Wydanie nr 102 / 2021   

 

środa, 28 październik 2020 07:45

Najwyższe wyróżnienie w polskim muzealnictwie. Nagroda "Sybilli" dla Muzeum Stutthof. Wyróżniony

Napisane przez

Główna Nagroda w kategorii Edukacja, za projekt skierowany do osób z dysfunkcjami intelektualnymi „Prosta opowieść o trudnym miejscu”!  40 edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2019, trafiła do Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W nowatorskim projekcie uczestniczyła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu. Młodzi ludzie nie tylko uczyli się, ale też byli wolontariuszami, wnosząc swój wkład w tworzenie projektu.

„Ta nagroda należy się nie tylko naszemu zespołowi, ale także wolontariuszom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu. Zdobyliśmy tę nagrodę wspólnie!” - podkreśla koordynatorka projektu - Małgorzata Daniluk z Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie.
„Dziękujemy także wszystkim uczestnikom projektu, a także ich rodzicom i opiekunom, wszak wiemy, że ta lekcja historii mogła być jedną z najtrudniejszych, a bez ich odwagi i determinacji mogłaby się nigdy nie odbyć”.
„Często powtarzamy, że nasze Muzeum jest Miejscem Pamięci o historii niewyobrażalnego cierpienia. I to samo w sobie jest trudne do opowiedzenia kolejnym pokoleniom" - mówi Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie - Piotr Tarnowski - "Uruchamiając specjalny projekt dla osób o zupełnie innej wrażliwości, chcieliśmy spróbować opowiedzieć to miejsce całkiem inaczej niż robimy to na co dzień. Otrzymane wyróżnienie oczywiście nas bardzo cieszy, ale i motywuje do dalszego działania. Zwłaszcza że tego typu projektów jest w polskich Muzeach bardzo mało”.
 
 Sybilla to najwyższe wyróżnienie w polskim muzealnictwie. Po raz pierwszy nagrody w Konkursie przyznano w 1980 roku a organizatorem pod egidą Ministerstwa Kultury było Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Obecnie wydarzenie organizowane jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2011 wraz z dyplomem laureaci otrzymują statuetkę zaprojektowaną przez artystkę Annę Bujak. Muzeum Stutthof w Sztutowie wcześniej zdobyło dwie takie nagrody.
sybilla muzeum stutthof2
sybilla muzeum stutthof4
sybilla muzeum stutthof3
sybilla muzeum stutthof1
Previous Next Play Pause
 
fot. Muzeum Stutthof/Wiesław Leszczyński

Media

Szanowni Państwo, Z wielką radością pragniemy podzielić się z Państwem informacją o wyróżnieniu dla naszego Muzeum! W...

Opublikowany przez Muzeum Stutthof/Stutthof Museum Poniedziałek, 19 października 2020

Skomentuj

Facebook

Galeria Artykułów

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.
Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019
Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.
Cedry Małe. Wypadek na S7. Samochód osobowy najechał na auto obsługi technicznej drogi.
Gmina Stegna. Remont zabytkowej kapliczki w Żuławkach zakończony.
Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.
Powiat Nowodworski. Zaopiniowano projekt koncepcyjny dotyczący przebudowy mostu w Tujsku.
Ponad 500 aut. Gwiazdy. Super nagrody. Zlot klasyków w Stegnie 2019.
Wyniki wyborów w Sołectwie Tujsk.
Tujsk. Zajęli trzecie miejsce w Polsce w konkursie Energi. Nagrody i czek na 10 tysięcy.
27 Finał. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Sztutowie.
Wyniki wyborów w Sołectwie Jantar.


joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl