osobom niepełnosprawnym oraz stworzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego - wyjaśnia Tomasz Gajewski, zastępca wójta Gminy Stegna - Projekt przewiduje objęcie pomocą ponad 200 osób. Będzie to między innymi utworzenie klubów seniora dla osób starszych i doposażenie naszych świetlic. Chcemy też umożliwić podniesienie kwalifikacji osobom, które będą się tymi osobami zajmować. Przewidujemy również wsparcie specjalne i opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych oraz integrację społeczną i międzypokoleniową - mówi zastępca wójta- projekt będzie realizowany przez dłuższy czas. - Będziemy go realizować praktycznie do marca 2023 roku. Chcielibyśmy rozpocząć działania w ramach programu jeszcze w tym roku, mówimy tu na przykład o warsztatach i innych działaniach integracyjnych.
Partnerem uczestniczącym w realizacji programu jest Fundacja „Strefa Mocy” ze Sztutowa.