Wydanie nr 146 / 2022   

 

środa, 19 styczeń 2022 19:39

Grekokatolicy obchodzili Święto Jordanu. Święto Objawienia Pańskiego w Cyganku. Wyróżniony

Napisał

Dziś kościół greckokatolicki obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to w obrządku wschodnim jedno z największych świąt, jako pamiątka chrztu Chrystusa w rzecze Jordan.

Święto rozpoczęło się od uroczystej mszy w Cerkwii św. Mikołaja w Żelichowie Cyganku. Po niej, procesja wiernych wyruszyła nad rzekę Tuga, gdzie ksiądz proboszcz Paweł Potoczny dokonał  poświęcenia wody.

Święto Jordanu to jedno z największych świąt w Kościele wschodnim. Obchodzone jest na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie i łączone z uroczystością Objawienia Pańskiego. W dzień święta sprawowana jest uroczysta liturgia, po której następuje procesja nad brzeg rzeki – symboliczny Jordan.

Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu.

 Zgodnie z tradycją, w czasie obrzędu poświęcenia kapłani proszą Ducha Świętego o obdarowanie wody mocą leczniczą dla dobra duszy i ciała. Następnie błogosławią wodę trzema trójramiennymi świecznikami, tzw. trykyrionem, oraz trzykrotnie zanurzają w wodzie krzyż. W tym czasie wierni śpiewają hymn liturgiczny tropar: „Koły wo Jordani chrestywsia…” („Kiedy w rzece Jordan Ty chrzest przyjmowałeś…”).
cyganek (1)
cyganek (6)
cyganek (9)
cyganek (8)
cyganek (4)
cyganek (5)
cyganek (3)
cyganek (2)
cyganek (14)
cyganek (11)
cyganek (12)
cyganek (10)
Previous Next Play Pause
 
 

Skomentuj