Wydanie nr 116 / 2019   
kwiecień 26, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Mierzeja Wiślana. Wrak z II Wojny Światowej na plaży w Stegnie.

Kolejne znalezisko i skarb ukryty na Mierzei Wiślanej ukazał się nam oczom. Zapewne zawdzięczamy to silnie wiejącym wiatrom w ostatnim czasie. Ciekawy obiekt znajduje się zaraz przy zejściu na plażę nr 72 półtora kilometra od głównego wejścia w Stegnie w kierunku Jantaru. To kolejne już znalezisko na Mierzei Wiślanej.  Zobaczcie zdjęcia z plaży w Stegnie z uwidocznionym częściowo wrakiem kutra, jednostki desantowej który znajduje się pod wodą. 

-Mierzeję Wiślaną spokojnie można nazwać wybrzeżem wraków. Po 45 roku zostało kilkadziesiąt jednostek które brało udział w ewakuacji żołnierzy i ludności cywilnej na Mierzei Wiślanej. Po budowie możemy sądzić że jest to jeden z kutrów rybackich zmobilizowany do ewakuacji lub mogła to być jednostka pomocnicza której użyto do ewakuacji. Duża część tych jednostek została zniszczona przez lotnictwo rosyjskie, które bardzo mocno operowało w tym rejonie. Większość tych wraków była wycinana po wojnie do lini wody bo stanowiły przeszkodę i były niebezpieczne ale też  pozyskiwane na złom. Jeżeli chodzi o MIerzeję Wiślaną to występuje tu ciekawe zjawisko że wraki się tu pojawiają i znikają. Na skutek falowania bardzo szybko się zagłębiają w piasku są zasypywane metrową warstwą piasku, po czym kolejny sztorm je odsłania. Takich znalezisk po każdym sztormie bedziemy mieć więcej. Na Mierzei tych wraków i pozostałości jest około kilkadziesiąt - mówi Zbigniew Okuniewski ze  Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków "Niebieskich Beretów.
 
Mateusz Deling z Muzeum Techniki Militarnej w Kłaninie w rozmowie telefonicznej podaje że jest to jedna z kilkudziesięciu jednostek pływających, które zostały zniszczone podczas ewakuacji w 1945 roku na Mierzei Wiślanej i Helskiej, jakich wiele na polskim wybrzeżu pozostało po działaniach wojennych, niestety ich wartość historyczna jest niewielka, a samo wydobycie nieopłacalne.
 
Sebastian Gołaś z Mierzei Wiślanej pasjonat historii przyznaje, że pamięta jak jeszcze wystawał kocioł nad linią wody z tego kutra, ale później pewnie złomiarze go wycięli- mówi.
wrak stegna plaża07
wrak stegna plaża01
wrak stegna plaża02
wrak stegna plaża03
wrak stegna plaża04
wrak stegna plaża05
wrak stegna plaża06
wrak stegna plaża08
wrak stegna plaża09
wrak stegna plaża10
wrak stegna plaża11
Previous Next Play Pause
wrak stegna plaża07 wrak stegna plaża01 wrak stegna plaża02 wrak stegna plaża03 wrak stegna plaża04 wrak stegna plaża05 wrak stegna plaża06 wrak stegna plaża08 wrak stegna plaża09 wrak stegna plaża10 wrak stegna plaża11
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Najnowsze

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.

Wilki zawędrowały na Żuławy? W…

Mar 03, 2019 Rate: 0.00

Potrącenie na pasach kobiety.  Nowy Dwór Gd. -  11.03.2019

Potrącenie na pasach kobiety. …

Mar 11, 2019 Rate: 0.00

Facebook

Galeria artykułów

Montaż tablic informacyjnych na przekopie Mierzei Wiślanej – 25.04.2019

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do użyczenia, dzierżawy na okres 3, 4 i 5,10 lat oraz wydzierżawienia od Skarbu Państwa Nadleśnictwa Elbląg nieruchomości gruntowej na czas nieokreślony.

Nie bądź patałachem, posprzątaj Mewią Łachę edycja wiosna 2019

Święto miłośników ogrodnictwa z dziennikarzem telewizyjnym Markiem Jezierskim.

Spotkanie: Jarosław Sellin w Nowym Dworze Gdańskim.

II Grand Prix Żuław w wędkarstwie spławikowym o puchar burmistrza.

Ruszy II etap przebudowy chodników na ul. Łąkowej w Kmiecinie.

Nowy Dwór Gdański. Spróbuj smaków Żuław. Żuławski Park Historyczny zaprasza na ostatnią odsłonę żuławskich smaków.

Kolorowanka Żuławska dla dzieci w starostwie.