Wydanie nr 272 / 2022   

 

wtorek, 13 wrzesień 2022 20:48

Powiat Nowodworski. Płukanie sieci wodociągowej

Napisał
Centralny Wodociąg Żuławski Sp. z o.o. w Nowym Dworze Gdańskim informuje swoich Klientów, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, a w szczególności w zakresie jej odpowiedniej jakości u Odbiorców, w dniach od 19.09.2022 roku do 31.10.2022 roku przystępuje do płukania sieci wodociągowej na terenie gmin Nowy Dwór Gdański, Stegna, Sztutowo, Nowy Staw, Ostaszewo, Lichnowy, Malbork.
 
Pomimo utrzymania wysokich standardów uzdatniania wody, co potwierdzają badania wykonywane przez laboratorium Spółki oraz kontrole laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w ciągu eksploatacji rozległej sieci wodociągowej, dochodzi w wyniku naturalnych procesów takich jak zmiany kierunku i prędkości przepływu, stagnacji w godzinach nocnych, wahań ciśnień wody, awarii urządzeń, do nieznacznego pogorszenia jakości wody u naszych Odbiorców.
 
Objawia się to pogorszeniem smaku i zapachu wody, podwyższeniem barwy i mętności wody.
Proces okresowego płukania (czyszczenia) sieci wodociągowej usuwa osady, przyczyniając się do uzyskania dużej stabilności przepływającej wody oraz przywraca odpowiednią drożność rur.
 
-Podkreślamy, że woda w czasie płukania, tak jak i w ciągu całego roku normalnej eksploatacji sieci jest bezpieczna dla zdrowia, zgodnie z wymaganiami Ministra Zdrowia, zawartymi w Rozporządzeniu z dnia 7.12.2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
W czasie prowadzenia płukania i dezynfekcji sieci wodociągowej mogą ulec zmianie właściwości wody, tzn. może wystąpić okresowe podwyższenie barwy i mętności. Wyczuwalny może być również zapach, który jest specyficzny dla chloru.
Płukanie sieci odbywać się będzie w godzinach nocnych, zazwyczaj od godz. 23:00 do 5:00, jednak skutki tych działań mogą być odczuwalne również w ciągu dnia- informuje Centralny Wodociąg Żuławski 
 
Po wznowieniu dostawy wody, może wystąpić pogorszenie jakości wody, objawiające się żółtawo-brązowym zabarwieniem wody, pochodzącym z odłożonych w rurociągach osadów żelaza i manganu. Prosimy Odbiorców o ograniczenie korzystania w tym czasie z urządzeń pralniczych.
Do pozostałych celów higieniczno-sanitarnych woda może być używana bez ograniczeń.
Zaleca się wcześniejsze zaopatrzenie w niezbędne ilości wody.
 
Szczegółowe informacje dotyczące prowadzonych prac można uzyskać pod numerami telefonów:
 
ZE Nowy Staw: (55) 273 – 22 – 47, e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ZE Nowy Dwór Gdański: (55) 247 – 21 – 18, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub kontakt z pracownikami Biura Obsługi Klienta.

Skomentuj