Wydanie nr 233 / 2019   
sierpień 21, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Edyta Kozakiewicz

W piątek 16 sierpnia br. na terenie Gminy Nowy Dwór Gdański w granicach obwodów łowieckich nr 133 i 134 dzierżawionych przez Koło Łowieckie „Żuławy” w Nowym Dworze Gdańskim w łowiskach: Powalina, Gozdawa, Starocin, Marzęcino i Orliniec miała miejsce reintrodukcja kuropatw.

Zasilenie istniejącego stada tego gatunku kuraków jest działaniem długofalowym realizowanym od kilku lat i ma na celu odtworzenia stabilnej populacji kuropatw w agrocenozach Żuław Wiślanych.

Wypuszczenie na wolność 100 kuropatw było okazją do przedstawienia Staroście Nowodworskiemu Jacek Gross dorobku i planów na przyszłość myśliwych z Koła „Żuławy”. W spotkaniu udział wziął także przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu, członkowie komisji hodowlanej przy ZO PZŁ w Elblągu oraz pracownik naukowy Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.

reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (2)
reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (3)
reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (4)
reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (5)
reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (1)
Previous Next Play Pause
reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (2) reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (3) reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (4) reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (5) reintrodukcja kuropatw. Powiat Nowodworski (1)

Inf, foto: Starostwo Powiatowe Nowy Dwór Gd.

Rozpoczęły się prace przy poszerzaniu plaż na Mierzei Wiślanej od Sztutowa do Stegny. Ich szerokość będzie wynosiła od 60 do 80 metrów. Zakończenie prac inwestor przewiduje na połowę września.

Polega ona na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. potrzebne będzie 0,5 miliona ton piasku, by poszerzyć plażę od Sztutowa do Stegny na długości 6 kilometrów. Plaża będzie miała szerokość w zależności od miejsca od 60 do 80 metrów- wyjaśnia Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Teren plaży w Stegnie został wydzielony i ogrodzony. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, przewożone są poszczególne elementy rurociągu. Turystom ten widok nie przeszkadza. Są nawet zaciekawieni, co będzie tam robione. Niektórzy zapuszczają się w miejsce prowadzonych prac.  Zaraz za ustawionym ogrodzeniem życie na plaży toczy się swoim torem. Nie brakuje parawanów. 

refulacja mierzeja wiślana (2)
refulacja mierzeja wiślana (3)
refulacja mierzeja wiślana (4)
refulacja mierzeja wiślana (5)
refulacja mierzeja wiślana (6)
refulacja mierzeja wiślana (8)
refulacja mierzeja wiślana (1)
Previous Next Play Pause
refulacja mierzeja wiślana (2) refulacja mierzeja wiślana (3) refulacja mierzeja wiślana (4) refulacja mierzeja wiślana (5) refulacja mierzeja wiślana (6) refulacja mierzeja wiślana (8) refulacja mierzeja wiślana (1)
W imieniu Wójta Gminy Ostaszewo – Michała Chrząszcza, serdecznie zapraszamy na Dożynki Gminne, które odbędą się 8 września 2019 roku, na terenie boiska sportowego w Nowej Kościelnicy. Gospodarzem tegorocznych dożynek będzie sołectwo Nowa Kościelnica.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W niedzielę 18 sierpnia br. rozegrano pierwszy mecz derbowy w sezonie 2019/2020. Przeciwnik LKS Żuławy - Mady Ostaszewo to tegoroczny beniaminek, który w pierwszym meczu zdobył historyczny punkt w V lidze, remisując 1:1 z drużyną Pomezani Malbork. Niedzielne spotkanie zakończono remisem 1:1.

Mecz derbowy z drużyną z Ostaszewa dla wielu wydawał się szybką i prostą ligową przeprawą. Wszystko jednak zostało zweryfikowane na placu gry. Mimo znaczącej przewagi w wielu fragmentach gry nie udało się osiągnąć najważniejszego - zdobyć zwycięskiego gola. Jedyną bramkę dla nowodworzan zdobył Kiełczynski P., który minął kilku rywali i będąc sam na sam dał prowadzenie podopiecznym trenera Głowackiego. Świetnie w środku pola wyglądał również Koller M, który zdaniem wielu rozegrał jedno z najlepszych spotkań. 
Przed podopiecznymi trenera Głowackiego kolejny tydzień przygotowań do meczu wyjazdowego.

-Z tego miejsca w imieniu całej drużyny seniorów pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować gminie Nowy Dwór Gdański na czele z burmistrzem panem Jackiem Michalskim za wspaniały prezent w postaci nowych, markowych stroi. Wasze wsparcie i pomoc jest nieoceniona. Dziękujemy, że jesteście z Nami !! - mówi  Cezary Kruczkowski - po raz pierwszy zawodnicy LKS Żuławy wystąpili w nowych strojach zakupionych przez gminę.

derby żuław (31)
derby żuław (4)
derby żuław (24)
derby żuław (7)
derby żuław (5)
derby żuław (26)
derby żuław (27)
derby żuław (32)
derby żuław (1)
derby żuław (28)
derby żuław (18)
derby żuław (16)
derby żuław (12)
derby żuław (3)
derby żuław (30)
derby żuław (19)
derby żuław (23)
derby żuław (11)
derby żuław (21)
derby żuław (29)
derby żuław (10)
derby żuław (20)
derby żuław (17)
derby żuław (22)
derby żuław (8)
derby żuław (13)
derby żuław (2)
derby żuław (6)
derby żuław (9)
derby żuław (14)
derby żuław (15)
derby żuław (33)
derby żuław (25)
Previous Next Play Pause
derby żuław (31) derby żuław (4) derby żuław (24) derby żuław (7) derby żuław (5) derby żuław (26) derby żuław (27) derby żuław (32) derby żuław (1) derby żuław (28) derby żuław (18) derby żuław (16) derby żuław (12) derby żuław (3) derby żuław (30) derby żuław (19) derby żuław (23) derby żuław (11) derby żuław (21) derby żuław (29) derby żuław (10) derby żuław (20) derby żuław (17) derby żuław (22) derby żuław (8) derby żuław (13) derby żuław (2) derby żuław (6) derby żuław (9) derby żuław (14) derby żuław (15) derby żuław (33) derby żuław (25)

Fot. Gmina Nowy Dwór Gdański, Krystian Falk 

LKS Żuławy.

Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL znowu zawita w Marzęcinie nad Kanałem Panieńskim.

-Pomysłodawcy i głównemu organizatorowi zależało, żeby Fotel znalazł swoje miejsce poza miastem i nad rzeką, stąd pomysł na Marzęcino :) W tym roku szczególnie warto tam zajrzeć, żeby zobaczyć zrewitalizowane ruiny dawnej śluzy w Marzęcinie! - wyjaśnia dyrektor ŻOK Monika Jastrzebska -Opitz.

Program festiwalu FOTEL:

Sobota:

10:00 – 11:00 Czarne i Białe Teatr pod Orzełkiem

11:00 – 12:00 O Szewczyku co Smoka Wawelskiego pokonał Teatr Animacji Falkoshow

12:00 – 13:00 Igraszki z Dropsem Wędrowny Teatr Lalek MAŁE MI

13:00 – 14:00 Baśniowa królewna - niespodzianka ŻUŁAWSKI OŚRODEK KULTURY

14:00 – 15:00 Wilki i siedem koźlątek, czyli sprawa dla Pana K. Teatr Śmiechu/Theater des Lachens

Niedziela:

14:00 – 15:00 U słoneczka w gościach LWOWSKI TEATR AKADEMICKI „I LUDZIE, I LALKI”

15:00 – 16:00 Puszysty show TEATR MARIONETKOWY STUDIO KOMPLIMENT

16:00 – 17:00 Brak sensu, Żyrafa, Aniołek i Stołek STUDENCI AST Z WROCŁAWIA

17:00 – 18:00 Zabawne retro TEATR MARIONETKOWY STUDIO KOMPLIMENT

18:00 – 19:00 Podróż za horyzont Teatr Lalek Igraszka

WSTĘP WOLNY!

Serdecznie zapraszamy 


Służby podsumowują ubiegły tydzień pod względem prowadzonych akcji przez straż pożarną na terenie powiatu nowodworskiego.

14 sierpnia 2019 r. w miejscowości Gozdawa-Osada doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana. Działania Straży Pożarnej polegały na zakręceniu zaworu w 11 kg butli propan - butan znajdującej się w kuchni, odłączeniu prądu w obiekcie, sprawdzeniu i przeszukaniu uszkodzonego pomieszczenia oraz budynku mieszkalnego  przylegającego bezpośrednio do uszkodzonego budynku. Dokonano również pomiaru detektorem wielogazowym, który nie stwierdził mieszaniny wybuchowej LEL. W działaniach brały  udział 3 zastępy JRG w sile 8 ratowników.

17 sierpnia 2019 r. w miejscowości Żuławki doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia trzy osoby zostały poszkodowane.  Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP trzem osobom, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, sorpcja wycieku płynów eksploatacyjnych z pojazdów, kierowaniu ruchem oraz pomocy przy załadunku pojazdu na lawetę. W działaniach brały udział 1 zastępy JRG w sile 4 ratowników oraz 1 zastęp OSP w sile 6 ratowników.

12 Zdarzenia związane z usuwaniem owadów

12 Zdarzenia związane z usuwaniem owadów

2 Zdarzenie związane z pożarem samochodu, motocykla

4 Zdarzenie związane z pożarem trawy, ścierniska, drzew

1 Zdarzenie związane z przypaloną potrawą

1 Zdarzenie związane z pożarem śmieci

1 Zdarzenie związane z kolizją drogową

1 Zdarzenie związane z udzieleniem pomocy innym służbom

2 Zdarzenie związane z zabezpieczeniem lądowiska LPR

2 Zdarzenie związane z zabezpieczeniem imprezy

1 Zdarzenie związane z pożarem sadzy

3 Alarm fałszywy

W ramach środków funduszu sołeckiego Sołectwa Chełmek-Osada oraz środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na placu rekreacyjno-sportowym w miejscwości Chełmek-Osada zamontowano nowe urządzenia siłowni zewnętrznej.

Ze środków pochodzących z funduszu sołeckiego Sołectwa Dworek-Niedźwiedzica zakupiono i zamontowano na placu rekreacyjno-sportowym w Dworku dwie nowe ławki.

W miejscowości Niedźwiedziówka zamontowano hybrydową lampę solarną, którą zakupiono z funduszu sołeckiego Sołectwa Dworek-Niedźwiedzica.

W ramach środków funduszu sołeckiego Sołectwa Świerznica w miejscowości Świerznica zamontowano dwie lampy solarne.

Na placu zabaw w miejscowści Bronowo zamontowano karuzelę zakupioną ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na placu zabaw w miejscowości Przemysław zamontowano nowo zakupione lampy solarne (2 szt.) – przedsięwzięcie zrealizowano ze środków funduszu sołeckiego Sołectwa Przemysław.

Na placu zabaw w miejscowości Junoszyno zamontowano nowe urządzenia: huśtawkę podwójną oraz pomost rurowy. Urządzenia zakupione ze środków funduszu sołeckiego Sołectwa Junoszyno oraz Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Gmina Stegna. Nauczyciel z Drewnicy otrzymał nominację na stopień nauczyciela mianowanego.

14 sierpnia 2019 r. w Urzędzie Gminy w Stegnie odbył się awans zawodowy na nauczyciela mianowanego. Do egzaminu przystąpiła Pani Anna Ściuba- nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drewnicy. Pani Anna wykazała się ogromną wiedzą oraz doświadczeniem jakie nabyła w swojej pracy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym.

Inf. foto: Gmina Stegna

W Urzędzie Miejskim odbyły się egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego. 

Awans uzyskali:
Justyna Bodziacka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Marzęcinie), 
 Agnieszka Lisowska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim), 
Seweryn Jażdżewski (Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim).

 Zaświadczenia o pozytywnym ukończeniu egzaminu wręczyła Sekretarz Gminy Iwona Kąsek.
awans zawodowy gmina ndg (1)
awans zawodowy gmina ndg (2)
awans zawodowy gmina ndg
Previous Next Play Pause
awans zawodowy gmina ndg (1) awans zawodowy gmina ndg (2) awans zawodowy gmina ndg
Inf, fot.Krystian Falk/Urząd GminyZatrzymanie krążenia było bezpośrednią przyczyną śmierci 44-letniego turysty, przebywajacego nad morzem. Natychmiastowa pomoc i prowadzona reanimacja nie przyniosły skutku.

Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj (17.08) w godzinach popołudniowych na plaży w Sztutowie. Jeden z turystów, 44 - letni mężczyzna, przebywający od jakiegoś czasu w wodzie poczuł się na tyle źle, że wezwano na pomoc służby ratunkowe. Na miejsce zdarzenia przybył Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Mimo podjętej akcji reanimacyjnej mężczyzna zmarł. Jako wstępną przyczynę zgonu podaje się zatrzymanie krążenia.

Najnowsze

Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019

Czołowe zderzenie autobusu z o…

Lip 27, 2019 Rate: 0.00

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Cedry Małe. Wypadek na S7. Samochód osobowy najechał na auto obsługi technicznej drogi.

Cedry Małe. Wypadek na S7. Sam…

Maj 27, 2019 Rate: 5.00

Facebook

Galeria artykułów

Powiat Nowodworski. Reintrodukcja kuropatw.

Mierzeja Wiślana. Rozpoczęło się poszerzanie plaż od Sztutowa do Stegny.

Gmina Ostaszewo zaprasza na Dożynki Gminne do Nowej Kościelnicy.

Nowy Dwór Gd. LKS Żuławy - Mady Ostaszewo. Pierwszy mecz derbowy w sezonie 2019/2020

Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL znowu zawita w Marzęcinie.

Ostaszewo. Potrącenie kobiety przez osobówkę.

Powiat Nowodworski. Wybuch gazu. Wypadek w Żuławkach. Podsumowanie służb.

IX sesja Rady Gminy Sztutowo. Zobacz porządek obrad.

Gmina Stegna. Realizacja funduszu sołeckiego i GPPIRPA.