Wydanie nr 320 / 2024   

 

środa, 11 marzec 2020 12:36

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Wystarczą dwa składniki Wyróżniony

Żele antybakteryjne znikają z aptek z powodu koronawirusa. Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Wystarczą dwa składniki.

Żel antybakteryjny to obecnie jeden z najbardziej pożądanych produktów na rynku. Brakuje go na półkach wielu polskich sklepów. Jak przygotować w domu skuteczny preparat antybakteryjny? Jak zrobić domowe środki dezynfekujące?

Ze względu na zwiększony popyt z aptek i drogerii zaczynają znikać mydła oraz żele antybakteryjne. Z drugiej strony ceny niektórych z tych produktów wzrosły tak bardzo, że mała butelka płynu antybakteryjnego kosztować może nawet kilkadziesiąt złotych, zamiast kilku. Coraz większą popularnością cieszy się więc samodzielne robienie w domu żelu antybakteryjnego.

Żel antybakteryjny do odkażania 

Jeśli sięgamy po receptury podawane przez infulencerów w mediach społecznościowych, upewnijmy się, że podane proporcje pozwalają na przygotowanie preparatu, w którym stężenie alkoholu osiąga wyżej wspomniane 60-80% - inne, będą nieskuteczne.

Najprostszy środek do dezynfekcji wykonać można, rozcieńczając spirytus o stężeniu 96% z wodą - w proporcji 8:5, 100 ml alkoholu na 62,5 ml wody.

Przepis na żel antybakteryjny domowej roboty (na 100 g – dla uzyskania większej ilości, masę składników należy odpowiednio przeskalować

Składniki:

- 60 g alkoholu etylowego lub 62,5 g spirytusu rektyfikowanego 96% (UWAGA: alkoholu nie wolno zastępować wódką, amolem, ani octem!!! jak podają niektóre receptury dostępne w internecie)
- 33 g wody destylowanej lub demineralizowanej (w przypadku wykorzystywania spirytusu 96% należy wziąć 30,5 g wody)
- 5 gliceryny

Jak go zrobić? Alkohol i żel mieszamy w proporcjach kolejno 6:4. Do roztworu można dodać olejek eteryczny lub witaminę E, która dodatkowo nawilża skórę. Jeśli w tych samych proporcjach wymieszamy alkohol z wodą, to uzyskamy płyn do dezynfekcji, który można używać np. do przecierania powierzchni. Trwałość takiego żelu wynosi około 2-3 miesięcy.

Żel antybakteryjny warto mieć przy sobie zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wiemy, że będziemy mieć ograniczony dostęp do mydła i bieżącej wody. Zaleca się także korzystanie z płynu dezynfekcyjnego w miejscach, gdzie istnieje zwiększone ryzyko zakażenia niebezpiecznymi patogenami. Do tego typu miejsc możemy zaliczyć, chociażby przychodnie zdrowia, szpitale czy miejsca, przez które przewija się duża liczba ludzi, jak chociażby środki komunikacji miejskiej.

 

Skomentuj