Wydanie nr 259 / 2019   
wrzesień 16, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Edyta Kozakiewicz

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego funkcjonariusze z Nowego Dworu Gdańskiego wręczali wyprawki szkolne kilkunastu dzieciom z powiatu nowodworskiego. To już czwarty rok z rzędu, kiedy funkcjonariusze przeprowadzili tego typu akcję.

Od początku tygodnia w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Gdańskim insp. Tomasza Pawlaka funkcjonariusze policji wręczali wybranym dzieciom z powiatu nowodworskiego plecaki i przybory szkolne, które zamiast kwiatów przynieśli zaproszeni goście podczas lipcowej gali z okazji Święta Policji.

Inicjatywa ta była możliwa dzięki przedstawicielom władz samorządowych oraz współpracujących z policją instytucjom i organizacjom, a także Komendantowi nowodworskiej jednostki policji. Podczas wręczania wyprawek szkolnych obecni byli przedstawiciele poszczególnych gmin, a także jednostek pomocy społecznej.

Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom (1)
Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom (2)
Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom (3)
Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom
Previous Next Play Pause
Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom (1) Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom (2) Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom (3) Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom

W sumie zarówno ojciec, jak i syn wydmuchali promile. Ten pierwszy, który na drodze uderzył swoim fordem w lusterko innego kierowcy, miał w organizmie aż 2,8 promila. W miejscowości Łukszty (gm. Pasłęk) nie zachował ostrożności przy wymijaniu. Odjechał z miejsca, bo był pijany. Zdarzenie miało miejsce w minioną sobotę. Zaraz po tej kolizji pojechał do syna i poprosił go o pomoc. Ten bez wahania wsiadł za kierownicę i wrócił na miejsce kolizji. Miał udawać skruszonego, ale trzeźwego kierowcę. Tak nie było.

Na miejscu czekali już policjanci, którzy go zbadali. Miał 0,4 promila i sądowy zakaz prowadzenia za podobne „przygody”, których doświadczył wcześniej kierując po alkoholu. Funkcjonariusze na podstawie zeznania świadków ustalili, że to nie on kierował. Mężczyzna w rezultacie przyznał, że nie będzie ponosił dodatkowo kary za przewinienie ojca i opowiedział dokładnie jak było.

52-letni sprawca kolizji trafił do policyjnego aresztu i odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwym oraz spowodowanie kolizji. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Jego syn również nie uniknie odpowiedzialności. Za złamanie zakazu grozi mu 5 lat pozbawienia wolności.

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg


Przebudowa stopnia wodnego Przegalina jest jednym z zadań realizowanych w ramach dofinansowanego  przez Unię Europejską projektu pt. „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej”.

- Szczególną uwagę poświęcamy Żuławom, ze względu na ich depresyjne położenie i zagrożenie powodziowe – powiedział prezes Daca. - Inwestycja ma również charakter żeglugowy, jest elementem drogi wodnej E40 i będzie wykorzystywana dla żeglugi Wisłą. Liczymy, że w ciągu 2 lat inwestycja zostanie oddana.

Dyrektor Aleksandra Bodnar w swoim wystąpieniu przybliżyła dziennikarzom zakres inwestycji.

W zakres zadania objętego umową wchodzi: przebudowa, remonty i rozbiórki istniejących obiektów stopnia wodnego w Gdańsku Przegalinie, tj.: Śluzy Południowej, Śluzy Północnej oraz obiektów towarzyszących. Zaplanowana jest budowa trzech nowych budynków: dwóch magazynowych i jednego socjalno-warsztatowego oraz rozbudowa bazy dla ośmiu lodołamaczy i innych jednostek pływających Wód Polskich.

Celem realizacji zadania jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Żuław Gdańskich. Wrota śluzy Przegalina są jednocześnie wrotami przeciwpowodziowymi chroniącymi przed wielkimi wodami Wisły. Ponadto remont przystani dla lodołamaczy usprawni zimową ochronę przeciwpowodziową. Dzięki remontowi śluzy usprawniona zostanie także żegluga na drodze wodnej łączącej Wisłę z portem w Gdańsku.

Dokładny budżet zadania to: 61 mln 984 tys. zł.

Termin realizacji: do 30 września 2021. Wykonawca inwestycji: przedsiębiorstwo Strabag sp. z o.o.

Śluza Przegalina, położona na styku Wisły i Martwej Wisły stanowi ważny element zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gdańska i Żuław Gdańskich (chroni przed wielką wodą Wisły) oraz żeglugi, prowadzi przez nią międzynarodowa droga wodna E40, z Morza Czarnego do Bałtyku. Górne wrota śluzowe pełnią jednocześnie rolę wrót przeciwpowodziowych.  Różnica poziomów wody dolnej i górnej wynosi maksymalnie 1,7 m (przy utrzymanej żegludze). Średnia liczba śluzowań rocznie sięga ok. 2 200. Długość użytkowa komory 188.37 m, szerokość użytkowa komory 11.91 m.

Pierwsze śluzy w Przegalinie zostały wybudowane w 1895 r w ramach przebudowy ujścia Wisły (obejmującego m.in. wykonanie tzw. przekopu oraz odcięcie od Wisły tzw. Wisły Gdańskiej i Wisły Elbląskiej). W tym okresie została wybudowana właściwa śluza (obecnie nieczynna, zwana śluzą północną) oraz tzw. śluza dla tratw. W latach 1975 - 1981 w miejscu śluzy dla tratw została wybudowana druga śluza - tzw. śluza południowa. Wobec pogarszania się stanu technicznego śluzy północnej w 1992r została ona wyłączona z eksploatacji, zaś w latach 1995-99 w awanporcie górnym śluzy północnej wybudowano wał przeciwpowodziowy dla zabezpieczenia terenów położonych nad Martwą Wisłą oraz zabezpieczono konstrukcję śluzy na czas wieloletniego wyłączenia.

Projekt Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest dofinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2 "Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska", oś priorytetowa II Ochrona środowiska. Wartość Projektu wynosi 127 mln. zł. Dofinansowanie Unii Europejskiej to 85 proc.

Celem Projektu jest zmniejszenie ryzyka powodzi na obszarze Żuław Wiślanych poprzez realizację pięciu zadań. Pozostałe zadania, oprócz przebudowy Stopnia Wodnego Przegalina, to:

-        Odbudowa budowli regulacyjnych na Wiśle – 19 sztuk ostróg na odcinku żuławskim rzeki Wisły. Koszt zadania ok. 24,3 mln zł. Realizowany jest ostatni etap (6 ostróg) zadania.

-        Przebudowa ujścia Wisły – Badania batymetrii dna ujścia Wisły, Wykonanie dokumentacji technicznej. Koszt zadania ok. 1,4 mln zł. Zadanie w trakcie realizacji.

-        Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze – nowy obiekt zlokalizowany na rzece Tudze wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Koszt zadania: dokumentacja ok.  300 tys. zł, roboty budowlane ok. 25 mln zł. Trwa postępowanie przetargowe.

-        System monitoringu ryzyka powodziowego (SMoRP). – rozbudowa systemu zbudowanego w I Etapie. Koszt zadania ok. 5 mln zł. Zadanie w trakcie realizacji.

podpisanie umowy przegalina (2)
podpisanie umowy przegalina (1)
przegalina (2)
śluza przegalina
przegalina (3)
Previous Next Play Pause
podpisanie umowy przegalina (2) podpisanie umowy przegalina (1) przegalina (2) śluza przegalina przegalina (3)

źródło: Wody Polskie

W Nowym Dworze Gdańskim kandydat Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że Żuławy skorzystają na budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Zaznaczył też, że rozwój regionu powinien być oparty na rolnictwie i turystyce. - Tu są jedne z najlepszych ziem w Polsce i to powinno być wykorzystywane. Liczę na gospodarność mieszkańców Żuław. Chcielibyśmy wracać do tradycji wykorzystywania tutejszych rzek i kanałów. Lepiej powinien być też wykorzystywany potencjał kolei wąskotorowej-mówił kandydat PiS.

Jak dodał Płażyński, poparcie dla jego ugrupowania na Żuławach rośnie. 4 lata temu w wyborach do parlamentu PiS otrzymał w powiecie nowodworskim niespełna 26 procent głosów. W tegorocznych wyborach do europarlamentu partia poprawiła swój wynik o ponad 9 punktów procentowych ustępując jednak Koalicji Europejskiej, która otrzymała ponad połowę głosów więcej.

Do końca listopada br. powstanie niezbędna dokumentacja. Po tym etapie nastąpią prace budowlane, które potrwają do końca sierpnia 2020 roku. Koszt prac to 2 234 910 zł Inwestycja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu pn.: „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowymR10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9 – odcinek R10 Gdańsk”.

 Inwestycja odbędzie się w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Do końca listopada br. powstanie niezbędna dokumentacja. Po tym etapie nastąpią prace budowlane, które potrwają do końca sierpnia 2020 roku. Koszt prac to 2 234 910 zł Inwestycja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu pn.: „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowymR10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9 – odcinek R10 Gdańsk”.

 W ubiegłym roku w ramach projektu wykonano trasy rowerowe wzdłuż ul.Warszawskiej (od ronda Piórkowskiego w stronę os.Wyszyńskiego, od skrzyżowania Konopnicka-Warszawska w stronę ronda ks.Kłonieckiego), ul. Morskiej oraz ul.Portowej.

Info i foto: Facebook Gmina Nowy Dwór Gdański/ Kamil Dyl

 13 września minął kolejny – czwarty – termin, w którym Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska miała ustosunkować się do odwołania złożonego przez pomorskich samorządowców. Miała, ale się nie ustosunkowała, informując identycznie jak w lutym, w kwietniu i w lipcu, że „przyczyną zwłoki jest konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego”.

Przypominamy, że odwołanie od wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat (tzw. przekop Mierzei) pomorscy samorządowcy złożyli 28 grudnia 2018 roku. Wynika z tego, że na rozpatrzenie naszego odwołania GDOŚ będzie potrzebować roku.

Przypominamy też, że RDOŚ w Olsztynie, po wydaniu decyzji środowiskowej, nadała jej rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwoliło inwestorowi, czyli Urzędowi Morskiemu w Gdyni, podejmować kolejne działania, bez czekania na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej. Również zgoda Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha na realizację inwestycji, w tym wycinkę drzew na Mierzei (wydana 15 stycznia 2019 roku) miała rygor natychmiastowej wykonalności. W efekcie pilarze zaczęli ścinać drzewa już kilka godzin po wydaniu tej decyzji.

Przedłużający się brak odpowiedzi GDOŚ na odwołanie od decyzji środowiskowej jest niepokojący. W państwie prawa tak poważna i budząca kontrowersje inwestycja, jaką jest przekop Mierzei, powinna być realizowana na podstawie decyzji środowiskowej, która jest prawomocna, a nie jedynie posiadająca rygor natychmiastowej wykonalności. Powinien mieć to na względzie zarówno inwestor, jak i sami wykonawcy.

Warto dodać, że kilka dni temu GDOŚ na swojej stronie BIP informował, że przekazał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na przewlekłe prowadzenie przez GDOŚ postępowania odwoławczego od decyzji środowiskowej. Skargę tę wystosowała jedna z organizacji ekologicznych.
www.portalmorski.pl

Od 14 września br. zmieni się sposób autoryzacji transakcji i logowania się do banku. Klient będzie się logował z wykorzystaniem tzw. silnego uwierzytelniania, czyli poza podaniem hasła będzie potrzebna dodatkowa weryfikacja. Tak samo będzie też realizowana większość płatności kartowych, szczególnie tych powyżej 50 euro. Zmiany nie powinny przysporzyć problemów klientom bankowości, mają za to ograniczyć liczbę fraudów i wyłudzeń.

Banki będą bowiem musiały dostosować swoje systemy do zaleceń dyrektywy PSD2, która wymaga tzw. silnego uwierzytelniania w procesie logowania. Sprawdziliśmy, jakie dokładnie zmiany czekają klientów PKO BP, Pekao, mBanku, Santander Banku, ING Banku Śląskiego, Alior Banku, Getin Banku, eurobanku i innych.
Zmiana przepisów w praktyce przekłada się na konieczność podania dodatkowego elementu zabezpieczającego dostęp do rachunku. W trakcie logowania klient będzie więc musiał podać nie tylko login i hasło, ale także kod z SMS-a lub potwierdzić dyspozycję za pomocą mobilnej autoryzacji.
Proces ten nie będzie jednak jednolity we wszystkich bankach. Niektóre instytucje pozwolą na przykład dodać komputer użytkownika do „zaufanych urządzeń”. Dzięki temu wymóg dodatkowego hasła pojawi się jedynie od czasu do czasu. Dodatkowe hasło natomiast wymagane także przy sprawdzaniu historii operacji na rachunku starszej niż 90 dni.

Jakich zmian możemy oczekiwać? Podajemy przykładowe możliwości w trzech bankach.

PKO Bank Polski
W PKO BP klienci będą mogli korzystać z autoryzacji mobilnej w aplikacji IKO i funkcji dwuetapowego logowania do systemu bankowości elektronicznej iPKO i Inteligo. Po jej włączeniu, każdorazowo podczas logowania do bankowości elektronicznej, oprócz podania standardowo hasła do iPKO/Inteligo, klient będzie zatwierdzał logowanie także w aplikacji mobilnej. Tak jak do tej pory, w zależności od preferencji, klienci będą mogli korzystać z różnych form autoryzacji, np. z kodów SMS lub kodów jednorazowych z karty kodów.

Bank Pekao
W przypadku logowania do bankowości internetowej i mobilnej, Bank Pekao będzie wymagał nie rzadziej niż co 90 dni podania kodu SMS lub kodu wygenerowanego przez aplikację PeoPay. Klient będzie musiał podawać kod również w przypadku wejścia w historię operacji starszą niż 90 dni lub wykonując transakcję płatniczą. W przypadku konieczności silnego uwierzytelnienia podczas logowania w aplikacji mobilnej PeoPay, klient zostanie poproszony o podanie PIN-u nawet w przypadku ustawionego logowania biometrią. Dla transakcji płatniczych zastosowanie będzie miał szereg wyłączeń z silnej autoryzacji, np. przelewy między własnymi rachunkami lub przelewy do zdefiniowanych odbiorców.
Bank Pekao podjął decyzję o wycofaniu metod autoryzacji niezgodnych z zasadami silnego uwierzytelnienia (m.in. karta kodów jednorazowych oraz token) i pozostawieniu metod autoryzacji opartych o kody SMS oraz wiadomości push generowane przez aplikację PeoPay.

Santander Bank Polska
Santander Bank Polska będzie zawsze wymagać silnego uwierzytelnienia. Dodatkowym zabezpieczeniem (poza hasłem) będą token, smsKod lub mPodpis (w zależności od wyboru klienta). Nowością będzie możliwość zdefiniowania komputera jako urządzenia zaufanego (obrazek poniżej). Wówczas dodatkowe zabezpieczenie będzie wymagane jedynie co jakiś czas.
 

Zmiany, które wejdą w życie 14 września w związku z unijną dyrektywą PSD2, obejmą nie tylko banki, ale i pośredników w płatnościach internetowych, takich jak popularny PayU. Tożsamość osoby korzystającej z elektronicznych usług płatniczych będzie weryfikowana podwójnie. Wszystko po to, by korzystanie z bankowości internetowej i płacenie w internecie były lepiej zabezpieczone.

W sobotę, 14 września, wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2, która wprowadza m.in. procedurę silnego uwierzytelnienia
Klienci korzystający z bankowości internetowej i płacący za zakupy online muszą przygotować się na zmiany
W trakcie dokonywania zapłaty za towar lub usługę mogą być proszeni, np. o odciśnięcie palca
Część firm umożliwiających dokonywanie płatności mobilnych już dostosowała się do zmian. Są wśród nich np.: Apple Pay, Google Pay czy Revolut. Te firmy umożliwiają dokonywanie szybkich płatności za zakupy w sklepach, aplikacjach i na stronach internetowych. Od niedawna, płacąc za usługi w internecie za ich pośrednictwem, klienci są proszeni o dodatkowe potwierdzenie transakcji, np. odciśnięcie palca (jeśli korzystamy ze smartfona i do weryfikacji tożsamości używamy linii papilarnych).

Uwaga na oszustów
W pierwszych tygodniach po wejściu w życie nowych przepisów warto zachować czujność. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegła, że paradoksalnie nowe prawo zwiększające bezpieczeństwo, początkowo może być okazją dla oszustów.

Przestępcy mogą próbować wyłudzić poufne informacje, m.in. przez przeprowadzanie ataków phishingowych, co w konsekwencji może doprowadzić do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych.

KNF przekazała, że podejrzenie powinny wzbudzić wszelkiego rodzaju wiadomości mailowe, SMS oraz próby kontaktu powołujące się na wejście w życie nowych rozwiązań.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z dostawcą swoich usług płatniczych.

źródło: https://businessinsider.com.pl

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, odprawioną w kościele pw. Św. Jakuba w Niedźwiedzicy, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe oraz bochen chleba. Po Mszy uczestnicy wydarzenia korowodem dożynkowym udali się na teren boiska w Nowej Kościelnicy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Uroczystego otwarcia Święta Plonów i powitania zebranych dokonali Starostowie Dożynek - Magdalena i Mirosław Koc, Wójt Gminy Ostaszewo - Michał Chrząszcz oraz Przewodnicząca Rady Gminy - Joanna Wójtowicz.

Po podzieleniu się chlebem z mieszkańcami oraz przybyłymi gośćmi, nadszedł czas na wręczenie wyróżnień dla rolników. Podziękowania, wyrazy szacunku i uznania za pracę otrzymali Karol Pusiewicz, Paweł Irla, Ryszard Litwiński, Henryk Żak, Tadeusz Wojnowski, Daniel Szczepanik oraz Eugeniusz Bunda.

Na scenie wystąpiły dzieci, uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Cerkwi. Koncertu muzycznego mogliśmy wysłuchać dzięki zespołowi Żuławianki.

Przed rozpoczęciem rywalizacji sportowo-zręcznościowych do pracy ruszyła komisja oceniająca wieńce oraz stoiska w składzie: Dorota Sobocińska, Anna Staszyńska, Jowita Jabłońska, Michał Marczak.

W tym roku w ramach konkursu Sołectwo na medal panie miały za zadanie upleść warkocz, panowie "popłynąć" tratwą, dzieci pokonywały dystans "gąsienicą", młodzież rozgrywała mecz balonowej siatkówki, sołtysi zaś zmierzyli się ze smoczkiem. Dodatkowa konkurencja - scenka kabaretowa dostarczyła sporej dawki humoru.

W tym roku zaszczytny tytuł Sołectwa na medal otrzymało Sołectwo Nowa Cerkiew!!!

Tegoroczne dożynki ubarwił koncert zespołu Shine, zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna z Exclusive Dj.

dożynki ostaszewo (5)
dożynki ostaszewo (1)
dożynki ostaszewo (6)
dożynki ostaszewo (4)
dożynki ostaszewo (7)
dożynki ostaszewo (3)
dożynki ostaszewo (2)
dożynki ostaszewo (13)
dożynki ostaszewo (14)
dożynki ostaszewo (15)
dożynki ostaszewo (16)
dożynki ostaszewo (17)
dożynki ostaszewo (18)
dożynki ostaszewo (19)
dożynki ostaszewo (20)
dożynki ostaszewo (21)
dożynki ostaszewo (22)
dożynki ostaszewo (23)
dożynki ostaszewo (24)
dożynki ostaszewo (25)
dożynki ostaszewo (26)
dożynki ostaszewo (27)
dożynki ostaszewo (28)
dożynki ostaszewo (29)
dożynki ostaszewo (30)
dożynki ostaszewo (31)
dożynki ostaszewo (32)
dożynki ostaszewo (33)
dożynki ostaszewo (34)
dożynki ostaszewo (35)
dożynki ostaszewo (36)
dożynki ostaszewo (37)
dożynki ostaszewo (38)
dożynki ostaszewo (39)
dożynki ostaszewo (40)
dożynki ostaszewo (41)
dożynki ostaszewo (42)
dożynki ostaszewo (43)
dożynki ostaszewo (44)
dożynki ostaszewo (45)
dożynki ostaszewo (46)
dożynki ostaszewo (47)
dożynki ostaszewo (48)
dożynki ostaszewo (49)
dożynki ostaszewo (50)
dożynki ostaszewo (51)
dożynki ostaszewo (52)
dożynki ostaszewo (53)
dożynki ostaszewo (54)
dożynki ostaszewo (55)
Previous Next Play Pause
dożynki ostaszewo (5) dożynki ostaszewo (1) dożynki ostaszewo (6) dożynki ostaszewo (4) dożynki ostaszewo (7) dożynki ostaszewo (3) dożynki ostaszewo (2) dożynki ostaszewo (13) dożynki ostaszewo (14) dożynki ostaszewo (15) dożynki ostaszewo (16) dożynki ostaszewo (17) dożynki ostaszewo (18) dożynki ostaszewo (19) dożynki ostaszewo (20) dożynki ostaszewo (21) dożynki ostaszewo (22) dożynki ostaszewo (23) dożynki ostaszewo (24) dożynki ostaszewo (25) dożynki ostaszewo (26) dożynki ostaszewo (27) dożynki ostaszewo (28) dożynki ostaszewo (29) dożynki ostaszewo (30) dożynki ostaszewo (31) dożynki ostaszewo (32) dożynki ostaszewo (33) dożynki ostaszewo (34) dożynki ostaszewo (35) dożynki ostaszewo (36) dożynki ostaszewo (37) dożynki ostaszewo (38) dożynki ostaszewo (39) dożynki ostaszewo (40) dożynki ostaszewo (41) dożynki ostaszewo (42) dożynki ostaszewo (43) dożynki ostaszewo (44) dożynki ostaszewo (45) dożynki ostaszewo (46) dożynki ostaszewo (47) dożynki ostaszewo (48) dożynki ostaszewo (49) dożynki ostaszewo (50) dożynki ostaszewo (51) dożynki ostaszewo (52) dożynki ostaszewo (53) dożynki ostaszewo (54) dożynki ostaszewo (55)
 

14 września na terenie powiatu nowodworskiego policjanci przeprowadzą działania pn. „Bicykl". Działania będą ukierunkowane w szczególności na właściwych relacjach kierujący – pieszy – rowerzysta. Policjanci zwrócą uwagę na zgodne z przepisami poruszanie się po drogach przez rowerzystów, a także będą reagować na wszelkie wykroczenia popełniane przez rowerzystów.
 
W trakcie działań funkcjonariusze będą przypominać o używaniu przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych po zmierzchu oraz osobistych elementów ochronnych. Policjanci zwrócą również uwagę na obowiązkowe wyposażenie rowerów oraz na trzeźwość kierujących.
Przypominamy, że rowerzysta jest również uczestnikiem ruchu. Za jazdę rowerem bez obowiązkowego wyposażenia rowerów oraz za jazdę rowerem w stanie po spożyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości grozi mandat karny. Obowiązkowe wyposażenie rowerów zawarte jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
 
Informacja: KPP Nowy Dwór Gd.

W dniu 11 września 2019 roku odbył się komisyjny odbiór prac remontowych sieci elektrycznej prowadzonych w budynku warsztatów szkolnych przy Zespole Szkół w Nowym Dworze Gdańskim ul. Warszawska 54.

Prace remontowe prowadzone w Zespole Szkół były realizowane w ramach projektu

  1. „Remont i przebudowa oraz doposażenie pomieszczeń Zespołu Szkół nr 2
    wraz z zapleczem sanitarno – socjalnym na pracownie zawodowe w Nowym Dworze Gdańskim.

W wyniku realizacji prac remontowych dokonano wymiany instalacji elektrycznej
oraz montażu nowej rozdzielni głównej i gniazd zasilających w pracowniach.

20190911_111403
20190911_111244
162 (1)
166
Previous Next Play Pause
20190911_111403 20190911_111244 162 (1) 166

  Informacja: Zespół Szkół

Najnowsze

Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019

Czołowe zderzenie autobusu z o…

Lip 27, 2019 Rate: 0.00

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Cedry Małe. Wypadek na S7. Samochód osobowy najechał na auto obsługi technicznej drogi.

Cedry Małe. Wypadek na S7. Sam…

Maj 27, 2019 Rate: 5.00

Facebook

Galeria artykułów

Nowy Dwór Gdański. Wyprawki szkolne wręczone dzieciom

Nowy Dwór Gd. Szczyt Klimatyczny Żuław. Zaproszenie.

Wsiadł do samochodu po alkoholu i z sądowym zakazem. Chciał pomóc pijanemu ojcu w „załatwieniu” kolizji

Podpisanie umowy na Przebudowę Stopnia Wodnego Przegalina

Nowy Dwór Gdański. Kandydaci PiS - Kacper Płażyński i Kazimierz Janiak na spotkaniu z mieszkańcami.

Gmina Ostaszewo. Dożynki w Nowej Kościelnicy.

GDOŚ informuje w sprawie przekopu, że potrzebuje jeszcze więcej czasu na decyzję.

Zmiany w logowaniu do banków od 14 września. Wymagane dodatkowe zabezpieczenia.

Powiat Nowodworski. Zbliża się weekend pełen atrakcji. Zobacz program.