Wydanie nr 338 / 2024   

 

wtorek, 25 październik 2022 11:39

Nowoczesna ortodoncja – innowacyjne sposoby na piękny uśmiech Wyróżniony

Napisał
Nowoczesna ortodoncja – innowacyjne sposoby na piękny uśmiech Nowoczesna ortodoncja – innowacyjne sposoby na piękny uśmiech mat. prasowe
Na przestrzeni ostatnich lat dziedzina stomatologii, jaką jest ortodoncja bardzo mocno się rozwinęła. Współczesna ortodoncja stała się równoznaczna ortodoncji estetycznej. Dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi całej medycyny oraz zwiększonemu poziomowi wiedzy wykorzystuje się dzisiaj wiele metod, aby uzyskać pięknem zdrowe zęby. Tradycyjny aparat ortodontyczny nie jest już pierwszym wyborem.
 
Kiedy leczenie ortodontyczne jest potrzebne?
 
Istnieją pewne przesłanki, które powinny nas skłonić do specjalistycznej porady lekarza ortodonty. W przypadku dzieci jest to asymetria w rysach twarzy, wada wymowy, oddychanie ustami i stale otwarta buzia czy dysfunkcja języka. Przesłanką do wizyty u specjalisty będzie też wysunięta lub cofnięta bródka i nieprawidłowe uszeregowanie zębów, czyli ich nadmierne stłoczenie lub szpary między zębami. Jeśli zaś chodzi o dorosłych, to warto się udać do ortodonty, gdy pojawi się zgrzytanie zębami lub ich nadmierne ścieranie. Sygnałem do wizyty u specjalisty będzie też nadmierne odkładanie się kamienia i odsłanianie szyjek zębów.
 
  
Female patient showing her invisible lingual braces braces on dental mirror
 
 
Metoda Invisalign
 
W dzisiejszej ortodoncji triumfy święcą aparaty nakładkowe, czyli tzw. alignery. Są to nakładki na zęby praktycznie niewidoczne dla innych. Najpopularniejszą metodą jest Invisalign. Polega na noszeniu przezroczystych nakładek na zęby przez prawie całą dobę (wyjątkiem jest czas posiłków) i zmienianiu ich zależnie co 7-10 dni. Leczenie planowane jest na podstawie symulacji komputerowej – dzięki temu pacjent od razu zna ilość nakładek i łatwo można policzyć czas leczenia i jego koszt. Pacjenci uwielbiają alignery, ponieważ są one wygodne, łatwe w zdejmowaniu i zakładaniu oraz dopasowane do linii dziąseł pacjenta. Na ich korzyść przemawia też brak jakiegokolwiek bólu, co w przypadku aparatu tradycyjnego jest częstym problemem.
 
Aparat lingwalny
 
Kolejnym aparatem, którego nie widać jest aparat lingwalny. W jego przypadku zamki są przyklejane po wewnętrznej stronie zębów, dlatego nie ma on pierścieni. Noszenie takiego aparatu jest bezbolesne. Na wizytach kontrolnych lekarz sprawdza postępy w leczeniu, a także zmienia łuki w zamkach, żeby zęby ciągle „pracowały”. Taka wizyta powinna odbywać się co 4-6 tygodni, natomiast później co 8-10.
 
Aparat ruchomy
 
Aparat ruchomy jest stosowany do korekcji wybranych wad zgryzu poprzez wywieranie nacisku na konkretne zęby. Po pobraniu wycisku jest indywidualnie projektowany dla każdego pacjenta. Pozwala on na kształtowanie łuku zębowego w zaplanowany sposób. Jest on przytwierdzony do uzębienia na określony czas. Aby uzyskać pożądany efekt, urządzenie powinno pozostawać założone na zębach co najmniej przez 12–14 godzin, w tym także w trakcie nocy.
 

Skomentuj