Wydanie nr 147 / 2022   

 

czwartek, 18 czerwiec 2020 17:29

Największy na świecie Titanic z Bursztynu Tomasza Ołdziejewskiego na wystawie w Stegnie Wyróżniony

Napisał

Jedyna w Polsce, niezwykła wystawa w całości składająca się z prac Tomasza Ołdziejewskiego - jednego z bohaterów programu dokumentalnego "Złoto Bałtyku" telewizji HISTORY , serii opowiadającej o losach osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce.  Już od 29 czerwca w GOK w Stegnie wystawa Tomasza Ołdziejewskiego.Na ekspozycji można zobaczyć: największą, wykonaną z bursztynu replikę statku Titanic wpisaną do księgi rekordów świata Guinnessa, rekwizyty pochodzące z planu zdjęciowego serialu dokumentalnego, a także wiele innych niepowtarzalnych "bursztynowych dzieł" autorstwa pana Tomasza.

Kolekcja dzieł z bursztynu robi niesamowite wrażenie. Tego nie da się opisać słowami - Po prostu musisz to zobaczyć!
Jest to również okazja do spotkania bohaterów programu "Złoto Bałtyku"

Wystawa zorganizowana jest pod patronatem telewizji HISTORY:
https://www.facebook.com/HISTORYpolska/

Tomasz Ołdziejewski to jeden z bohaterów serii dokumentalnej telewizji HISTORY pt. „Złoto Bałtyku”, opowiadającej o losach osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce. Do tej pory powstało 10 odcinków i 2 sezony programu. Zdjęcia zrealizowano na terenie województwa pomorskiego – w Sztutowie, Gdańsku i okolicach, a także na... egzotycznej Dominikanie! Za produkcję programu odpowiada ATM Grupa. Autorem fotografii jest Krzysztof Ciuba.

Tomek mieszka na co dzień w Sztutowie na Mierzei Wiślanej i bursztynem zajmuje się od zawsze. Sam zbiera go na pobliskich plażach, ale też skupuje od innych poławiaczy. Zna wszystkich drobnych zbieraczy z okolicy. Od 1988 roku zajmuje się obróbką bursztynu i, jak twierdzi, z tego surowca jest w stanie wykonać wszystko. Tworzy głównie repliki statków, m.in. Queen Mary 2, Titanic, Black Pearl, Mircea. Jego prace, które macie okazję podziwiać, są prezentowane w wielu galeriach w Polsce np. na Starym Mieście w Gdańsku i Warszawie, czy w Krakowie oraz w wielu krajach na świecie.  poszukiwaniach dodatkowego surowca pomaga mu Herkules, jego przyjaciel z dziecięcych lat.

W ostatnim sezonie programu, Tomasz postawił przed sobą prawdziwe wyzwanie – wykonał największy na świecie, 1,5 metrowy model Titanica z bursztynu. Ta praca ma dla niego wyjątkowe, osobiste znaczenie, Ołdziejewski trafi dzięki temu projektowi do Księgi Rekordów Guinessa.

Wystawa do zobaczenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Stegnie od 29 czerwca od godz.9 - 19

Media

Skomentuj