Wydanie nr 28 / 2022   

 

piątek, 29 październik 2021 22:27

Nowy Dwór Gdański. „Nosisz odblask? – Żyjesz!” Cykliczne akcje policji. Wyróżniony

Napisał
Nowy Dwór Gdański. „Nosisz odblask? – Żyjesz!” Cykliczne akcje policji. Nowy Dwór Gdański. „Nosisz odblask? – Żyjesz!” Cykliczne akcje policji. KPP Nowy Dwór Gd

Nowodworscy policjanci, dbając o bezpieczeństwo pieszych, cyklicznie przeprowadzają akcje wręczania uczestnikom ruchu odblasków.


Nadeszła jesień. Dzień jest coraz krótszy, a za oknem coraz szybciej robi się ciemno i ponuro. W okresie jesienno–zimowym widoczność na drodze bardzo się pogarsza. Po ciemku, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z przeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Pieszego czy rowerzystę dostrzegają w ostatniej chwili. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów.

Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej.


Nowodworscy policjanci wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo pieszych, dlatego wręczają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe, a także latarki rowerowe. Wszyscy chętnie przyjmują odblaski. Mundurowi zapowiadają, że to nie są jednorazowe akcje. Działania są przeprowadzane przez cały okres jesienno-zimowy.

 

2NDG-_odblaski_1.1.3.jpg

Informacje, fot. KPP Nowy Dwór Gd 

Skomentuj