Wydanie nr 20 / 2019   
styczeń 20, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me
Ad Top Header

MEN przedstawi nauczycielom żądającym podwyżek swoje propozycje

Ministerstwo edukacji w czwartek przedstawi nauczycielom żądającym wyższych podwyżek „swoje propozycje”. Według wyliczeń resortu postulaty związkowe będą kosztowały budżet państwa od 13 do 18 mld zł.

Na czwartek na godzinę 11.00 zaplanowano kolejne negocjacje płacowe nauczycielskich związków zawodowych z minister edukacji Anną Zalewską. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się od rządu zwiększenia o 1000 zł zaplanowanej w projekcie tegorocznego budżetu państwa kwoty bazowej, wraz z którą rośnie średnie wynagrodzenie nauczycieli. Forum Związków Zawodowych chce m.in. wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o 1000 zł na wszystkich stopniach awansu.

„Poważnie traktujemy te postulaty, starając się dokładnie przeanalizować ich skutki finansowe. Na pewno się do tego odniesiemy, na pewno przedstawimy swoje propozycje” – powiedział dziennikarzom wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Według szacunków MEN propozycja ZNP, polegająca na zwiększeniu kwoty bazowej do 3900 zł oznaczałaby skutek finansowy rzędu 13 mld zł. Koszt propozycji FZZ sięga 18 mld zł.

„W czwartek poinformujemy stronę związkową, jakie są skutki finansowe każdego z tych elementów, które zostały zgłoszone. Wskażemy te elementy, które naszym zdaniem w sposób istotny poprawią sytuację nauczycieli” – poinformował wiceminister Kopeć.


Jak podkreślił, resort nie bierze pod uwagę czarnego scenariusza i zakłada, że strajku nauczycieli nie będzie.

„Jestem przekonany, że i minister, i strona społeczna dążą do tego samego - żeby szkoły funkcjonowały normalnie. Zakładamy, że wszyscy działamy w sposób odpowiedzialny, działamy na rzecz uczniów i ich rodziców i do strajku nie dojdzie” – powiedział wiceminister.

Projekt ustawy budżetowej na 2019 r. zakłada 5-procentową podwyżkę kwoty bazowej dla nauczycieli, wraz z którą wzrośnie średnie wynagrodzenie w poszczególnych grupach awansu zawodowego. W porównaniu do kwot obowiązujących od kwietnia 2018 r. średnie wynagrodzenie stażysty wzrośnie o 145 zł, nauczyciela kontraktowego - o 161 zł, mianowanego - o 209 zł, a dyplomowanego - o 267 zł. Jednym ze składników liczonych do średniego wynagrodzenia jest wynagrodzenie zasadnicze, które według projektu MEN wzrośnie od 121 do 166 zł.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować
Ad Sidebar

Najnowsze

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Apel do mieszkańców Gminy Stegna.

Apel do mieszkańców Gminy Steg…

Sty 09, 2019 Rate: 0.00

Napadli na konwojenta i ukradli ponad 60 tysięcy złotych! Podejrzani zatrzymani.

Napadli na konwojenta i ukradl…

Sty 09, 2019 Rate: 0.00

Facebook

Galeria artykułów

Pożegnaliśmy Prezydenta Pawła Adamowicza -19.01.2019

Egzaminy zawodowe w Zespole Szkół nr 2.

Orkiestra zagrała w gminie Stegna. 27 Finał WOŚP- 13.01.2019

Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Gminy Sztutowo.

Powiat Nowodworski. Nieodpłatna pomoc prawna.

Ogłoszenie o naborze na  stanowisko  asystent rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sztutowie

Nowy Dwór Gdański. Dzień Kubusia Puchatka w Bibliotece Publicznej

Inicjatywa uczniów z Jantara.  Pomagają przetrwać zimę podopiecznym "Iskierki"