Wydanie nr 357 / 2024   

 

piątek, 28 październik 2022 16:52

Policjanci apelują. Reaguj na hejt.

Policjanci apelują. Reaguj na hejt.
 
Hejt jest niebezpiecznym zjawiskiem społecznym, mogącym przybierać różne formy. To nie tylko wulgarne słowa, ale także memy, zmodyfikowane nagrania i zdjęcia. Warto wiedzieć, że przypadki hejtu i mowy nienawiści coraz częściej wypełniają znamiona przestępstw i są przedmiotem postępowań karnych.
 
Hejt to działania pełne nienawiści, które najczęściej występują w internecie. Hejt to negatywne, często pełne wulgaryzmów komentarze, które umieszczane są najczęściej na portalach i grupach internetowych. To nie tylko wulgarne wpisy, ale także publikowanie zdjęć i filmów zrobionych z ukrycia, memów. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim cyklicznie spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach, przypominając, że hejt może wypełnić znamiona czynów, podlegających odpowiedzialności karnej.
 
Poniżej kilka przykładów:
 
Art.  190a kk  Stalking
§  1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§  4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego
Art.  207 kk  Znęcanie się
§  1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§  1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§  2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§  3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1-2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Art.  190 kk Groźba karalna
§  1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§  2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art.  212 kk Zniesławienie
§  1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§  2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§  3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§  4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Art.  216 kk Znieważenie
§  1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§  2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§  3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§  4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§  5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.
Art.  257 kk Rasizm
 
Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 
 
hejt1 1
 
 
 
 
Jak reagować?
 
Zgłoś sprawę na policję
Jeśli Twoje prawa lub prawa Twoich bliskich zostały naruszone, przyjdź do najbliższej jednostki Policji i złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
Zgłoś sprawę administratorowi strony internetowej
PAMIĘTAJ! Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić i źle traktować!
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111
Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie – 116 123
 
 
Informacja:  KPP Nowy Dwór Gd

Skomentuj