Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 styczeń 2022 18:55

Spoofing telefoniczny to metoda oszustów, która zmienia numer telefonu. Policjanci ostrzegają! Wyróżniony

Napisał
Spoofing telefoniczny to metoda oszustów, która zmienia numer telefonu. Policjanci ostrzegają!  Spoofing telefoniczny to metoda oszustów, która zmienia numer telefonu. Policjanci ostrzegają!

Spoofing telefoniczny to metoda oszustów, która zmienia numer telefonu. Policjanci ostrzegają!

Oszuści wykorzystują oprogramowanie służące do zmiany numeru telefonicznego albo nazwy przychodzącego połączenia, jakie widzi na swym wyświetlaczu odbierający. Podczas rozmowy telefonicznej umiejętnie manipulują, starając się zdobyć jak najwięcej informacji.

Coraz częstszym powodem utraty oszczędności całego życia jest metoda zwana spoofingiem telefonicznym. Oszuści podszywają się m.in. pod pracowników banków, policjantów czy urzędników. Przestępcy starają się zmanipulować swojego rozmówcę na wszelkie możliwe sposoby, aby zdobyć dostęp do jego telefonu komórkowego lub komputera, a następnie do rachunku bankowego.

Osoba, która nie orientuje się w nowych metodach przestępców, może dać się łatwo zmanipulować. Będzie przekonana, że rozmawia z prawdziwym pracownikiem banku, urzędu czy infolinii.

-Trzeba być bardzo ostrożnym i należy zwracać uwagę na wszystkie nietypowe oznaki podczas takich rozmów. Jeśli osoba nas popędza, informując, że zostało niewiele czasu, zaraz stracisz oszczędności i szybko musisz przelać pieniądze, bo rzekomo konto zostało przez kogoś zhakowane, to masz już pewność, że ktoś próbuje nas oszukać. Starają się zmusić swoje ofiary do szybkiego działania pod wpływem emocji (nie dając rozmówcom czasu na zastanowienie się oraz zweryfikowanie sytuacji)- przestrzega rzecznik prasowy sierż.sztab Karolina Figiel z KPP w Nowym Dworze Gdańskim.

Wszelkie telefonicznej prośby o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinniśmy traktować jako próby oszustwa. W takich sytuacjach najlepiej samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić i dowiedzieć się, czy rzeczywiście dzwonił do nas konsultant.