Wydanie nr 23 / 2021   

 

czwartek, 26 listopad 2020 15:25

Nowy Dwór Gd. Od 2021 roku nowa metoda naliczania opłaty za odpady. Wyróżniony

Napisane przez

Na listopadowej sesji Rada Miejska w Nowym Dworze Gdańskim podjęła uchwałę o nowych stawkach opłat za odpady oraz zmianie metody naliczania opłat. Od stycznia 2021 roku nasi mieszkańcy będą płacić w przypadku segregowania odpadów, według ilości zużytej wody, czyli 9,00 zł za każdy m³ wykorzystanej kranówki.

Lawinowo rosnące w całym kraju koszty gospodarki odpadami sprawiły, że wszyscy będziemy musieli płacić więcej za śmieci. Polskie prawo nakazuje Gminom tak ustalić stawki opłat, by pokryły one wydatki na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Uzyskane z tego tytułu dochody nie mogą zostać przeznaczone na inny cel.

Od 2019 roku gminy mogą pobierać opłaty za śmieci według ściśle określonych metod:
od powierzchni lokalu, od gospodarstwa domowego (obecny ryczałt – w wyniku orzecznictwa sądu nie możemy stosować przyjętej metody i uzależnienia jej od liczby mieszkańców stawek dla  gospodarstw 2 osobowych i 3+ więcej ), od osoby i od ilości zużytej wody. Żadna z nich nie jest powiązana wprost z ilością wytwarzanych odpadów, bo jedna osoba może produkować mniej śmieci niż inna. Zmiana stawki „na wodę” to odpowiedź na liczne prośby mieszkańców oraz efekt rzetelnej  analizy dotychczasowego systemu opłat, który przestał się bilansować. Metoda ta jest najbardziej sprawiedliwa z wszystkich dopuszczalnych i najlepiej odzwierciedla liczbę osób zamieszkujących lokal (czyli wytwarzających odpady).

NOWA OPŁATA WYNIESIE 9 ZŁ ZA KAŻDY m3 ZUŻYTEJ WODY*

Przykład: Średnio miesięcznie w nieruchomości zużyto 5m3 wody. Ile zapłacisz za śmieci?

9 x 5 = 45 zł

*Dla nieruchomości, które segregują odpady.

Podstawę do wyliczenia opłaty na 2021 rok i kolejne lata, stanowić będzie średnia miesięczna ilość zużytej wody za rok poprzedni, na podstawie wskazań legalizowanego wodomierza.

Woda wykorzystywana do podlewania ogródka i w gospodarstwach rolnych nie będzie brana pod uwagę przy naliczaniu opłaty, pod warunkiem, że będzie zamontowany podlicznik.

W przypadku nieruchomości zamieszkałych, w których brak podłączenia do sieci, brak opomiarowania i nowych nieruchomości, przyjmuje się, że na każdą zamieszkującą osobę wskazaną w deklaracji, w 2021 roku  będą przypadać 3 m³

Przykład. W gospodarstwie domowym są trzy osoby. Ile zapłacisz za śmieci?

 9 × 3 x 3 = 81 zł 

Uwaga!

Właściciele nieruchomości, którzy zadeklarują kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku będą mogli odliczyć 0,18 zł za każdy 1m3 wody.

Osoby, które nie segregują odpadów mimo ustawowego obowiązku zapłacą 18 zł za każdy m3 zużytej wody.

 

 Nieruchomości niezamieszkałe - opłaty

Nieruchomości niezamieszkane, objęte miejskim systemem gospodarki odpadami (np. sklepy, punkty usługowe) będą rozliczane wg ilości i pojemności pojemników z uwzględnieniem częstotliwości odbioru odpadów zgodnie z harmonogramem.

Zmiana metody wyliczenia opłaty powoduje, że wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych (właściciele domków jednorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty, zarządcy) w styczniu 2021 roku będą musieli złożyć nową deklarację w Urzędzie Miejskim.

Skąd zmiany?

 • konieczność dostosowania systemu do nowych regulacji ustawowych,
 • dotychczasowa metoda naliczania opłat od gospodarstwa domowego i uzależniona od ilości mieszkańców nie może być stosowana w związku z orzecznictwem sądów,
 • gmina musi pokrywać koszty odbioru, transportu i utylizacji odpadów wyłącznie z opłaty śmieciowej (uzyskane dochody z tytułu opłaty nie mogą zostać przeznaczone na inny cel),
 • wzrosła liczba odbieranych frakcji i częstotliwość ich transportu do Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych,
 • stale rosną ceny przetwarzania odpadów w ZUOS-ach,
 • w poprzednich latach nasza Gmina wydawała na odpady blisko 2.000.000,00 zł rocznie, a w 2020 roku szacuje się, iż koszt wyniesie ponad 3.000.000,00 zł.

 

Zmiany w ustawie o odpadach (szczególnie te wprowadzone w 2017, 2018 i 2019 r.) spowodowały gwałtowny wzrost cen na rynku gospodarki odpadami. Rządowa taryfa ulgowa dla producentów opakowań, kosztowny system segregacji, wzrost opłaty środowiskowej, a także restrykcyjne przepisy dla firm zajmujących się śmieciami i zbyt niskie ceny surowców z recyklingu to główne czynniki podwyżek w Polsce.

Wszystko odbija się na mieszkańcach, którzy muszą płacić coraz więcej za odbiór śmieci. W  poprzednich latach nasza Gmina wydawała na odpady blisko 2.000.000,00 zł/rocznie, a w 2020 roku szacuje się, iż koszt wyniesie ponad 3.000.000,00 zł. Na rynku gospodarki odpadami jest coraz więcej surowców, których nikt nie kupuje lub kupuje za bezcen. Ustawodawca narzucił firmom zajmującym się odpadami nowe, bardzo kosztowne wymogi. Od 2019 roku muszą one instalować w swoich zakładach monitoring wizyjny o wysokiej rozdzielczości i instalacje przeciwpożarowe. Między innym ten wymóg dotyczył naszego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Od 2020 r. roku gminy w całej Polsce muszą prowadzić narzuconą przepisami segregację odpadów na pięć frakcji, co oznacza dużo wyższe koszty odbioru odpadów.  W związku z tym wzrosła ponad dwukrotnie liczba kursów, jakie muszą wykonać operatorzy wybrani w przetargu – to przekłada się na koszty paliwa i pracy operatora.

Jak wspomniano wcześniej, system gospodarki odpadami musi się bilansować. Samorząd nie może dopłacać do systemu zagospodarowania odpadami komunalnymi z innych źródeł. Tym samym jako samorząd zmuszeni zostaliśmy do wprowadzenia bardziej szczelnego systemu naliczania opłat za gospodarowanie wytworzonymi przez mieszkańców odpadów -wyjaśnia urząd gminy.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.miastonowydwor.pl

Skomentuj

3 komentarzy

 • Link do komentarza Referendum za odwolaniem czwartek, 17 grudzień 2020 12:14 napisane przez Referendum za odwolaniem

  Tak dalej a cała te bande z jej naczelnikiem trzeba bedzie odwołac. To nie Warszawa gdzie robia co chca. Nowy Dwór w historii nigdy nie mial RAdy ze wszystkimi radnymi z jednej opcji. W czasie wyborów chowali sie za szyldem Zulawskim nie pokazujac z jakiej partii strartuja. Burmistrza przedstawiano jako bezpartyjnego, ktory wystapil z PO a teraz jest juz wszystko jasne.
  Pinińdzy nima i ni bendzie !!!!!!!!!

  Raportuj
 • Link do komentarza Referendum za odwolaniem czwartek, 17 grudzień 2020 12:09 napisane przez Referendum za odwolaniem

  Tak dalej a cała te bande z jej naczelnikiem trzeba bedzie odwołac. To nie Warszawa gdzie robia co chca. Nowy Dwór w historii nigdy nie mial RAdy ze wszystkimi radnymi z jednej opcji. W czasie wyborów chowali sie za szyldem Zulawskim nie pokazujac z jakiej partii strartuja. Burmistrza przedstawiano jako bezpartyjnego, ktory wystapil z PO a teraz jest juz wszystko jasne.

  Raportuj
 • Link do komentarza Roman Obrotowy czwartek, 26 listopad 2020 18:16 napisane przez Roman Obrotowy

  ktoś tu srogie piguły przyjmuje. Jeżeli średnio gospodarstwo z dwoma mieszkańcami będzie zużywać ok 3m3 wody miesięcznie to wywóz śmieci podrożeje o 50%. To jest już przesada.Jak wody zużyje mniej to pewnie będzie kręcenie nosem w gminie bo mało pieniędzy wpadnie do wora i już będzie leciało z jakiegoś taryfikatora? Bujajcie się z takim rozwiązaniem, to zwykła próba wyłudzenia pieniędzy od ludzi. Dotychczasowe opłaty za co były jak nie za odbiór i utylizacje? Może o tym powinno się wspomnieć? Toć to pompowanie z ludzi kasy, mam nadzieje, że włodarze będą w stanie przedstawić później jak zostały zagospodarowane pieniądze z haraczu, chyba, że będzie jak to zwykle bywa w tym kraju z dykty, że nagle papiery poginęły... kpina

  Raportuj

Facebook

Galeria Artykułów

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.
Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019
Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.
Cedry Małe. Wypadek na S7. Samochód osobowy najechał na auto obsługi technicznej drogi.
Gmina Stegna. Remont zabytkowej kapliczki w Żuławkach zakończony.
Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.
Powiat Nowodworski. Zaopiniowano projekt koncepcyjny dotyczący przebudowy mostu w Tujsku.
Ponad 500 aut. Gwiazdy. Super nagrody. Zlot klasyków w Stegnie 2019.
Wyniki wyborów w Sołectwie Tujsk.
Tujsk. Zajęli trzecie miejsce w Polsce w konkursie Energi. Nagrody i czek na 10 tysięcy.
27 Finał. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Sztutowie.
Wyniki wyborów w Sołectwie Jantar.


joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl