Wydanie nr 92 / 2023   

 

wtorek, 07 marzec 2023 16:54

Mieszkaniec powiatu nowodworskiego chciał zainwestować w kryptowalutę, stracił 20 tys.zł Wyróżniony

Napisał
Mieszkaniec powiatu nowodworskiego chciał zainwestować w kryptowalutę, stracił 20 tys.zł pixa bay
Mieszkaniec powiatu nowodworskiego stracił 20 tys. zł podczas próby inwestycji w kryptowalutę bitcoin. Mężczyzna padł ofiarą manipulacji ze strony przestępców, podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Poprzez zainstalowanie oprogramowania AnyDesk, mężczyzna umożliwił zdalny dostęp do swojego komputera. Apelujemy - chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą sporej gotówki.
 
Do mieszkańca powiatu nowodworskiego na początku marca bieżącego roku zadzwonił mężczyzna ze wschodnim akcentem, który podawał się za konsultanta platformy inwestycyjnej i zaproponował pomoc w inwestowaniu w bitcoiny.
 
Mężczyzna został poinstruowany, gdzie i w jaki sposób ma się zalogować na platformie inwestycyjnej. Następnie został poinformowany o konieczności zainstalowania aplikacji AnyDesk do zdalnego dostępu pulpitu. 61- letni mieszkaniec powiatu nowodworskiego zalogował się na swoje konto bankowości internetowej, żeby wykonać przelew znacznej kwoty pieniędzy przeznaczonej na zakup bitcoinów. W tym samym czasie zainstalowane oprogramowanie przechwyciło login i hasło do konta bankowości internetowej mężczyzny. Mężczyzna w wyniku oszustwa stracił 20 tysięcy złotych.
 
Apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator tekstowy. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe.
 
Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo!

Informacja: KPP Nowy Dwór Gd

Skomentuj