Wydanie nr 320 / 2024   

 

niedziela, 26 styczeń 2020 11:00

Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości zagrają w Stegnie.

Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości zagrają w Stegnie. gok stegna

Czesław Mozil ze swoim niepowtarzalnym projektem dotrze do Stegny . 1 lutego wraz z dziećmi i młodzieżą uczestniczącymi w zajęciach muzycznych GOK- KOS, zagra koncert, jakiego jeszcze nie było.

Tymczasem parę słów o projekcie:
"Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości" to projekt, w którym dzieci ze szkół muzycznych z całego kraju, akompaniują muzykowi - Czesławowi Mozilowi. To akcja, która ma na celu zaprezentowanie młodych ludzi, którzy wybrali - często niełatwą - drogę muzykowania. W ramach akcji rejestrowane są piosenki w wykonaniu dzieci z udziałem profesjonalnych muzyków, a także teledyski, wywiady oraz relacje video z planu zdjęciowego.

Naszym celem jest przybliżyć sylwetki młodych - zdolnych, którzy zachwycają swoim talentem i zaangażowaniem, m.in. Aniela z Krakowa - utalentowana oboistka, która grając na tym niełatwym instrumencie, potrafi wytwarzać nieprzerwany dźwięk. Osiąga to poprzez wdychanie powietrza przez nos, przy jednoczesnym wydychaniu go przez usta. Tą techniką (circular breathing) ośmiolatka potrafi grać frazy dłuższe niż jej nauczyciel.
Dziesięcioletni Wiktor z Zielonej Góry gra na pianinie od 3 lat, ale już dzisiaj - pomimo młodego wieku - zachwyca wirtuozerią i dojrzałością gry. Jego idolem jest Rafał Blechacz.
Najmłodsze trio z Bydgoszczy: siedmioletnia Gosia, która od 3 lat wprawnie gra na flecie, ośmioletnia Tosia na fortepianie i ośmioletnia Michalinka na skrzypcach.
Na tym nie koniec. Czesław Mozil do wspólnego muzykowania zaprosił dzieci z Pszczyny, Nowego Dworu Mazowieckiego, Kutna, Piły, Radzynia Podlaskiego, Lublina, Poznania i Warszawy. Usłyszymy różne składy: od chóru, przez orkiestrę akordeonową, klasę harf, flety poprzeczne, saksofony, klasy perkusji do orkiestr dętych i symfonicznych.

„Kiedyś To Były Święta” to 24 piosenki - jedna na każdy dzień adwentu (od 1 do 24 grudnia). Muzykującym dzieciom wokalnie towarzyszą m.in. Kuba Quebonafide Grabowski, Czesław Mozil, czy Zuza Jabłońska. Do każdego utworu został nagrany teledysk, prezentujący młodych bohaterów, w różnych sytuacjach muzycznych.

Czesław Mozil o projekcie:

„Byłem normalnym chłopakiem grającym w piłkę i gry komputerowe, ale tym czymś, co mnie wyróżniało, była gra na instrumencie. Byłem uczniem szkoły muzycznej i miałem mega zajawkę na akordeon. To był mój magiczny świat.
„Grajkowie Przyszłości” to projekt dalekosiężny, rozwojowy i futurologiczny, który będzie miał swoją kontynuację, bo widzę, jak ciepło jest przyjmowany przez dzieciaki, ich rodziców, nauczycieli i kolegów z branży. Czeka na nas kilkaset szkół muzycznych w całym kraju i setki tysięcy zdolnych dzieci, których talent warto i należy zaprezentować szerszemu gronu.”

Skomentuj