Wydanie nr 177 / 2022   

 

środa, 10 marzec 2021 19:39

Nowa propozycja lokalizacji masztu 5G w Sztutowie. Wyróżniony

Napisał

Postawienie masztu 5G w Sztutowie przy ul. Morskiej od roku spotyka się ze sprzeciwem mieszkańców. Decyzja jednak nie należy do gminy. Maszt musi powstać. Wynika to wydanej specustawy. Gmina wynegocjowała z inwestorem i zaproponowała inną propozycję lokalizacji masztu przy ul.Obozowej z dala od centrum.

O lokalizacji masztu 5G w Gminie Sztutowo mówi się już od roku. Projekt wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Maszty telekomunikacyjne powstają na terenie całej Mierzei Wiślanej.  Są już w Stegnie i Krynicy Morskiej. Obiekt tego typu powstał także ok. 300 m od zabudowań w Skowronkach (lokalizacja w lesie). Kolejne powstać mają odpowiednio przy głównej ulicy w Kątach Rybackich na działce od strony Zalewu Wiślanego - kilkaset metrów za portem w kierunku Krynicy Morskiej.

Gmina przez kilka miesięcy starała się wynegocjować zmianę lokalizacji dla masztów w Sztutowie i Kątach Rybackich, jednocześnie zaznaczając, że nie ma nic przeciwko inwestycji w przypadku budowy masztów z dala od zabudowań mieszkalnych. 

-Lokalizacja na ul.Morskiej na prywatnej działce dojdzie do skutku, jeśli gmina Sztutowo nie znajdzie innej możliwej lokalizacji, dlatego że podjęta przez rząd specustawa takiego typu inwestycje zwalnia z przestrzegania jakiegokolwiek innego aktu prawnego m.in. prawo budowlane, plan zagospodarowania przestrzennego. Można budować pomijając wszelkie akty prawne.

Gminie Sztutowo udało się wynegocjować z inwestorem zmianę lokalizacji. Sprawa masztu sięga 2017 roku. Już wtedy były procedowane uchwały w tym zakresie. Nie było wtedy konsultacji.

Wielki ukłon w stronę firmy telekomunikacyjnej, która dała nam czas na znalezienie nowej lokalizacji na posadowienie masztu- mówił Wójt Robert Zieliński – Należy pamiętać, że w tym rejonie maszt musi powstać, wynika to z wydanej specustawy i cała sprawa dzieje się poza gminą, która nawet nie jest stroną w postępowaniu-.

Firma P4 ma podpisaną umowę, o którą toczy się postępowanie, o zgodę na posadowienie masztu na ul. Morskiej. Jedyną alternatywą jest lokalizacja przy ul. Sportowej, ponieważ gmina może wskazać miejsce w obrębie 3 km od ul.Morskiej. 

 

Skomentuj