Wydanie nr 160 / 2023   

 

poniedziałek, 08 maj 2023 11:51

Oszustwo na WhatsApp - jak 63-latka padła ofiarą przestępstwa Wyróżniony

Napisał

„Cześć mamuś. Mam zepsuty głośnik w telefonie. Co słychać?” – wiadomość na WhatsApp o takiej treści stała się początkiem kłopotów 63-latki z Mikoszewa. Przestępca wykorzystał jej łatwowierność i naciągnął na pieniądze.

W dniu 05.05.23 r. do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim zgłosiła się 63-letnia kobieta, która poinformowała, że padła ofiarą oszusta.

Z relacji zgłaszającej wynikało, że otrzymała wiadomość na WhatsApp o treści „Cześć mamuś. Co słychać?Mam popsuty głośnik w telefonie”. Następnie oszust prosił o pożyczenie pieniędzy i wykonanie przelewu w kwocie blisko 2 tysięcy złotych, gwarantując, że jutro odda całą kwotę. Niczego niepodejrzewająca 63-latka wykonała natychmiastowy przelew na wskazane konto.

Kiedy oszust podający się za jej syna poprosił o kolejne dwa przelewy, wtedy zaniepokojona kobieta wykonała telefon do wnuka. Niestety jak się okazało, jej syn nie był nadawcą tych wiadomości. Wówczas kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.
W tej sytuacji, gdyby 63-latka zadzwoniła pod numer telefonu swojego syna, mogłaby w kilka sekund zdemaskować próbę oszustwa.


Policjanci przestrzegają! Zanim komukolwiek przekażemy pieniądze bądź wykonamy przelew, należy się skontaktować telefonicznie z tą osobą, zweryfikować informacje i upewnić się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa.

 

Informacja KPP Nowy Dwór Gd

Skomentuj