Wydanie nr 204 / 2023   

 

czwartek, 04 lipiec 2024 05:49

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Wyróżniony

Napisał

Apel do posłów i senatorów ws. rozpoczęcia prac nad prawną reformą mediów publicznych

Sejmowa komisja, która pracuje nad ustawą o prawach autorskich, nie zajęła się postulatami branży wydawców prasy. Wśród rządzącej koalicji nie ma zwolenników rozszerzenia praw wydawców i dbania o interesy czwartej władzy. Wydawcy alarmują, że bez tego sprawy mogą ciągnąć się w sądach latami.

Sejmowa komisji kultury i środków przekazu pracowała nad ustawą o prawach autorskich. Nie zajęła się jednak postulatami zgłaszanymi przez wydawców prasy i właścicieli serwisów informacyjnych, dotyczących ich praw autorskich, za które platformy nie płacą.
Rząd idzie na rękę Big Techom i jak to się utrzyma, to za cztery, pięć lat masa firm mediowych po prostu przestanie istnieć - mówi Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.
 
Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!
 

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać.

W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy. Niestety, po raz kolejny państwo w tej roli się nie sprawdza.

Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym kompletnie zlekceważono nasze postulaty. A o wiele nie zabiegaliśmy.

Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem.

To były nasze główne postulaty, kompletnie zignorowane przez MKiDN i Sejm.

Sprawy, o których piszemy, są kluczowe dla polskich mediów, ambitnego dziennikarstwa i rzetelnej debaty o sprawach publicznych.

Niechęć rządzących do zajęcia się tym problemem świadczy o braku odpowiedzialności i krótkowzroczności. Dziś nie jest jeszcze za późno.

Apelujemy do władzy, do posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych, by wysłuchali naszych racji i poprawili szkodliwe prawo.

Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić.

Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków!

 

Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl