Wydanie nr 177 / 2022   

 

wtorek, 12 kwiecień 2022 22:01

Powiat Nowodworski. Trwają działania "Bezpieczny pieszy" Wyróżniony

Napisał
Powiat Nowodworski. Trwają działania "Bezpieczny pieszy" KPP Nowy Dwór Gd

W ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci nowodworskiej drogówki prowadzą akcję „ Bezpieczny pieszy ”. Funkcjonariusze zwracają uwagę m.in. na zachowanie się niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz kierujących pojazdami poruszającymi się po nowodworskich ulicach.

Od 12 do 14 kwietnia funkcjonariusze będą prowadzić działania pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. W związku z wejściem w życie nowych przepisów przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego.

Niechroniony uczestnik ruchu powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy, musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, pieszy nie ma szans.

 

Skomentuj