Przejdź do głównej treści

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Dworze Gdańskim

Opuplikowano 13.11.2024 2:51

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Dworze Gdańskim

Mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego uczcili 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas uroczystości zorganizowanych przez Gminę Nowy Dwór Gdański i Żuławski Park Historyczny. Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników, którzy wzięli udział w mszy, marszu oraz spotkaniach upamiętniających.
 
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ulicami Drzymały, 3 Maja i Wejhera, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przy Pomniku w Hołdzie Poległym i Pomordowanym złożyły kwiaty liczne delegacje instytucji, placówek oświatowych, seniorów, radnych powiatowych.
 
Wciągnięto flagę na maszt i wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Po ceremonii uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przy Urzędzie Miejskim.
 
Podczas przemówienia z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, burmistrz Jacek Michalski podkreślił znaczenie 11 listopada jako symbolu odporności i ducha Polski. Uhonorował ofiary złożone przez postacie historyczne, takie jak Piłsudski, Dmowski, Paderewski i innych, którzy odłożyli różnice na bok, aby  odzyskać wolną Polskę, i przypomniał, że wolność wymaga ciągłego poświęcenia.

 

-Niech dzisiejszy dzień przypomina nam, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze. Pamiętajmy, każdy z nas jest odpowiedzialny za kształt obecnej i przyszłej Polski. Chwała wszystkim, którzy oddali za nią swoje życie. Niech żyje wolna Polska!. 

 

W swoim przemówieniu starosta Lubomir Głowacki odniósł się do poświęceń poniesionych przez tych, którzy cenili suwerenną Polskę ponad wszystko. Przypomniał wszystkim o głębokim koszcie wolności i podkreślił, że pozostaje ona cennym, ciężko wywalczonym dziedzictwem. Życząc narodowi pokoju, szacunku i harmonii, zachęcał do pielęgnowania jedności narodowej i wzajemnej życzliwości każdego dnia, aby Polska pozostała miejscem, w którym nie ma miejsca na trudną walkę, ale pozostała fundamentem trwałej, ukochanej ojczyzny.
W południe w Żuławskim Parku Historycznym odbyło się spotkanie dla mieszkańców, w ramach którego Łukasz Kępski z Muzeum Żuławskiego wygłosił wykład „Niepodległość, kiedyś i dziś”.
Rozstrzygnięto także II Gminny Konkurs Historyczny „Polskie drogi do Niepodległości 1794-1918”. Dzień zakończyła Nowodworska Wieczornica, gdzie mieszkańcy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne pod przewodnictwem Tomasza Stroynowskiego oraz podopiecznych Krainy Otwartej Sztuki KOS.
 
 
 
 
Przy Pomniku w Hołdzie Poległym i Pomordowanym złożyły kwiaty liczne delegacje instytucji, placówek oświatowych, seniorów, radnych powiatowych.
 
 
 
Wieczornica Nowodworska link https://fb.watch/vPSkajO9Nz/
 
 
Previous Next Play Pause

Śledź nas

Pogoda

Reklama

Polecane