Wydanie nr 171 / 2019   
czerwiec 20, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Raport o stanie gminy. VII Sesja Rady Gminy Sztutowo - 23.05.2019

Na dzisiejszej sesji Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński przedstawił radnym raport o stanie gminy. Radni przez głosowanie udzielili Wójtowi wotum zaufania. Zgodnie z nową ustawą Wójt powinien przedstawiać raport o stanie gminy mieszkańcom oraz radnym. Gmina Sztutowo jako pierwsza w powiecie nowodworskim wywiązała się z tej ustawy. 

-Program obrad przewidywał dzisiaj ponad 20 punktów, jednak to nie ich ilość ale „waga jakościowa” decydowały, że był to wyjątkowy dzień i posiedzenie. W punktach wstępnych sesji jak zwykle z perspektywy aktywności Państwa radnych najważniejsze było składanie wniosków i interpelacji, których łącznie złożono na ręce przewodniczącego ponad 10 w różnych sprawach. Na wszystkie z nich przygotowane zostanie odpowiedź na piśmie. 
Zupełną nowością sesji był jednak Raport o Stanie Gminy, który wszedł do obligatoryjnych obowiązków władz samorządowych. Raport powinien opisywać stan wszystkiego w gminie według stanu na koniec poprzedniego roku i tak też było w naszym przypadku. Wójt przez ponad 2 godziny na kilkudziesięciu slajdach mówił o realizacji strategii rozwoju gminy, demografii, finansach, jednostkach podległych, programach i projektach realizowanych w poprzednim roku. W wielu miejscach raportu było też nawiązanie do tego co jest obecnie i planów na przyszłość. Po prezentacji Raportu rozpoczęła się dyskusja nad stanem gminy, w której zadano szereg pytań związanych z tym co było, jest i przede wszystkim - tym co będzie. Generalnie rok poprzedni, który w 11/12 realizował poprzedni wójt i rada gminy, mimo perturbacji finansowych i zmian samorządowych uznać należy za udany, zrealizowano w nim kilka inwestycji i programów, udało się również utrzymać w ryzach stan budżetu. Radni w głosowaniu przyjęli Raport i wyjaśnienia wójta. Jesteśmy pierwszą gminą w regionie, która uporała się z tym nowym i ważnym obowiązkiem. 
Kolejnym bardzo ważnym elementem sesji była procedura przyjęcia absolutorium, czyli rozliczenie wójta i urzędu z realizacji budżetu gminy za 2018 rok. Rozbudowana procedura opiniodawcza, w której odczytuje się uzasadnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz protokół Komisji Rewizyjnej to sprawdzian z zakresu tego jak się prowadzi sprawy finansowe w naszym samorządzie. Wszystkie opinie z tego zakresu oraz dyskusja radnych miały wydźwięk pozytywny i wójtowi zostało udzielone absolutorium za 2018 rok. 
Kolejnych kilka uchwał to „normalne” procedowanie, czyli różne formy udostępniania nieruchomości gminy na różne cele, gdzie każdorazowo Rada musi się na dane warunki zgodzić, ostatnia zaś uchwała z tego bloku to zmiany w budżecie wynikające z tego co działo się w gminie w okresie między sesjami lub też propozycjami wójta w zakresie dysponowania środkami. Tym razem m.in. wspomogliśmy fundusz zakupu specjalnej łodzi ratowniczej dla jednostki PSP w powiecie, wydzieliliśmy fundusz na imprezy sportowe na plaży w sezonie, czy ostatecznie ustaliliśmy niuanse finansowe realizacji pierwszego etapu parku w Sztutowie. Na końcu udzieliliśmy zgody na projektowane przez Powiat warunki parkowania przy plaży w Sztutowie, które miejmy nadzieję uporządkują ten pełny zazwyczaj chaosu obszar w okresie letniego wypoczynku. 
To było z konieczności długie i wyczerpujące, ale konieczne i bardzo ciekawe spotkanie. Szczegółową relację można zobaczyć na stronie gminy. 
Zbieramy się, bardzo często i dużo rozmawiamy, na sesjach decydujemy w Waszym imieniu, różnimy się, bo takie jest życie i temperamenty, ale też i prowadzimy dialog, bo tak mówi rozsądek i poczucie wspólnoty. Wszystkim nam zależy na naszej gminie. 
Pozostaję z pozdrowieniami i zapraszam do dialogu i rozmowy ze mną i Państwa radnymi. Z pozdrowieniami .
Marcin Owsiński, przewodniczący Rady Gminy Sztutowo.

Pełne nagranie tutaj http://www.sztutowo.pl/?page_id=15951

VII Sesja rady gminy sztutowo (6)
VII Sesja rady gminy sztutowo (5)
VII Sesja rady gminy sztutowo (2)
VII Sesja rady gminy sztutowo (4)
VII Sesja rady gminy sztutowo (1)
VII Sesja rady gminy sztutowo (3)
VII Sesja rady gminy sztutowo (11)
VII Sesja rady gminy sztutowo (12)
VII Sesja rady gminy sztutowo (7)
VII Sesja rady gminy sztutowo (8)
VII Sesja rady gminy sztutowo (10)
VII Sesja rady gminy sztutowo (9)
Previous Next Play Pause
VII Sesja rady gminy sztutowo (6) VII Sesja rady gminy sztutowo (5) VII Sesja rady gminy sztutowo (2) VII Sesja rady gminy sztutowo (4) VII Sesja rady gminy sztutowo (1) VII Sesja rady gminy sztutowo (3) VII Sesja rady gminy sztutowo (11) VII Sesja rady gminy sztutowo (12) VII Sesja rady gminy sztutowo (7) VII Sesja rady gminy sztutowo (8) VII Sesja rady gminy sztutowo (10) VII Sesja rady gminy sztutowo (9)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najnowsze

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Cedry Małe. Wypadek na S7. Samochód osobowy najechał na auto obsługi technicznej drogi.

Cedry Małe. Wypadek na S7. Sam…

Maj 27, 2019 Rate: 5.00

Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.

Wilki zawędrowały na Żuławy? W…

Mar 03, 2019 Rate: 0.00

Facebook

Galeria artykułów

Gmina Stegna. Remont zabytkowej kapliczki w Żuławkach zakończony.

Disco Piknik w Drewnicy na rozpoczęcie lata.

Krzyżem i mieczem. Światło i dźwięk na Zamku w Malborku.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej odwiedził powiat nowodworski.

Dni Nowego Dworu Gdańskiego. Program na 21/22.06.2019

Dzień Dziecka z Majką Jeżowską w Gmina Stegna 2019

Ewa Dąbska uhonorowana nagrodą specjalną Wójt 30-lecia Wolności RP.

V sesja Rady Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim VI kadencji. Zobacz czym zajmą się radni.

Raport o stanie Gminy. VII Sesja Rady Gminy Stegna.