Wydanie nr 337 / 2020   

 

wtorek, 10 listopad 2020 10:26

Sztutowo. Rada odmówiła uchylenia mandatu Wójtowi. Co zrobi Wojewoda? Wyróżniony

Napisane przez

 Rada Gminy Sztutowo po raz kolejny odmówiła, w kwestii stwierdzenia wygaszenia mandatu Wójta Roberta Zielińskiego. Ostateczną decyzję ma podjąć jednak Wojewoda. 

 XXI sesja rady gminy Sztutowo w czwartek 5 listopada odbyła się ponownie w sposób zdalny. Wójt oraz większość pracowników urzędu i radnych uczestniczyli w obradach online. W sesji wzięło udział 12 na 15 członków rady.

Poza wprowadzeniem bieżących zmian do budżetu gminy i zapewnieniami, że gmina w nowy rok wejdzie z wypracowaną finansową nadwyżką na koncie, rada zajęła się wprowadzeniem zapisów najnowszej nowelizacji ustawy o gospodarce odpadami. Od 2021 roku zadeklarowanie posiadania kompostowników przy domu umożliwia pewne korzyści dla właścicieli domów, w tym niewielką obniżkę stawek opłat za śmieci, co jednak wiąże się z rezygnacją z otrzymywania brązowych worków na odpady.

- Największym zastrzykiem ostatnich tygodni jest ponad 200 tysięcy złotych odszkodowania za zajęty kawałek terenu gminy przy budowie przekopu. Inne zmiany to przede wszystkim zamykanie ostatecznych wydatków inwestycyjnych i sprawy niewielkich przepływów po stronie wydatków i wpływów. Gmina na pewno jest spokojna i stabilna finansowo, a nasza ostrożność w działaniu (choć przecież wiele się dzieje i buduje) pozwala być rozsądnym w tych trudnych czasach 2020 roku. Na pewno w nowy rok wejdziemy ze sporą nadwyżką na koncie - zapewnia przewodniczący rady Marcin Owsiński.

Najwięcej emocji wzbudził ostatni punkt obrad, gdzie po raz kolejny radni na prośbę wojewody Dariusza Drelicha odnieśli się do sytuacji wójta Zielińskiego i możliwości wygaszenia mu mandatu. Radni wypowiedzieli się w sprawie odmowy mandatu uchwałą o następującej treści: odmawia się stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Wójtowi Gminy Sztutowo w związku z brakiem podstaw do stwierdzenia naruszenia  przez Wójta Gminy Sztutowo  ustawowych zakazów łączenia funkcji Wójta z wykonywaniem funkcji bądź prowadzenia działalności gospodarczej określonych w odrębnych przepisach.

Tym razem również radni byli przeciwni odwołaniu Wójta. Ostateczna decyzja nie należy jednak do członków rady gminy. Co zrobi Wojewoda w tej sprawie, do którego należy decyzja. Czy odwoła Wójta pomimo sprzeciwu mieszkańców i radnych?

-Miejmy nadzieję, że rozsądek zwycięży i próba dialogu- mówił Przewodniczący Marcin Owsiński.

Przypomnijmy, że 26 czerwca do urzędu gminy Sztutowo wpłynęło pismo od wojewody pomorskiego. Napisano w nim, że do wojewody wpłynęło doniesienie o możliwości rzekomego nieprawidłowego działania w postaci pełnomocnictwa wójta związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak wyjaśnił sam zainteresowany - dzięki pełnomocnictwu pomagał jedynie mamie w uporządkowaniu spraw administracyjnych, nie czerpał z tego tytułu żadnych korzyści majątkowych.

Już w sierpniu pismo wraz z dołączonymi kilkuset podpisami mieszkańców wysłano do biura wojewody. Już wtedy odbył się też wiec poparcia dla obecnego Wójta. Mieszkańcy otwarcie zgłaszali swoją dezaprobatę wobec pomysłu wygaszenia  mandatu Wójtowi.

 

 

 

 

Czytaj więcej: https://www.zulawytv.pl/8249/niedzielny-wiec-poparcia-dla-roberta-zielinskiego-wojta-gminy-sztutowo

Media

XXI sesja Rady Gminy Dziś już po raz 21 obradowała nasza rada gminy obecnej kadencji. Niestety znów, bez przerwy od...

Opublikowany przez Gmina Sztutowo Czwartek, 5 listopada 2020

Skomentuj

Facebook

Galeria Artykułów

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.
Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019
Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.
Cedry Małe. Wypadek na S7. Samochód osobowy najechał na auto obsługi technicznej drogi.
Gmina Stegna. Remont zabytkowej kapliczki w Żuławkach zakończony.
Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.
Powiat Nowodworski. Zaopiniowano projekt koncepcyjny dotyczący przebudowy mostu w Tujsku.
Ponad 500 aut. Gwiazdy. Super nagrody. Zlot klasyków w Stegnie 2019.
Tujsk. Zajęli trzecie miejsce w Polsce w konkursie Energi. Nagrody i czek na 10 tysięcy.
27 Finał. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Sztutowie.
Wyniki wyborów w Sołectwie Tujsk.
Wyniki wyborów w Sołectwie Jantar.


joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl