Wydanie nr 357 / 2024   

 

piątek, 19 kwiecień 2019 09:41

Mierzeja Wiślana. "Niebieskie Berety" przeszukują plażę z pozostałości z okresu II WŚ. Wyróżniony

Napisał

Eksploratorzy z grupy historycznej Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków "Niebieskich Beretów razem z Elbląskim Stowarzyszeniem Eksploracyjnym "Ilfing" 6 kwietnia na plaży pomiędzy Kątami Rybackimi a Skowronkami w Gminie Sztutowo prowadzili działania poszukiwawcze w miejscu planowanego przekopu mierzei jakieś półtora kilometra od miejsca wycinki. Poszukiwali barki desantowej, jednak oględziny odkopanego obiektu przyniosły inne ustalenia. To jednak nie jednostka pływająca, a fragment pomostu, który ratował życie, bo służył do ewakuacji cywilów czy np. rannych żołnierzy.

To pierwsze miejsce eksploracji na osi przekopu. Grupa ma za zadanie spenetrować cały odcinek gdzie będą prowadzone prace. Liczą na dużo innych znalezisk. Pozwolenie na prace poszukiwawcze stowarzyszenia mają do końca grudnia, więc na pewno jeszcze wrócą na Mierzeję Wiślaną.

- Odkryliśmy jednostkę prawie na całej długośći. Po wstępnych oględzinach typujemy, że jest to przęsło mostu pontonowego. Dokonaliśmy pomiarów, identyfikacji, wykonaliśmy dokumentację fotograficzną. Jednostka jest w średnim stanie zachowana. Są zapadnięte płyty pokładu, widać podział grodziowy- mówił historyk Andrzej Ditrich.

- Z historycznego punktu widzenia to cenne znalezisko, dzięki temu będziemy znać drogę ewakuacji ludności cywilnej i wojska - mówi Zbigniew Okuniewski ze Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków "Niebieskich Beretów".

zobacz

Z poszukiwań zostanie stworzony raport, gdzie każde znalezisko zostanie gruntownie opisane. Trafi on do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Urzędu Morskiego w Gdyni. W zależności od stanu zabytku oraz jego wartości dla muzealnictwa zostanie podjęta decyzja, czy opłaca się taką rzecz wydobyć, bo niektóre z nich mogą być zniszczone przez czas i wodę. Jeśli jakieś muzeum będzie zainteresowane wydobyciem znaleziska konieczne będą kolejne zgody oraz ciężki sprzęt.

Tymczasem dla grupy poszukiwaczy teraz ważniejszy jest sam fakt odkrywania i dźwięk łopaty uderzającej w stalową konstrukcję ukrytą pod piaskiem. – To fantastyczne uczucie – przyznała  Dorota Schliewe, która w sobotę pierwsza dokopała się do znaleziska i poczuła charakterystyczny dźwięk blachy.

56553681_662709424150680_2334871885713506304_n
5cab13f14aa3c_o
kąty rybackie (1)
kąty rybackie (2)
kąty rybackie (3)
kąty rybackie (4)
kąty rybackie (5)
kąty rybackie (6)
kąty rybackie (7)
kąty rybackie (8)
kąty rybackie (9)
kąty rybackie (10)
Previous Next Play Pause

 

Skomentuj