Wydanie nr 317 / 2019   
listopad 13, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Edyta Kozakiewicz

Akcja pozyskiwania nowych dawców szpiku dla Fundacji DKMS, zorganizowana przez grupę MOTYLKÓW z przedszkola w Sztutowie zakończyła się sukcesem - zarejestrowano 42 potencjalnych dawców
_DSC2412
dkms sztutowo (4)
dkms sztutowo (3)
_DSC2407
_DSC2410
_DSC2416
dkms sztutowo (1)
dkms sztutowo (5)
Previous Next Play Pause
_DSC2412 dkms sztutowo (4) dkms sztutowo (3) _DSC2407 _DSC2410 _DSC2416 dkms sztutowo (1) dkms sztutowo (5)

W dniu 04.11.2019 r. rybacy kutra SZT-1 (armator: Mirosław Daniluk) złowili nietypową rybę: samogłowa (Mola mola) w rejonie położonym na północny zachód od Krynicy Morskiej. Ryba była zaplątana, całkowicie owinięta w sieci stawne o boku oczka 80 mm. Jeszcze tego samego dnia samogłów został dostarczony do MIR-PIB przez armatora. Okaz miał długość całkowitą 57 cm, rozpiętość płetw 83 cm i ważył 12,4 kg. Na miejscu zostały wykonane oględziny, analiza ichtiologiczna i pobrano tkanki do dalszych badań.

Samogłów to ryba morska z rzędu rozdymkowatych. Jak sama nazwa wskazuje, głowa stanowi największą część ciała tej ryby. Ciało samogłowa jest owalne, silnie spłaszczone bocznie, pokryte bardzo grubą, elastyczną skórą, pod którą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Ryba ta ma stosunkowo mały otwór gębowy i małe otwory skrzelowe. Samogłów pływa bardzo powoli, często na boku. Ryby te odżywiają się meduzami, kalmarami, ale także planktonem i mięczakami. Samogłów uważany jest za najcięższą rybę kostnoszkieletową – dorosły osobnik może osiągać długość 3 m i masę 2 ton.

Samogłowy występują w wodach całego oceanu światowego, ale najliczniej obserwuje się je w strefie klimatu śródziemnomorskiego i w okolicach strefy międzyzwrotnikowej. To ryby rejonu otwartych wód. Samogłowy sporadycznie spotykane są w Morzu Północnym, a wyjątkowo rzadko w Bałtyku. W wodach niemieckich od 1860 r. pojawienie się samogłowa odnotowano 23 razy (w tym 19 razy od 1978 r.), dominowały osobniki o wielkości 45- 67,5 cm (Moritz i in. 2017). W polskiej strefie notowano pojedyncze osobniki tego gatunku w październiku 2000 r. (na zachód od Rozewia), w listopadzie 2005 r. (na plaży w Pogorzelicy),  w październiku 2010 r. (5 mil od Łeby), w październiku 2014 r. (Zatoka Pucka w okolicy Kuźnicy) (www1). Na podstawie posiadanych informacji można stwierdzić, że dostarczony do MIR-PIB osobnik jest pierwszym samogłowem złowionym w południowo-wschodnim rejonie Zatoki Gdańskiej.

75442930 2116757831758151 3353002288481304576 n

Informacja, foto : Morski Instytut Rybacki, Katarzyna Nadolna-Ałtyn, Łukasz Giedrojć

 

W sobotę 19 października 2019 r. w Krynicy Morskiej odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca okoliczności posadzenia dębu, który dziś nosi imię „Benek” i jest pomnikiem przyrody.

W 1959 r. członkowie Gromadzkiej Rady Krynica Morska zebrali się na skwerku w centrum Krynicy Morskiej, by uczcić obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Podobnie jak w wielu miastach, wyrazem pamięci został dąb – symbol siły i długowieczności. 60 lat później w otoczeniu rodziny i przyjaciół stanął przy dębie już prawdopodobnie ostatni żyjący członek ówczesnej Rady – emerytowany leśniczy Bernard Krepel – by uczcić lecie tego wydarzenia.

Na uroczystość przybył ksiądz proboszcz miejscowej parafii, który poświęcił drzewo i pobłogosławił zebranych. Następnie inicjator spotkania – Pan Bernard z ogromnym wzruszeniem ucałował dąb i powitał zebranych. Opowiedział o okolicznościach posadzenia drzewa (które wybrał osobiście – sadzonka miała wówczas 5 lat), a następnie mówił o staraniach, aby uznać go za pomnik przyrody z uwagi na jego historyczny charakter. Zebrani mogli wysłuchać również osobistych wspomnień Pana Bernarda, który emocjonalnie bardzo jest związany z naszą mierzeją i jej lasami. Były leśnik podkreślił wieloletnią i bardzo dobrą współpracę z naszym Parkiem i gminą Miasta Krynica Morska, która zaowocowała min. powołaniem pomnika przyrody i ustanowieniem użytku ekologicznego w samym centrum miasta. Pomnik nosi imię na cześć Pana Bernarda (tak zadecydowały wyniki konkursu) co sprawia, że jest on dla niego szczególnie ważny. Ponieważ Pan Krepel nie może już sam doglądać „swojego” dębu, poprosił Pana Leszka Zawadzkiego – kustosza miejscowego Muzeum Przyrodniczo-Myśliwskiego w Krynicy Morskiej, o pieczę nad owym pomnikiem przyrody.

Następnie głos zabrał kierownik naszego Parku Wojciech Woch, który podziękował Panu Bernardowi Krepel za ogromy, osobisty wkład w kształtowanie powojennej historii lasów na Mierzei Wiślanej oraz za wieloletnią i owocną współpracę z naszym Parkiem na rzecz ochrony przyrody i zapewnił, że dołożymy wszelkich starań, aby kontynuować i rozwijać te działania.

60 lat Benka Krynica Morska (4)
60 lat Benka Krynica Morska (5)
60 lat Benka Krynica Morska (3)
60 lat Benka Krynica Morska (2)
Previous Next Play Pause
60 lat Benka Krynica Morska (4) 60 lat Benka Krynica Morska (5) 60 lat Benka Krynica Morska (3) 60 lat Benka Krynica Morska (2)
informacja: Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”

Od 11 listopada 2019r. Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz, po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]).

Elektroniczny System Autoryzacji Podróży ESTA będzie dostępny dla Polskich podróżnych, posiadających paszport z chipem do odczytu komputerowego, od 11 listopada 2019r. Zachęcamy do starania się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą. Podróżni powinni korzystać tylko z oficjalnej strony ESTA https://esta.cbp.dhs.gov. Zezwolenie wjazdu w systemie ESTA obecnie kosztuje 14 USD i upoważnia do wielokrotnych podróży przez okres dwóch lat.

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się
o wizę.

Pełne informacje na temat Programu Ruchu Bezwizowego (w tym systemu ESTA) są dostępne na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem https://esta.cbp.dhs.gov oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA pod adresem http://travel.state.gov.

Informacja o wyniku konsultacji społecznych.

Informacja o wyniku konsultacji społecznych dotyczących „Rocznego programu współpracy Powiatu Nowodworskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2020 rok”

Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowaliśmy otwarte spotkanie dla naszych mieszkańców. Zaczynamy o godz. 11:30.

Obchody rozpocznie otwarcie wystawy „Odwaga i roztropność polskiego żołnierza”. Wystawa opowiada o wyjątkowej roli ochotników w odzyskaniu Niepodległości i ustaleniu granic odrodzonej Polski po 123 latach zaborów patrząc przez pryzmat dwu najważniejszych cech żołnierza: odwagi i roztropności. Do przygotowania wystawy wykorzystano bogaty materiał ikonograficzny, biogramy bohaterów i opisy wydarzeń z czasów odzyskiwania niepodległości. Całość łączy nowoczesna forma graficzna ekspozycji.

Dodatkowo wprowadzenie do wystawy przedstawi Pani Małgorzata Daniluk z Muzeum Stutthof/Stutthof Museum w Sztutowie.

W programie również projekcja filmu „Odważni i roztropni” oraz występ „Polska pieśń patriotyczna na przestrzeni wieków” przygotowany przez Żuławski Ośrodek Kultury i Kraina Otwartej Sztuki KOS.

Na naszych gości czekać będzie ponadto typowe przysmaki na 11 listopada - rogale świętomarcińskie oraz zupa z brukwi na gęsinie.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

O godz. 10:00 rozpocznie się coroczna Msza Święta w intencji ojczyzny i miasta Nowy Dwór Gdański w Kościele Przemienienia Pańskiego. Następnie, w wspólnym przemarszu ruszymy pod pomnik w hołdzie poległym i pomordowanym za wolną i niepodległą ojczyznę (skwer między ulicami Wejhera i Sikorskiego), gdzie odśpiewamy hymn i złożymy kwiaty pod pomnikiem.

Celem akcji jest, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji uczniowie klasy III B uporządkowali kilka grobòw na cmentarzu w Nowym Dworze Gdańskim.

 

73204022 2498716006871541 8719541908830945280 n

żródło, foto: LO NDG

Głosowanie na filmik trwa od 14 do 30 listopada. 

Głosowanie na filmik - z jednego adresu e-mail jeden głos dziennie.

Nagrodami w konkursie jest sprzęt do gry w tenisa ziemnego - rakiety, siatki i piłeczki oraz szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego.

Teraz wszystko w Waszych rękach. Im więcej głosów - tym większa szansa na wygraną.

Regulamin akcji na stronie: https://www.dzieciakidorakiet.pl/

W jedności siła!!! Pokonajmy wielkie szkoły z Warszawy, Krakowa, Wrocławia - zachęćmy do głosowania przyjaciół i rodzinę!

Wideo konkursowe.

Informacja Facebook Szkoła Podstawowa w Sztutowie/ Magdalena Wilkanowska

Wideo i foto: Kanał YT BNP Paribas - Dzieciaki Do Rakiet

Po długotrwałym remoncie gabinety przychodni zmieniły całkowicie swój wygląd, nowoczesne wyposażenie i wprowadzone rozwiązania przestrzenne pozwolą na lepszą komunikację, a oczekiwanie na wizytę u lekarza będzie odbywało się w bardziej komfortowych warunkach.

W uroczystym otwarciu Przychodni uczestniczyli m.in. Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla, Wicestarosta Powiatu Malborskiego Waldemar Lamkowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki Marek Szczypior, Członek Zarządu Spółki Zbigniew Dackiewicz, Etatowy Członek Zarządu Piotr Szwedowski, zastępca Wójta Gminy Stegna Tomasz Gajewski, Prokurent ZGK Jerzy Bielawski, Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku Paweł Chodyniak, Dyrektor ds.medycznych Ewa Karamon, Dyrektor Szpitala w Nowym Dworze Gdańskim Bogdan Kułakowski.

remont przychodni stegna (2)
remont przychodni stegna (3)
remont przychodni stegna (4)
remont przychodni stegna (5)
remont przychodni stegna (6)
remont przychodni stegna
remont przychodni stegna (7)
remont przychodni stegna (8)
remont przychodni stegna (9)
remont przychodni stegna (1)
Previous Next Play Pause
remont przychodni stegna (2) remont przychodni stegna (3) remont przychodni stegna (4) remont przychodni stegna (5) remont przychodni stegna (6) remont przychodni stegna remont przychodni stegna (7) remont przychodni stegna (8) remont przychodni stegna (9) remont przychodni stegna (1)
 

Policjanci wspólnie z pracownikiem Żuławskiego Banku Spółdzielczego z Nowego Dworu Gdańskiego na terenie powiatu nowodworskiego akcję „Rowerzysto bądź widoczny”. Działania te miały na celu promowanie zasad bezpiecznego poruszania się rowerzystów po drogach oraz posiadanie obowiązkowego wyposażenia rowerów.

W poniedziałek na terenie powiatu nowodworskiego funkcjonariusze podczas przeprowadzania kontroli rozdawali rowerzystom latarki rowerowe. Był to wynik działań edukacyjnych, których współorganizatorem był Żuławski Bank Spółdzielczy z Nowego Dworu Gdańskiego.

Głównym celem przeprowadzonej akcji było zwiększanie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat bezpiecznego poruszania się po drogach a także zmniejszenie zagrożeń stwarzanych przez rowerzystów, którzy popełniają wykroczenia. Organizatorzy akcji uświadamiali kierujących, że brak obowiązkowego wyposażenia rowerów może stwarzać zagrożenie w ruchu. Obowiązkowe oświetlenie rowerów chroni nas podczas jazdy w niesprzyjających warunkach jak i po zmroku.

 

Rowerzysto bądź widoczny 2

żródło: kpp nowy dwór gd

Najnowsze

Nowy Dwór Gd. 28-latek został ugodzony nożem.

Nowy Dwór Gd. 28-latek został …

Paź 14, 2019 Rate: 2.69

Czołowe zderzenie autobusu z osobówką na "55". Nie żyje 39-latek. Malbork- 27.07.2019

Czołowe zderzenie autobusu z o…

Lip 27, 2019 Rate: 0.00

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Facebook

Galeria artykułów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Dworze Gd. 2019

Mikoszewo. Mieszkańcy świętowali 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sztutowo. Dzień dawcy szpiku w przedszkolu w Sztutowie.

Stegna. Świętowanie na sportowo. IV Bieg Niepodległościowy za nami.

Zawiadomienie Wójta Gminy Sztutowo.

Sztutowo. Wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy na okres 2 i 10 lat

Żuławy.  Żuławski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Wyślij zgłoszenie.

Sztutowo. Zaproszenie na obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

500 zł mandatu za te wykroczenia. Jeszcze w listopadzie!