Wydanie nr 357 / 2024   

 

poniedziałek, 07 październik 2024 09:03

Nadchodzi sezon niedoborów! Jak rozpoznać, że w Twoim organizmie brakuje witaminy D? Wyróżniony

Napisał
Nadchodzi sezon niedoborów! Jak rozpoznać, że w Twoim organizmie brakuje witaminy D?
Dlaczego tak wielu z nas odczuwa przewlekłe zmęczenie i frustrację? Złe samopoczucie często tłumaczymy nadmiarem obowiązków, jednak pogorszenie nastroju wcale nie musi być wynikiem stresu i pracy. Czy wiesz, że zdecydowana większość Polaków cierpi na niedobór witaminy D? Poznaj typowe objawy awitaminozy.

 

Czy niedobór witaminy D dotyczy także Ciebie?

Chociaż organizm człowieka samodzielnie syntetyzuje witaminę D, to ten proces może zachodzić wyłącznie z udziałem promieniowania UVB ze światła słonecznego. Ponieważ w Polsce niewiele jest pogodnych dni, większość mieszkańców kraju nad Wisłą boryka się z niedoborem witaminy D. Niewystarczająca podaż tej substancji często jest sygnalizowana w subtelny sposób. Sygnały świadczące o awitaminozie to na przykład:

 

  • przewlekłe przemęczenie, które bywa mylone z przepracowaniem lub nadmiarem stresu,
  • bóle kości oraz słabość mięśni, która nie jest powiązana z wysiłkiem fizycznym,
  • spowolnienie procesu gojenia się ran,
  • obniżony nastrój, a nawet depresja.

 

Zbyt niskie stężenie witaminy D może być niebezpieczne!

Nieleczony niedobór witaminy D może okazać się fatalny w skutkach. Z awitaminozą należy walczyć od momentu pojawienia się pierwszych objawów – nawet jeśli wydają się one drobne i mało uciążliwe. Głęboki niedobór witaminy D prowadzi do poważnego osłabienia kości, które w skrajnym przypadku powoduje osteoporozę. Naukowcy udowodnili, że długotrwały niedobór witaminy D jest powiązany z wyższym ryzykiem rozwoju chorób autoimmunologicznych. Niskie stężenie związku pozyskiwanego ze słońca może narażać nas na liczne schorzenia przewlekle, takie jak cukrzyca typu II.

Najlepsze sposoby na szybkie uzupełnienie niedoboru witaminy D

Co zrobić, aby skutecznie zwiększyć podaż witaminy D? Istnieje kilka sposobów na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu oraz zwiększenie przyswajalności i produkcji słonecznej witaminy. Najpopularniejszym jest odpowiednia dieta wzbogacona suplementacją. Witamina D występuje głównie w tłustych rybach, tranie, wątrobę i żółtkach jaj, dlatego trudno skomponować jadłospis, który pozwoli na szybkie uzupełnienie cennej substancji. Z tego powodu najlepiej sięgnąć po witaminę D w formie wygodnego suplementu diety:https://mybionic.pl/witaminy-imineraly/witaminy-adek/witamina-d. Domowa kuracja będzie jeszcze skuteczniejsza, gdy zdecydujemy się na dodatkowe wsparcie w postaci codziennej ekspozycji na słońce. Niestety, jesienią i zimą może być to bardzo trudne, a przy pochmurnej pogodzie po prostu niewykonalne.

Zdrowa suplementacja – o tym warto pamiętać!

Nie ma znaczenia, czy przyjmujemy suplementy z witaminą D rano, czy wieczorem. Istotna jest jedynie regularność. Pamiętajmy też o tym, że słoneczny związek zdecydowanie lepiej przyswaja się wraz z tłuszczem, zatem witaminowe kapsułki najlepiej przyjmować w trakcie śniadania, obiadu lub kolacji. Zalecane dawki tej substancji różnią się w zależności od płci, wieku, czy sytuacji zdrowotnej, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta lub skonsultować się z lekarzem.

– Artykuł sponsorowany

Skomentuj