Wydanie nr 23 / 2020   
styczeń 23, 2020

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Edyta Kozakiewicz

Rok 2020 będzie wyjątkowy dla mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego, bowiem w tym roku miasto obchodzić będzie 450 – lecie swojego powstania.

Z inicjatywy rodziny Loitzów, 450 lat temu powstała osada Nowy Dwór (Tiegenhof/Tygenhof). Przy dzisiejszej ulicy Chrobrego, Michael Loitz zbudował zamek dając początek osadzie, która w późniejszym okresie stała się stolicą Żuław i głównym ośrodkiem ekonomii nowodworskiej. W roku 1776 Nowy Dwór uzyskał prawa gminne. Pod względem ludności i jej zamożności przypominał średniej wielkości miasteczko w Prusach Zachodnich. W roku 1859 król pruski Wilhelm IV nadał mu statut osady targowej, a w roku 1880 cesarz Wilhelm I – prawa miejskie. Mimo historycznych zawirowań, Nowy Dwór Gdański (przymiotnik dodano po II wojnie światowej)wciąż znajduje się na mapie Polski.

Jest stolicą Żuław i powiatu nowodworskiego. Mieszka w nim ponad 9 tys. osób, a wspólnie z 25 sołectwami tworzy 17 – tysięczną gminę. Rok 2020 poświęcony zostanie na przypomnienie wielu ważnych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim 450 – leciu. Nie zabraknie również imprez, podczas których mieszkańcy wspólnie z włodarzami będą świętowali ten piękny jubileusz. Patronat honorowy nad obchodami objął Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Jacek Michalski.  

Informacja: FB Gmina Nowy Dwór Gdański

logo: k.dyl

 

 

Nowy Dwór Gdański.  Dziś nowodworscy policjanci przeprowadzają działania na ternie powiatu nowodworskiego "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego"

W czwartek  (23.01.2020 r.) na terenie powiatu nowodworskiego funkcjonariusze policji przeprowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Głównym celem przeprowadzenia działań jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych oraz rowerzystów, a także właściwych relacji kierujący – pieszy. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, a także na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. W trakcie działań policjanci będą przypominać o używaniu przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych po zmierzchu. Mundurowi zwrócą również uwagę na obowiązkowe wyposażenie rowerów oraz na trzeźwość kierujących.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Pamiętajmy również o tym, że piesi, jak i rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego. Za jazdę rowerem bez obowiązkowego wyposażenia rowerów oraz za jazdę rowerem w stanie po spożyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości grozi mandat karny.

Zapraszamy do Klubu Seniora przy ul. 3 Maja 7 w Nowym Dworze Gdańskim. W ofercie sporo zajęć. Szczegóły na plakacie

Sztutowo. Remont ulicy Morskiej. Nowe miejsca parkingowe i chodniki, zatoczki dla meleksów powstaną w Sztutowie na ul. Morskiej (głównej drodze nad morze) Usprawni to dotychczasowe problemy z miejscami parkingowymi i przepustowością tej drogi turystom i mieszkańcom.

Ruszył remont wieloetapowy ulicy Morskiej w Sztutowie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim. Powstanie około 50 miejsc parkingowych, strefy płatnego parkowania. Wszystko będzie utwardzone kostką brukową. Powstaną zatoczki dla meleksów i miejsca dla niepełnosprawnych. Kolejnym elementem będzie poprawa chodnika i nawierzchni drogowej. 

-Cieszę się na współpracę z powiatem. Nie stać nas na wielomilionowe inwestycje, ale staramy się etapami wykonywać prace i dbać o to, co mamy. Pamiętajmy, że Mierzeja i Powiat to nasze wspólne miejsce do życia i musimy o to dbać - mówi Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński.

Prace wykonuje firma FHU Szalczewscy. Termin zakończenia prac 15 kwietnia, wykonawca jednak zapewnia, że uda im się to wykonać szybciej, ponieważ pogoda sprzyja do tego typu prac.

remont morska sztutowo (2)
remont morska sztutowo (3)
remont morska sztutowo (4)
remont morska sztutowo (5)
remont morska sztutowo (6)
remont morska sztutowo (7)
remont morska sztutowo (8)
remont morska sztutowo (9)
remont morska sztutowo (10)
remont morska sztutowo (11)
remont morska sztutowo (12)
remont morska sztutowo (13)
remont morska sztutowo (14)
remont morska sztutowo (15)
remont morska sztutowo (16)
remont morska sztutowo (1)
remont parkingi sztutowo (14)
remont parkingi sztutowo (12)
remont parkingi sztutowo (6)
remont parkingi sztutowo (9)
remont parkingi sztutowo (7)
remont parkingi sztutowo (11)
remont parkingi sztutowo (4)
remont parkingi sztutowo (13)
remont parkingi sztutowo (10)
remont parkingi sztutowo (3)
remont parkingi sztutowo (15)
remont parkingi sztutowo (5)
remont parkingi sztutowo (1)
remont parkingi sztutowo (16)
remont parkingi sztutowo (2)
remont parkingi sztutowo (8)
Previous Next Play Pause
remont morska sztutowo (2) remont morska sztutowo (3) remont morska sztutowo (4) remont morska sztutowo (5) remont morska sztutowo (6) remont morska sztutowo (7) remont morska sztutowo (8) remont morska sztutowo (9) remont morska sztutowo (10) remont morska sztutowo (11) remont morska sztutowo (12) remont morska sztutowo (13) remont morska sztutowo (14) remont morska sztutowo (15) remont morska sztutowo (16) remont morska sztutowo (1) remont parkingi sztutowo (14) remont parkingi sztutowo (12) remont parkingi sztutowo (6) remont parkingi sztutowo (9) remont parkingi sztutowo (7) remont parkingi sztutowo (11) remont parkingi sztutowo (4) remont parkingi sztutowo (13) remont parkingi sztutowo (10) remont parkingi sztutowo (3) remont parkingi sztutowo (15) remont parkingi sztutowo (5) remont parkingi sztutowo (1) remont parkingi sztutowo (16) remont parkingi sztutowo (2) remont parkingi sztutowo (8)

W niedzielę grupa ultra maratończyków wystartowała z Mikoszewa, pokonując trasę plażami Sztutowa i Krynicy Morskiej, kończąc bieg na granicy państwa w Piaskach. To charytatywna akcja „Każdy ma swój krwiobieg„której celem jest promocja honorowego oddawania krwi. W niedzielę na plażach Mierzei Wiślanej odbyła się czwarta edycja akcji.

W akcję zaangażowały się Gminy Sztutowo, Stegna i Krynica Morska. Przed Urzędem Gminy w Sztutowie stanął krwiobus, w którym zarejestrowani chętni oddawali krew. W akcji wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy.

Początek akcji w edycji 2020 rozpoczął się 13.01.2020 w Świnoujściu, a zakończył 19.01.2020 w Piaskach. Szacowana odległość, jaką przebyli uczestnicy to około 550 km. W praktyce oznaczało to bieg wzdłuż linii brzegowej od zachodu do wschodu Polski.
W biegu wystartowała grupa Przyjaciół wspierających inicjatora akcji – Jacka Bastiana. Bieg miał formułę otwartą, a to oznacza, ze do biegaczy mógł dołączyć każdy i uczynić ten bieg wspólnym wydarzeniem.

Skąd wziął się pomysł?

Wszystko zaczęło się od dramatycznej historii Asi – osoby zdrowej i dbającej o siebie. Asia zachorowała nagle. Trafiła do szpitala a jej stan w ciągu kilku godzin okazał się krytyczny.
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zdiagnozowali u niej niezwykle rzadką chorobę, w wyniku której płytki krwi ulegają rozpadowi, tworząc skrzepy.
Leczenie Asi i próba wyprowadzenia jej ze śpiączki polegały między innymi na podawaniu dużej ilości osocza z krwi. 90% przypadków osób, które zapadają na tę chorobę kończy się śmiertelnie.
Kiedy Asia była w śpiączce, jej brat Jacek (na co dzień ultra maratończyk) złożył jej obietnicę: „Jeśli Ty wrócisz do nas, to ja dla Ciebie przebiegnę polskie wybrzeże”. Asia wróciła. Jacek słowa dotrzyma. Okazało się, że takie historie nie lubią samotności. Do Jacka dołączyła rodzina, jak również Przyjaciele – biegacze i nie-biegacze. Dlatego powstała akcja „Każdy ma swój krwiobieg”

Dlaczego ultrakrew?

 W historii Asi największe wrażenie robią liczby: by przeżyć i wyzdrowieć potrzebowała 171 opakowań osocza. A to oznacza, że 171 osób musiało oddać krew. Osocze jest podawane z użyciem specjalistycznego sprzętu, gdzie jednorazowa aplikacja trwa kilka godzin.

A zatem idea Jacka i ultra ekipy to: 550 km za 171 opakowań osocza przyjętych przez Asię. Biegi ultra to długie dystanse, a ilość krwi potrzeba dla uratowania życia – to ultra dawka.

Skąd hasło „Każdy ma swój krwiobieg”?

„Każdy ma swój krwiobieg” – to myśl przewodnia akcji. Organizatorzy wydarzenia są zdania, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za siebie. Za to co robi dla jakości, zdrowia swojej krwi. Uzmysławiają wszystkim , że jesteśmy odpowiedzialni za to, by maksymalnie wykorzystać to, na co mamy wpływ dbając o siebie.
Podkreślają, że odpowiedzialność jest również wtedy, kiedy myślimy - a co kiedy moja dbałość nie wystarczy? Co kiedy pomimo zdrowego trybu życia będę bezradny wobec tego, co dzieje się w moim ciele? Dlatego takie miejsca jak szpitale uniwersyteckie, specjalistyczny sprzęt dostęp do leków (nierefundowanych w rzadkich chorobach) oraz świetna kadra to podstawa naszego bezpieczeństwa.

 

sztutowo ultrakrew (2)
sztutowo ultrakrew (3)
sztutowo ultrakrew (4)
sztutowo ultrakrew (5)
sztutowo ultrakrew (6)
sztutowo ultrakrew (7)
sztutowo ultrakrew (8)
sztutowo ultrakrew (9)
sztutowo ultrakrew (10)
sztutowo ultrakrew (11)
sztutowo ultrakrew (12)
sztutowo ultrakrew (13)
sztutowo ultrakrew (1)
Previous Next Play Pause
sztutowo ultrakrew (2) sztutowo ultrakrew (3) sztutowo ultrakrew (4) sztutowo ultrakrew (5) sztutowo ultrakrew (6) sztutowo ultrakrew (7) sztutowo ultrakrew (8) sztutowo ultrakrew (9) sztutowo ultrakrew (10) sztutowo ultrakrew (11) sztutowo ultrakrew (12) sztutowo ultrakrew (13) sztutowo ultrakrew (1)

Stegna. GOPS zaprasza do udziału w darmowym szkoleniu z zakresu gospodarowania budżetem domowym.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stegnie informuje, iż dnia 22-01-2020 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stegnie, ul Wojska Polskiego 12 w pokoju nr 9 odbędzie się darmowe szkolenie z zakresu gospodarowania budżetem domowym w ramach działań towarzyszących Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 -Podprogram 2019.

 

9-miesięczny chłopiec, który w stanie krytycznym trafił do szpitala w Elblągu, miał we krwi metaamfetaminę, amfetaminę, mefedron i ecstasy. Dziecko miało drgawki, było w stanie krytycznym. Lekarze zawiadomili policję.

11 stycznia do szpitala w Elblągu przyszła kobieta z 9-miesięcznym chłopcem. Był w stanie krytycznym. Chłopiec przebywa wciąż w szpitalu w Elblągu. W trakcie prowadzonych czynności ratunkowych ujawniono, że w organizmie dziecka znajdują się środki psychotropowe. Po zbadaniu matki dziecka, także znaleziono ślady substancji psychotropowych.

Prokuratura Rejonowa w Elblągu postawiła kobiecie zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez podanie substancji psychotropowych. Grozi jej 8 lat więzienia. Na wniosek prokuratora podejrzana została aresztowana.

Po opuszczeniu szpitala dziecko trafi do rodziny zastępczej.

Gminna Biblioteka Publiczna w Stegnie wraz ze świetlicą  zaprasza na dzieci na zajęcia w czasie ferii zimowych, czyli " Podróż do Książkolandii” od 13 do 22 stycznia 2020 w godz. od 12 do 17.00.

Dzieci w wieku do 6 lat proszone są o przyjście z opiekunami.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Stegnie zaprasza na muzyczne spotkanie z zespołem "Fale"  "Niech wybrzmią ostatnie kolędy” Wydarzenie odbędzie się 31 stycznia (piątek) 2020 o godz.17.00.

Zarząd Koła PZW nr 6 w Nowym Dworze Gdańskim informuje, że w dniu 02.02.2020 r. na „Dużej Sali” w siedzibie koła przy ulicy Drzymały 4 odbędzie się walne zgromadzenie sprawozdawcze członków koła.

Zebranie rozpocznie się o godzinie: 10 00 - w przypadku obecności co najmniej połowy członków koła uprawnionych do głosowania 10 15 - w przypadku ilości mniejszej niż połowa uprawnionych do głosowania.

Zapraszamy wszystkich członków nowodworskiego koła - jest to jedyna okazja by w szerszym gronie podsumować działalność koła za miniony rok, a także omówić plan działania na rok 2020. Mamy nadzieje, że ilość członków naszego koła przełoży się na obecność na zebraniu - na co gorąco liczymy- mówi Paweł Makarski.

Najnowsze

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.

Nowy Dwór Gd. 28-latek został …

Paź 14, 2019 Rate: 2.69

Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019

Czołowe zderzenie autobusu z o…

Lip 27, 2019 Rate: 0.00

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Facebook

Galeria artykułów

Nowy Dwór Gdański kończy w tym roku 450 lat.

Powiat Nowodworski. W czwartek działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Żuławski Klub Seniora zaprasza.

Sztutowo. Remont ulicy Morskiej. Nowe  miejsca parkingowe i chodniki.

Mierzeja Wiślana. Akcja „ Ultrakrew – każdy ma swój krwiobieg”

Stegna. GOPS zaprasza do udziału w darmowym szkoleniu z zakresu gospodarowania budżetem domowym

Elbląg. Narkotyki we krwi 9-miesięcznego chłopca.

Stegna. Ferie zimowe w bibliotece.

"Niech wybrzmią ostatnie kolędy” z zespołem Fale ze Stegny w bibliotece.