Wydanie nr 20 / 2019   
styczeń 20, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me
Ad Top Header

Komisja Europejska wstrzyma przekop Mierzei Wiślanej?

Potwierdzają się informacje, według których Komisja Europejska chce wstrzymania przekopu Mierzei Wiślanej. Jako pierwsze podało je Radio Gdańsk. W środę na antenie Ryszard Czarnecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, poinformował, że do dwóch polskich resortów zostały wysłane przez Komisję Europejską pisma.

-Komisja Europejska domaga się, poprosiła, zasugerowała wstrzymanie wszelkich prac do czasu zbadania tego przez Brukselę - powiedział europoseł Ryszard Czarnecki w Radiu Gdańsk, pytany o planowany przez rząd PiS przekop Mierzei Wiślanej. Deputowany zaznaczył, że nie jest to informacja oficjalna. - Słyszałem dosłownie dzisiaj (...) o jakichś pismach wysłanych do dwóch polskich resortów przez Komisję Europejską, właśnie w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Jeżeli te informacje się potwierdzą, to by oznaczało, że - uwaga - po raz kolejny Komisja Europejska - zamiast brać stronę państwa członkowskiego, wzięła stronę Rosji i wysłuchała jej argumentów - oświadczył Czarnecki na antenie Radia Gdańsk. 

Zdaniem Rosjan budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną nie była z nimi konsultowana i grozi ekologii Zalewu Wiślanego. Zgłosili się w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Wiceminister  Federacji Rosyjskiej zaapelował o „przeprowadzenie wszechstronnej analizy możliwych skutków oraz podjęcie świadomej decyzji dot. przekopu Mierzei Wiślanej” i „zabezpieczenie i wdrożenie szeregu środków w celu zrekompensowania szkód wodnych zasobów biologicznych i ich siedlisk”.

Komisja Europejska zwróciła się z pismem ws. raportu oddziaływania na środowisko i pozytywnej decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. - W raporcie tym jednoznacznie nie stwierdzono negatywnego oddziaływania inwestycji na obszary Natura 2000, co zostało bezwzględnie potwierdzone przez naukowców, którzy realizowali ten raport. Przygotowujemy odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej, ale wierzymy bardzo mocno, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które do Brukseli zostało wysłane przez ministra rolnictwa Federacji Rosyjskiej - mówił  minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Źródło: https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/88184-komisja-europejska-chce-wstrzymania-przekopu-mierzei-wislanej-minister-wierzymy-ze-to-nie-poklosie-pisma-od-rosjan   

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zaloguj się, by skomentować
Ad Sidebar

Najnowsze

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Apel do mieszkańców Gminy Stegna.

Apel do mieszkańców Gminy Steg…

Sty 09, 2019 Rate: 0.00

Napadli na konwojenta i ukradli ponad 60 tysięcy złotych! Podejrzani zatrzymani.

Napadli na konwojenta i ukradl…

Sty 09, 2019 Rate: 0.00

Facebook

Galeria artykułów

Pożegnaliśmy Prezydenta Pawła Adamowicza -19.01.2019

Egzaminy zawodowe w Zespole Szkół nr 2.

Orkiestra zagrała w gminie Stegna. 27 Finał WOŚP- 13.01.2019

Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Gminy Sztutowo.

Powiat Nowodworski. Nieodpłatna pomoc prawna.

Ogłoszenie o naborze na  stanowisko  asystent rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sztutowie

Nowy Dwór Gdański. Dzień Kubusia Puchatka w Bibliotece Publicznej

Inicjatywa uczniów z Jantara.  Pomagają przetrwać zimę podopiecznym "Iskierki"