Wydanie nr 21 / 2020   
styczeń 21, 2020

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

X sesja Rady Gminy Sztutowo. Obrady 23 września 2019 r. Wyróżniony

-Dzisiejsze posiedzenie  Rady Gminy było spokojne i rzeczowe, wydaje się, że po 10 miesiącach wspólnego działania i „docierania się” na poprzednich spotkaniach sesyjnych i roboczych radni, wójt oraz pracownicy urzędu gminy stworzyli zgrany i uzupełniający się zespół, który mimo wielu różnych poglądów i temperamentów, działa wspólnie dla dobra ogółu. Oby tak dalej! - czytamy sprawozdanie z sesji na stronie Urzędu Gminy.

-Porządek obrad przewidywał ponad 20 punktów. W części pierwszej planowane było wystąpienie i prezentacja PGW Wody Polskie, jednak przedstawiciele tej państwowej spółki niestety musieli przełożyć swoją wizytę u nas z powodów losowych. Na pewno jednak do ciekawych kompetencji i działalności tej instytucji wrócimy w kolejnych posiedzeniach, bo na naszym terenie ma ona swoje istotne znaczenie.
W kolejnym module sesji zgodnie ze zwyczajem wójt przedstawił wydane przez siebie między sesjami zarządzenia finansowe oraz odczytał odpowiedzi na poprzednie interpelacje. Następnie radni zgłaszali swoje interpelacje i zapytania pisemne, które zostaną poddane procedurze publicznej odpowiedzi.

W części plenarnej sesji pierwsze miejsce zajmowały uchwały budżetowe. Dyskutowano o sprawozdaniu z wykonania przez wójta budżetu w I półroczu 2019 roku oraz podjęto kolejne uchwały zmieniające budżet bieżący. Budżet jest zrównoważony, inwestycje są racjonalne i planowane, gmina nie jest zadłużona, zaś na koncie mamy sporą finansową nadwyżkę - mówi Marcin Owsiński, przewodniczący Rady Gminy Sztutowo.

W tym miesiącu korekty budżetu związane są m.in. z budową nowych ulic (przebudowa Sportowej w Sztutowie i budowa Barkasowej w Kątach Rybackich), zabezpieczenie tzw. Nowej Kuchni, doposażenie straży, czy realizacją zadań w sołectwach.

W kolejnym module radni zajęli się oświatą w  gminie, ustalono m.in. aktualną do obecnego stanu regulację sieci szkół w gminie oraz zmiany w regulaminie wynagradzania nauczycieli na nowy rok szkolny (stary nie był aktualizowany od 5 lat).

Kolejne 4 uchwały związane były z umożliwieniem odpłatnej służebności przesyłu spółce energetycznej na 4 kolejnych działkach w gminie (chodzi m.in. o umożliwienie podpięcia nowych kabli itp. na dojściach do słupów i skrzynek). W ten sposób (odpłatny dla gminy) nasza sieć energetyczna jest stale modernizowana. Kilka takich uchwał podjęto już w przeszłości.

3 kolejne uchwały Rady Gminy dotyczyły wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 3 lat trzech nieruchomości w Łaszce i Sztutowie.

Ostatnie dwie uchwały dotyczyły zakresu działania GOPSu. W [pierwszej  Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie, w drugiej zaopiniowano pozytywnie program gminny Wspierania Rodziny w Gminie Sztutowo na lata 2019-2021.

Na końcu sesji planarnej było też pierwotnie planowane wygaszenie mandatu jednego z radnych, który złożył swoją ustną deklarację na poprzedniej sesji i złożył stosowne pisemne oświadczenie w tej sprawie. W ostatnich dniach nastąpił jednak zwrot w tej sprawie i decyzja radnego została cofnięta przez niego samego pisemnie tuż przed sesją. To ewenement prawny i mamy nadzieję, że pod względem formalnym uda się wyjaśnić tę sytuację u Komisarza Wyborczego. Tym samym nasz skład by się nie zmienił i nie było by komu wygaszać mandatu. Na wszelki wypadek dziś jednak radny nie uczestniczył w głosowaniach. Działamy zatem dalej! - dodaje Marcin Owsiński, przewodniczący Rady Gminy Sztutowo.

Na zakończenie obrad wójt i przewodniczący złożyli sprawozdania ze swojej działalności między sesjami.

Nagranie wideo

Więcej na stronie www. sztutowo.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 wrzesień 2019 21:57

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.

Nowy Dwór Gd. 28-latek został …

Paź 14, 2019 Rate: 2.69

Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019

Czołowe zderzenie autobusu z o…

Lip 27, 2019 Rate: 0.00

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Facebook

Galeria artykułów

Elbląg. Narkotyki we krwi 9-miesięcznego chłopca.

Stegna. Ferie zimowe w bibliotece.

"Niech wybrzmią ostatnie kolędy” z zespołem Fale ze Stegny w bibliotece.

Nowy Dwór Gd. Walne zgromadzenie sprawozdawcze Koła PZW nr 6 w lutym.

Radiowóz uderzył w drzewo. Wypadki i inne zdarzenia. Raport służb.

Nowy Dwór Gd. Studniówka 2020. Tak bawili się tegoroczni maturzyści z liceum.

Krynica Morska. Pożar garażu. Sytuacja opanowana. Na miejscu służby.

Zakochaj się w zamku Malbork. Zaproszenie na Walentynki.

Marszałek odwiedził Żuławy i Mierzeję Wiślaną.