Pierwsza nowodworska Kapsuła Czasu spocznie na 50 lat na nowo powstającym bulwarze nad Tugą.

 I Nowodworska Kapsuła Czasu spocznie na 50 lat na nowo powstającym bulwarze nad Tugą. 

Na rok 2020 przypada 450 rocznica powstania Nowego Dworu Gdańskiego. Niewielka osada, która w 1570 r. powstała wokół zamku wybudowanego z inicjatywy rodziny Loitzów nie tylko dała początek historii stolicy Żuław Wiślanych, ale stała się ważnym centrum życia administracyjnego i gospodarczego dla okolicznych wsi. Przez dwa wieki stanowiła siedzibę tenuty (ekonomii) nowodworskiej, której zasięg terytorialny w części pokrywał się z terenami wchodzącymi w skład współczesnego powiatu nowodworskiego.

W tym wyjątkowym dla naszego miasta roku Klub Nowodworski planował w Żuławskim Parku Historycznym szereg inicjatyw dla uczczenia tego ważnego wydarzenia. Niestety światowa pandemia zakaźnej choroby COVID-19 zmusiła nas do zmiany części naszych planów. Mimo wprowadzonych ograniczeń nadal chcemy celebrować ten wyjątkowy rok.

Jednym z ważnych punktów zaplanowanych przez nas obchodów będzie uroczyste zamknięcie ? na 50 lat pierwszej, nowodworskiej kapsuły czasu, która ostatecznie spocznie na nowo powstającym bulwarze nad Tugą. Celowo wybraliśmy taki okres czasu, aby otwarcie kapsuły zbiegło się z uroczystościami z okazji 500- lecia stolicy Żuław. Zamieścimy również naszą wolę, aby po przejrzeniu zawartości kapsuły nasi potomkowie zamknęli ją na kolejne 50 lat.

To inicjatywa, której celem jest przekazanie przyszłym pokoleniom tego jak żyliśmy, jacy byliśmy, my mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego. Chcemy pokazać potomnym jak wyglądał nasz świat w roku 2020, jakie mieliśmy plany i jak sobie wyobrażamy naszą przyszłość. Kapsuła to również istotny element budowania tożsamości lokalnej.

Do współtworzenia tego przedsięwzięcia pragniemy zaprosić m.in. lokalne szkoły, przedszkola, instytucje kultury, urzędy i lokalne przedsiębiorstwa, ale również zwykłych mieszkańców.

Zachęcamy, aby mieszkańcy przekazywali nam autorskie fotografie obrazujące współczesny Nowy Dwór Gdański.

Zdjęcia można nam przekazać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wrzucić do naszej skrzynki pocztowej. Na odwrocie zdjęcia lub w załączonym pliku, autor może również zamieścić kilka słów przesłania dla przyszłych pokoleń Nowodworzan. Otrzymane zdjęcia zostaną złożone w kapsule czasu. Materiały zbieramy do końca maja 2020.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Najnowsze

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.

Nowy Dwór Gd. 28-latek został …

Paź 14, 2019 Rate: 2.83

Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019

Czołowe zderzenie autobusu z o…

Lip 27, 2019 Rate: 0.00

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Facebook

Galeria artykułów

Nowy Dwór Gd. Ostra jazda po chodnikach i przez skrzyżowanie. Był pijany.

Zawiadomienie Wójta Gminy Stegna z dn. 2.06.2020

Wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Stegna przeznaczonych do dzierżawy w trybie bezprzetargowym.

Pierwsze śluzowania w czasie przebudowy Przegaliny.

Nowy Dwór Gdański. Z poławiania ryb do policyjnego aresztu.

Nowy Dwór Gd. Zmiana na stanowisku Komendanta Powiatowego.

Zawiadomienie Wójta Gminy Stegna z dnia 01.06.2020

Wykaz nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stegna, przeznaczonej do dzierżawy w trybie bezprzetargowym

Protest podczas wizyty prezydenta i premiera na Mierzei Wiślanej