Wydanie nr 268 / 2023   

 

wtorek, 06 czerwiec 2023 07:42

Recital Żuławskiego Barda w Żuławskim Ośrodku Kultury. Wyróżniony

Napisał

Recital Żuławskiego Barda w Żuławskim Ośrodku Kultury.

We wtorek 6 czerwca zapraszamy na Recital Żuławskiego Barda, czyli koncert Jana Wilkanowskiego, któremu akompaniować będzie Tomasz Stroynowski. Wydarzenie połączone będzie z promocją książek naszego Gościa. To kolejny koncert w ramach akcji “KOS ma głos”

Początek o godz. 19:00 ⏰ Na recital obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w Informacji ŻOKu. Warto się spieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona ‼
 
Tematyka naszego spotkania będzie stara jak świat. Pojawi się słowo o miłość, ale również jej braku, opowieści o odejściach i powrotach, a także przemyślenia o powolnym przemijaniu. Do tego rozważania na temat pewnego mebla z salonu i wszechobecnej depresji (i to nie tej geograficznej)...
W trakcie koncertu usłyszymy w sumie 11 utworów. Siedem autorskich utworów Jana Wilkanowskiego oraz trzy z repertuaru Leonarda Cohena (dwa w tłumaczeniu naszego artysty, a jeden w tłumaczeniu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego).
“KOS ma głos” to nowa inicjatywa Krainy Otwartej Sztuki “KOS”. W trakcie recitali organizowanych w Żuławskim Ośrodku Kultury, swoje muzyczne talenty będą prezentować uczniowie, którzy na co dzień szlifują swoje umiejętności pod czujnym okiem Eweliny i Tomasza Stroynowskich.
 
Koncert połączony będzie z promocją dwóch nowych książek Jana Wilkanowskiego.
? "Błękitne opowieści" to zbiór opowiadań przyrodniczych dotyczących flory i fauny nadmorskiej z rejonu Mierzei Wiślanej. W publikacji opisane zostały niezwykłe spotkania z fokami, sieweczkami obrożnymi oraz rybitwami. Wydawnictwo zostało bogato zilustrowane fotografiami, które wykonał sam autor.
?"Bałtyk. przewodnik dla dużych i małych" to pozycja od Wydawnictwa Literackiego dla prawdziwych wilków morskich, ale i nie tylko! W książce znajdziecie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Bałtyku, ale boicie się zapytać! Poznacie jego mieszkańców – tych dawnych i tych współczesnych. Dowiecie się o pewnej Celebrytce, która od mola w Sopocie wolała plażę w Krynicy Morskiej. Skosztujecie kaszëbskô malëne. Spotkacie mistrzynię morskiego kamuflażu. I nauczycie się rozróżniać łzy królowej Juraty od zwykłych nadmorskich kamyków.
 
Jan Wilkanowski - nauczyciel, działacz ekologiczny i przewodnik turystyczny. Pochodzi z Łodzi, ale swoje życie związał z Bałtykiem. Od 1998 roku mieszka w Stegnie na Mierzei Wiślanej. Uczy młodzież wychowania fizycznego, a od niedawna także biologii. Przyczynił się do tego wolontariat w międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF i działającym pod jej skrzydłami Błękitnym Patrolu, który dba o siedliska przyrodnicze ssaków morskich oraz ptaków. Jan Wilkanowski jest z nim związany do dzisiaj.
Prywatnie mąż i tata (naturalny i zastępczy) dla dwóch dorosłych już synów. Kocha aktywność fizyczną w każdej postaci – biega (ukończył 6 maratonów!), jeździ na rowerze, pływa kajakiem, żegluje, chodzi po górach (Bieszczady to jego drugie ukochane miejsce na ziemi!). Interesuje się także fotografią, ornitologią, muzyką, architekturą i historią. Autor książki Błękitne opowieści (2021), w której opisał pracę wolontariuszy Błękitnego Patrolu. Finalista konkursu „Nauczyciel Pomorza 2018”.
 
6 czerwca 2023 r.
godz. 19:00
Sala Kina Żuławy
Żuławski Ośrodek Kultury
 

Skomentuj