Wydanie nr 357 / 2024   

 

piątek, 08 grudzień 2023 14:26

Staże i praktyki na studiach — gdzie i jak ich szukać?

Napisał

Dobre wykształcenie będzie świetną podstawą do znalezienia ciekawej pracy. Jednakże wielu pracodawców oczekuje również doświadczenia. Absolwenci studiów często podejmują więc pracę niezgodną z ukończonym kierunkiem, co po kilku latach praktycznie zamyka im drogę do praktykowania w wymarzonej branży i skazuje na niesatysfakcjonujące i słabo płatne posady. Rozwiązaniem może być staż lub praktyka w renomowanej firmie, która pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie jeszcze w trakcie nauki. Gdzie szukać staży i jak napisać CV, aby zachęcić pracodawcę do przyjęcia praktykanta?

Dlaczego warto pracować w formie praktyki lub stażu?

Studia wyższe dostarczają wiedzy teoretycznej w danej dziedzinie, ale najczęściej nie poświęcają dużej uwagi stronie praktycznej nauczanych zagadnień – po pierwsze dlatego, że nie zawsze uczelnia ma odpowiedni do tego sprzęt, sale czy kadrę, a po drugie – ponieważ tak właśnie skonstruowany jest akademicki system edukacji. Jeśli więc liczysz na to, że studia ukończysz jako kompetentny przyszły pracownik, to niestety będziesz zawiedziony.  Dlatego właśnie warto równorzędnie korzystać z możliwości odbywania stażu lub praktyki, w dowolnej formie. Może to być pełnowymiarowa praca przez całe wakacje albo kilka godzin w tygodniu, podczas trwania nauki. Zdobyte na studiach informacje będziesz miał okazję zderzyć z praktyką, dowiadując się, jak faktycznie zachodzą pewne procesy.

Które firmy organizują staże i praktyki?

Na praktykę lub staż jest szansa w zasadzie w każdej branży. Wyjątkiem stanowią profesje obwarowane dodatkowymi regulacjami – podmioty nie mogą wówczas przyjmować stażystów „z ulicy” (np. adwokaci, lekarze). W pozostałych dziedzinach znalezienie przedsiębiorstwa przyjmującego stażystów jest dość łatwe. Największym problemem może być znalezienie firmy, która rozumie istotę praktyk lub stażu. Nie przychodzisz tam po to, żeby wykonywać obowiązki, którymi nikt nie chce się zajmować, ale po to, aby się czegoś nauczyć a przy okazji wesprzeć pracowników w ich codziennych czynnościach. Jeśli po miesiącu praktyk nadal tylko parzysz kawę dla zarządu, czas poszukać innej firmy.

Gdzie szukać ofert praktyk i staży?

Ale skąd wiedzieć, czy dana firma podchodzi do praktyk poważnie?

Przede wszystkim warto zapoznać się z opiniami na jej temat. Na https://www.gowork.pl/praca/gdansk;l, poza samymi ofertami pracy, stażów i praktyk, znajdziesz również oceny wystawiane pracodawcom przez pracowników, wraz z uzasadnieniami.Istnieje również możliwość zadawania pytań pracodawcom, masz więc okazję dowiedzieć się u źródła, czy praktyki i staże są przez firmę organizowane i za co byłbyś wówczas odpowiedzialny. Korzystając z serwisów z ogłoszeniami, zyskujesz również pewność, że oferty pochodzą ze zweryfikowanego źródła, a zatem są legalne i bezpieczne. Jeśli zależy ci na wynagrodzeniu, w poszukiwaniach bierz pod uwagę wyłącznie firmy oferujące staże płatne. Nie będzie to przeważnie regularna wypłata, ale zawsze pomoże trochę podreperować studencki budżet.

Co zawrzeć w CV, aby zainteresować pracodawcę?

Tak jak w przypadku poszukiwania pracy etatowej, również podczas odpowiadania na oferty stażów i praktyk, warto pracodawcy wysłać swoje CV. Tylko co w nim wpisać, skoro nie masz doświadczenia? Przede wszystkim przedstaw swoje atuty i predyspozycje, które sprawiają, że świetnie czujesz się w branży.Wspomnij o swoich pasjach, o zrealizowanych projektach, odbytych kursach, wygranych nagrodach. Pracodawca bardziej zainteresuje się zgłoszeniem, z którego będzie się wyłaniał ciekawy obraz kandydata.

Skomentuj