Wydanie nr 316 / 2019   
listopad 12, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Dzik nie przeżył, motocyklistka leczy uraz nogi. Policjanci apelują o ostrożność na drogach 

Zdarzenie drogowe z udziałem dzikiego zwierzęcia może okazać się bardzo niebezpieczne dla osób podróżujących samochodem, a tym bardziej motocyklem. Przekonała się o tym 26-letnia mieszkanka Elbląga, która miała wypadek z dzikiem. Kobieta doznała urazu nogi. Zwierzę niestety  nie przeżyło konfrontacji z jednośladem. Policjanci apelują o ostrożność. 

Szczególnie ostrożnie należy jeździć w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach, zbyt duża prędkość, nawet w zderzeniu z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach. Dla przykładu, przy prędkości samochodu 100 km/h, zając uderzy w pojazd z siłą przedmiotu o wadze 125 kg, a 20 kg sarny wzrośnie do prawie pół tony. 

Znak "Uwaga, dzikie zwierzęta!" przestrzega kierowców przez niebezpieczeństwem na wyznaczonym odcinku jezdni i wzywa ich do spuszczenia nogi z gazu. Niekiedy niestety, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć konfrontacji z dzikim zwierzęciem. Wie już o tym właścicielka motocykla suzuki, która w minioną środę w podelbląskim Władysławowie miała „bliskie spotkanie" z dzikiem. Pod koła jej jednośladu wbiegło zwierzę. Kobieta nie miała żadnych szans na wyhamowanie. W wyniku zderzenia doznała urazu nogi i trafiła do szpitala. Zwierzę niestety nie przeżyło konfrontacji z motocyklem. 

Warto jednak pamiętać, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że nagle przed maskę samochodu nie wskoczy jeleń, sarna lub dzik. 

Dlatego pamiętajmy! 

- Dzikie zwierzęta najbardziej są aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. 

- Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza. 

- Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec. 

- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne. 

- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta. 

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w aucie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia, m.in. wścieklizną, poza tym ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji. 

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najnowsze

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.

Nowy Dwór Gd. 28-latek został …

Paź 14, 2019 Rate: 2.69

Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019

Czołowe zderzenie autobusu z o…

Lip 27, 2019 Rate: 0.00

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Facebook

Galeria artykułów

Żuławy.  Żuławski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Wyślij zgłoszenie.

Sztutowo. Zaproszenie na obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

500 zł mandatu za te wykroczenia. Jeszcze w listopadzie!

Pożar busa na S7. Droga już odblokowana.

Samogłów w sieci rybackiej. Sensacja na Mierzei Wiślanej.

Krynica Morska. Sympatycy przyrody świętowali 60 rocznicę zasadzenia "Benka"

Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego. Bez wiz do Stanów od 11 listopada.

Informacja o wyniku konsultacji społecznych.

Narodowe Święto Niepodległości w Żuławskim Parku Historycznym