Wydanie nr 268 / 2023   

 

środa, 30 sierpień 2023 11:15

Film „Krzyżacy” będzie wyświetlony na dziedzińcu malborskiego zamku Wyróżniony

Napisał

Słynny film pełnometrażowy „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda zostanie wyświetlony już niebawem w niepowtarzalnej scenerii dziedzińca zamku krzyżackiego w Malborku. Ten seans "Kina pod chmurką" odbędzie się w sobotę, 2 września o godz. 19.30. Bilety są już w sprzedaży.

 

Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowuje ogromną i oryginalną wystawę "Nigra crux,mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego". W ramach tego wydarzenia odbędzie się też projekcja filmu „Krzyżacy" na zasadach „kina pod chmurką", czyli pod gołym niebem. Wybrano niepowtarzalne miejsce - dziedziniec zamku malborskiego, którego mury i wnętrza pojawiają się przecież w ujęciach filmowych.

 

  • Film „Krzyżacy” zrealizowany w nowatorskiej jak na tamte czasy technice panoramicznej był ogromnym sukcesem polskiej kinematografii. Dziesiątki konsultantów dopasowywały literacki obraz wydarzeń i postaci do ówczesnego stanu badań historycznych nad tą epoką. Stworzony przez Aleksandra Forda obraz filmowy oraz jego wspaniała scena batalistyczna są dziełem, którego nie powstydziłby się wówczas żaden reżyser. Do obejrzenia tak wyjątkowego dzieła polskiej kinematografii Muzeum Zamkowe zaprasza w najznakomitszej ku temu scenerii — dziedzińca zamku malborskiego. Już o godzinie 19:30 zaprosimy Państwa do zajmowania miejsc na leżakach usytuowanych przed ogromnym ekranem na dziedzińcu Zamku Średniego - piszą organizatorzy projekcji. 

 

„Krzyżacy” to pierwszy polski film, który nazwać można superprodukcją. Reżyserował Aleksander Ford, autorem zdjęć był Mieczysław Jahoda. Film powstawał w plenerach, które wyszukano m.in. w okolicach Starogardu Gdańskiego. Był też pierwszym obrazem filmowym przygotowanym w naszym kraju w nowoczesnej technologii barwnej Technicolor. 

 

W rolach głównych wystąpiły dziesiątki znakomitych aktorów, do tego zaangażowano ponad tysiąc statystów. Przygotowano imponującą scenę batalistyczną odtwarzającą bitwę pod Grunwaldem.

 

Główne role w „Krzyżakach” zagrali

 

  • postać Zbyszka z Bogdańca kreował Mieczysław Kalenik,
  • rolę Danusi Grażyna Staniszewska,
  • rolę Jagienki Urszula Modrzyńska
  • Juranda ze Spychowa grał Andrzej Szalawski,
  • króla Władysława Jagiełłę - Emil Karewicz,
  • wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen - Aleksander Jasiukiewicz

 

Film zostanie wyświetlony 2 września o godz. 19.30. 

Bilety w cenie 5 zł można już nabywać w kasach biletowych Muzeum Zamkowego oraz w sprzedaży on-line pod adresem: https://bilety.zamek.malbork.pl/

Skomentuj