Przejdź do głównej treści

Stegna. Obchody rocznicy rozstrzelania Polaków z Wolnego Miasta Gdańska.

Opuplikowano 24.03.2019 17:42

Muzeum Stutthof w Sztutowie 22 marca br., zorganizowało obchody rocznicy rozstrzelania Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych między innymi z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, ze Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim oraz z Gminy Sztutowo, przedstawiciele Garnizonu Gdańskiego, rodziny ofiar, muzealnicy, nauczyciele, oraz uczniowie ze szkół w Sztutowie i Stegnie. Wojewodę Pomorskiego reprezentuje Ireneusz Szweda, doradca wojewody.

Las nieopodal KL Stutthof . To tu w Wielki Piątek - 22 marca 1940 roku - strzałem w tył głowy zabito 67 Polaków - urzędników, działaczy, księży, przedstawicieli Senatu Wolnego Miasta Gdańska, nauczycieli, kupców. Pierwszej egzekucji dokonano 11 stycznia 1940 r. - rozstrzelano 22 osoby. Dwa miesiące później, 22 marca w Wielki Piątek, wykonano drugą egzekucję, podczas której rozstrzelano 67 osób. Dziś w miejscu kaźni, które wskazuje pamiątkowa tablica, odbywają się rocznicowe uroczystości.

W uroczystościach wzięła też udział  młodzież Zespołu Szkół nr 2 wraz z wicedyrektorem M. Kabzą oraz Zespołu Szkół w Sztutowie i Stegnie. Młodzież złożyła kwiaty, aby upamiętnić i oddać hołd Polakom z Wolnego MiastaGdańsk. Samorząd Uczniowski podjął  powyższe działania w ramach misji Muzeum Stutthof oraz Koalicji Pamięci następnych pokoleń. 

Previous Next Play Pause
Informacja: Muzeum Stutthof

Śledź nas

Pogoda

Reklama

Polecane