Wydanie nr 231 / 2022   

 

poniedziałek, 18 lipiec 2022 20:09

Zaginięcia dzieci na plaży. O czym należy pamiętać. Wyróżniony

Napisał
Zaginięcia dzieci na plaży. O czym należy pamiętać. KPP Nowy Dwór Gd
"Nie pozwól mi się zgubić” to akcja Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim, w której policjanci przedstawiają pojawiający się masowo w sezonie letnim problem zaginięć dzieci na plaży
 
W sezonie letnim każdego dnia na plaży gubią się dzieci. Zagubienie dziecka na plaży, gdzie wypoczywają tłumy oraz bliskość wody stanowi ogromne niebezpieczeństwo. Plaża pełna turystów i parawanów tworzy dla małego dziecka labirynt, w którym idąc, nie wie, jak wrócić do swoich kochanych rodziców.
 
Znajdując się w tłumie plażowiczów oraz rozstawionych parawanów wystarczy chwila nieuwagi i dziecko stracimy z pola widzenia. Na plaży wszystko dla dzieci wygląda tak samo, wydaje im się, że idą w dobrą stronę, jednak nieświadomie zawsze oddalają się od miejsca, w którym przebywali z rodzicami, potrafiąc tak przejść nawet kilka kilometrów. Sytuacja zaginięcia jest bardzo trudnym i traumatycznym przeżyciem dla dziecka oraz całej rodziny.
 
 
 
4 NDG nie pozwół mi się zgubić
 
 
W takiej sytuacji służby postawione są w najwyższy stan gotowości. Współpraca wszystkich służb jest bardzo istotna, aby jak najszybciej odnaleźć dziecko. Niestety takich zgłoszeń zawsze jest bardzo wiele, dlatego policjanci z Komendy Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” na plażach rozdają opaski „niezgubki”, które na ręku dziecka podpowiedzą, jak skontaktować się z rodzicem.
 
Na takiej opasce znajduje się numer alarmowy oraz miejsce na umieszczenie imienia i nazwiska dziecka, oraz numer telefonu do opiekuna co usprawnia akcję poszukiwawczą, dzięki opasce dziecko szybciej znajduje się u rodziców, krócej przeżywając traumatyczną dla nich rozłąkę. Opaskę „niezgubkę” powinniśmy zakładać dziecku na rączkę przede wszystkim tam, gdzie będziemy przebywać w dużych skupiskach ludzi np. plaża, centrum handlowe.
 
 
2NDG nie pozwól mi się zgubić
 

Warto pamiętać, że opaska „niezgubka” na ręku dziecka nie zwalnia nas z zachowania szczególnej ostrożności podczas sprawowania opieki nad maluchem.
 
 
 
 
Podziękowania za udział w filmie dla wszystkich służb, które zawsze z nami współpracują podczas zaginięć dzieci na terenie Mierzei Wiślanej:
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim
OSP Jantar
Stacja Ratownictwa Morskiego Sztutowo
WOPR Elbląg
Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej
Placówka Straży Granicznej w Krynicy Morskiej
 
Informacja: KPP Nowy Dwór Gdański

Skomentuj