Wydanie nr 22 / 2024   

 

wtorek, 11 październik 2022 22:13

Nowe oblicze ikonostasu w parafii św.Mikołaja w Cyganku/Żelichowie Wyróżniony

Napisał
Nowe oblicze ikonostasu w parafii św.Mikołaja w Cyganku/Żelichowie
 
W minionym tygodniu w parafii św.Mikołaja w Cyganku/Żelichowie odnowiono oblicze ikonostasu.
 
-Prace przy ikonostasie, które miały miejsce były pierwszymi od ponad 40 lat. Było to związane z tym, iż inne rzeczy zazwyczaj były pilniejsze. Cieknący dach, zawilgocone fundamenty, spróchniała konstrukcja ryglowa. W bieżącym roku dzięki prywatnym ofiarodawcom, którzy przekazali w depozyt dla parafii drzwi diakońskie oraz zespół 6-ciu ikon patriarchów, postanowiono odnowić konstrukcję ikonostasu. Jednocześnie dostosować ją kolorystycznie do innych elementów świątyni
-mówi ksiądz Paweł Potoczny
 
Nowe elementy, drzwi diakońskie i prorocy są autorstwa znanego ikonopisarza Teofila Kopystyńskiego, który tworzył swoje dzieła w XIX wieku. W depozycie parafii znalazły się ikony św. Szczepana oraz św. Wawrzyńca-Lawrentija. Ikony z cyklu Proroków i Królów Starego Testamentu: Daniel, Ezechiel, Jonasz, Abdiasz, Mojżesz, Ozeasz, Zachariasz, Sofoniasza, Habakuk, Dawid, Salomon i Izajasz z 1860 roku.
W czasie prac dokonano zatrucia konstrukcji ikonostasu, szpachlowania dziur oraz przemalowania zgodnie z kolorystyką, która jest zgodna z zabytkową. Kolor turkusu i jego odcienie został odkryty na zabytkowych ławkach z XVIII wieku i jest odtwarzany w całej świątyni.
W niedzielę 09 października 2022 roku proboszcz parafii ks. Paweł Potoczny poświęcił odrestaurowane ikony Proroków, Królów i świętych Męczenników.
 
„Jest to dla naszej parafii wyjątkowa chwila, gdyż odnowiony ikonostas będzie pierwszym elementem rzucającym się w oczy, gdy będziemy wchodzić do świątyni. Odnowione oblicze tego elementu świątyni staje się dzisiaj dla nas znakiem odnowienia oblicza człowieka przez Chrystusa. To On oczyszcza z brudu grzechu, naprawia swoją łaską to co zostało zepsute i nadaje nowy wygląd odkupionemu człowiekowi. Radujmy się tym dniem, gdyż nasza wspólnota parafialna po raz kolejny dała świadectwo wiary, że trud pracy i zawierzenie Bogu przynoszą piękne owoce.”
 
ikonostas nowy zelichowo cyganek4
nowy ikonostas żelichowo16
nowy ikonostas żelichowo14
nowy ikonostas żelichowo15
nowy ikonostas żelichowo13
nowy ikonostas żelichowo08
nowy ikonostas żelichowo09
nowy ikonostas żelichowo10
nowy ikonostas żelichowo06
nowy ikonostas żelichowo07
nowy ikonostas żelichowo04
nowy ikonostas żelichowo01
nowy ikonostas żelichowo03
nowy ikonostas żelichowo02
nowy ikonostas żelichowo17
nowy ikonostas żelichowo12
nowy ikonostas żelichowo11
nowy ikonostas żelichowo05
ikonostas nowy zelichowo cyganek3
Previous Next Play Pause
 
Ksiądz proboszcz podziękował za pracę dla Państwa Jarosława i Joanny Giemza z Łańcuta. Podziękowania w imieniu Państwa Giemzów przyjęła Mariana Potoczna, która każdego dnia po szkole przychodziła do świątyni aby pomagać w pracach. Siedmioletnia parafianka malowała listewki, wskazywała i pod okiem specjalisty szpachlowała ubytki konstrukcji oraz nabierała nowego doświadczenia. W podziękowaniu otrzymała swój pierwszy różaniec, na którym obiecał zanosić modlitwy do Boga.
 
Nowe-stare ikony pozostają własnością prywatnych ofiarodawców, do parafii zostały użyczone, aby spełniały swoją pierwotną funkcję. Prace były wykonywane jedynie przy konstrukcji ikonostasu i nie dotyczyły elementów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków.
 
Dla obrazów wpisanych do rejestru zabytków przygotowywany jest plan prac konserwatorskich oraz wycena rzeczoznawcy odnośnie prac konserwatorskich. Obecne prace w całości finansowane były ze środków parafii greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Żelichowie.
 
 

Skomentuj