Wydanie nr 92 / 2023   

 

niedziela, 22 styczeń 2023 22:20

Wrota na Tudze zostały po raz pierwszy użyte podczas zagrożenia powodziowego. Wyróżniony

Napisał
Wrota na Tudze zostały po raz pierwszy użyte podczas zagrożenia powodziowego. Edyta Kozakiewicz
Wrota na Tudze zostały po raz pierwszy użyte podczas zagrożenia powodziowego, po tym, jak zostały  przekroczone stany alarmowe na rzece Szkarpawa i Zalewie Wiślanym.
 
W związku z przekroczeniem stanów alarmowych na rzece Szkarpawa i Zalewie Wiślanym, Starosta Nowodworski z dniem 21 stycznia 2023 roku od godziny 12.30 ogłosił Alarm Przeciwpowodziowy. Wrota, niedawno oddane do użytku, zostały po raz pierwszy zamknięte w sytuacji realnego zagrożenia powodziowego odcinając tym samym napływ wód ze strony Zalewu Wiślanego. Wrota sztormowe zdały egzamin praktyczny w sposób celujący. Poziom wody na rzece Tuga nie przekroczył stanu alarmowego stabilizując się na poziomie ok. 580 cm. Tym sposobem tereny powiatu najbardziej zurbanizowane pozostają bezpieczne. Po godzinie 15.00 poziomy wód na Szkarpawie, Wiśle Królewieckiej oraz Zalewie Wiślanym, na skutek słabnącego wiatru zaczęły się stabilizować.
 
Na polecenie Starosty Nowodworskiego, o godz. 14.00 dnia 21.01.2023 r. odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby omówić aktualną sytuację hydrologiczną i meteorologiczną. W spotkaniu wzięli udział: Starosta Nowodworski, Kierownik Nadzoru Wodnego w Nowym Dworze Gdańskim, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP oraz pracownicy Zespołu ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim.
 
Podczas spotkania przedstawiono aktualne wskaźniki poziomu wód oraz dane meteorologiczne. Ponadto Starosta Nowodworski uzyskał informację na temat aktywności inspekcji, służb i straży, które zostały postawione w stan gotowości. Zaznajomił się także z praktycznym wykorzystaniem wrót sztormowych zlokalizowanych przy ujściu rzeki Tugi.
 
Zgodnie z zaleceniem Starosty inspekcje, służby i straże oraz pracownicy Zespołu ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego  monitorowali od wczoraj sytuację pozostając jednocześnie w gotowości do działania.
 
Wraz z ustabilizowaniem się poziomu wód w rzekach powiatu nowodworskiego i Zalewu Wiślanego, Starosta Nowodworski z dniem 22 stycznia 2023 r. od godz. 14.00 odwołał alarm przeciwpowodziowy
 
 
Wrota sztormowe (5)
Wrota sztormowe (1)
Wrota sztormowe (2)
Wrota sztormowe (3)
Wrota sztormowe (4)
Wrota sztormowe (6)
Wrota sztormowe (7)
Wrota sztormowe (8)
Wrota sztormowe (9)
Wrota sztormowe (10)
Wrota sztormowe (11)
Wrota sztormowe (12)
Wrota sztormowe (13)
Wrota sztormowe (14)
Wrota sztormowe (15)
Wrota sztormowe (16)
Previous Next Play Pause
 
 
 

Skomentuj