Wydanie nr 204 / 2023   

 

środa, 19 czerwiec 2024 01:15

10 lat Pomorskiej Nagrody Muzealnej. Znamy laureatów jubileuszowej edycji konkursu. Wyróżniony

Napisał

Po raz dziesiąty wyłonione zostały najciekawsze wydarzenia i projekty w pomorskim muzealnictwie. Kapituła przyznała trzy równorzędne nagrody główne oraz cztery wyróżnienia. Zwycięzców poznaliśmy podczas gali zorganizowanej 13 czerwca 2024 r. w Białym Spichlerzu w Słupsku.

 Pomorskie Nagrody Muzealne są przyznawane od 2015 r. z inicjatywy Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego. Z terenu powiatu nowodworskiego wyróżnienie trafiło do Marcina Owsińskiego wyróżnienia za publikację „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946). Opowieść o przemianie”.

– W ciągu tych 10 lat Pomorska Nagroda Muzealna ugruntowała swoją markę i cieszy się uznaniem pomorskiego środowiska muzealnego. Od początku jest wyznacznikiem wysokiego poziomu pracy merytorycznej, innowacji wdrażanych w dziedzinie muzealnictwa oraz promocji lokalnych wydarzeń – mówi Anna Sujecka, prezeska Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

W tym roku zgłoszono 25 projektów

Celem konkursu jest wyłonienie, ale również promowanie najciekawszych i najważniejszych inicjatyw muzealnych realizowanych na terenie województwa pomorskiego: wystaw, programów edukacyjnych, projektów badawczych oraz publikacji. Do konkursu zgłaszane są wydarzenia, które realizowane były w roku poprzedzającym wręczenie nagród.

– Rokrocznie jest to kilkadziesiąt nietuzinkowych projektów i inicjatyw, których wspólnym mianownikiem jest popularyzowanie kultury, historii i sztuki naszego regionu – dodaje Anna Sujecka. – Konkurs przeznaczony jest dla pracowników pomorskich muzeów oraz osób, które z nimi współpracują. Ich żmudna i wielomiesięczna praca na ogół pozostaje niezauważana, choć jej efekty, często spektakularne, widoczne są w postaci ogółu propozycji muzealnych oferowanych zwiedzającym.

W tym roku do konkursu zgłoszono 25 projektów z 14 muzeów reprezentujących niemal całe Pomorze. Do konkursu aplikację złożyły muzea m.in. z Gdańska, Chojnic, Wdzydz, Lęborka, Gdyni,  Słupska, Sztutowa, Bytowa, Starogardu Gdańskiego i Pucka.

– Pozytywnie odbieram różnorodność zgłoszonych do konkursu projektów. Ta różnorodność podejmowanych inicjatyw pokazuje jak prężne jest muzealnictwo pomorskie. Doceniają to również mieszkańcy oraz turyści odwiedzający nasz region – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Kapituła miała z pewnością trudne zadanie, by wybrać tylko trzy, spośród kilkudziesięciu zgłoszonych projektów.

Kto zdobył nagrodę, a kto wyróżnienie?

Zwycięzców konkursu wyłoniła kapituła, w której zasiadali reprezentanci stowarzyszeń: historyków sztuki, muzealników polskich, muzeów na wolnym powietrzu, inwentaryzatorów muzealnych, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, w tym instytutów: historii, historii sztuki, archeologii i etnologii, a także przedstawiciele mediów pomorskich oraz Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– W dziesięcioletniej historii konkursu rozpatrzyliśmy ponad 230 projektów, z których 30 zostało nagrodzonych a kolejnych 20 wyróżnionych – informuje Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UMPW. – Również tym roku grono laureatów Pomorskiej Nagrody Muzealnej powiększyło się o kolejnych autorów trzech najlepszych projektów muzealnych.

Decyzją kapituły laureatami Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2023 zostali:

  • Joanna Gołofit (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za wystawę czasową „Brama – ewolucja tradycji bram weselnych przełomu XX i XXI wieku na przykładzie wsi Bierkowo”,
  • Dorota Hanowska i Katarzyna Maciejewska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za publikację „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników”,
  • Anna Czarnota, Andrzej Hoja, Mateusz Jasik i Magdalena Jaszcza (Muzeum Gdańska) za wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”.

Dodatkowo przyznano cztery wyróżnienia, które otrzymali:

  • dr Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie) za publikację „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946). Opowieść o przemianie”,
  • Wojciech Joński (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) za wystawę czasową „W toni. polskie pojazdy podwodne ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”,
  • Magdalena Wałaszewska, Izabela Czołgała i Lech J. Zdrojewski (Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim) za wystawę „Leszek Baczkowski – rzeźbiarz z Kociewia”,
  • Ewa Siwek i Marcin Szerle (Muzeum Miasta Gdyni) za publikację „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” – I tom „Monografii Gdyni”.

Od samego początku patronem i fundatorem nagród finansowych jest marszałek województwa pomorskiego. W tym roku wartość głównej nagrody została podwyższona i wynosi 15 tys. zł dla każdego ze zwycięskich projektów.

 

źródło:pomorskie.eu

 

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź „Żuławy Tv” codziennie. Obserwuj www.zulawytv.pl  

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl