Wydanie nr 88 / 2023   

 

wtorek, 02 październik 2018 17:55

Apel Państwowej Komendy PSP do mieszkańców powiatu nowodworskiego.

Napisał

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Już dzisiaj, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zwracamy uwagę na to, jak ryzykowne bywa korzystanie z wadliwych urządzeń grzewczych.

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim apeluje o rozwagę i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa pożarowego podczas obsługi różnego rodzaju urządzeń grzewczych. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy bezwzględnie dokonać przeglądów instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Czynności te przeprowadzają kominiarze, w przypadku przewodów kominowych, a także specjalistyczne serwisy w przypadku instalacji gazowych, kotłów opalanych paliwem stałym, olejem opałowym i gazem.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego w dużym stopniu zmniejsza ilość zdarzeń, których bezpośrednią przyczyną powstania jest niesprawność instalacji i urządzeń grzewczych, nie spełniających podstawowych parametrów bezpiecznej pracy. Państwowa Straż Pożarna z nadejściem sezonu grzewczego corocznie notuje dużą liczbę pożarów, których przyczyną jest nieostrożność i brak zachowania zasad bezpieczeństwa pożarowego. Notuje się także większą ilość zatruć tlenkiem węgla (czadem), który jest niewyczuwalny dla człowieka (bezwonny i bezbarwny), natomiast stwarza dla niego zagrożenie utraty zdrowia i życia.

 Aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe eksploatowanych pomieszczeń:

- Nie dogrzewaj pomieszczeń kuchenką gazową, ponieważ długotrwałe palenie się gazu powoduje ubytek tlenu w powietrzu oraz powstaje niewyczuwalny tlenek węgla (CO), który jest silnie trujący. Jeżeli przewody wentylacyjne nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza może dojść nawet do zatruć śmiertelnych.

- Nie zatykaj przewodów wentylacyjnych - w prawidłowo działających urządzeniach gazowych, w przypadku braku odpowiedniej ilości powietrza, następuje niezupełne spalanie gazu i może powstać trujący, niewyczuwalny tlenek węgla (CO).

- W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego usuwaj zanieczyszczenia z przewodów dymowych, spalinowych oraz przewodów wentylacyjnych w celu zapewnienia ich odpowiedniej drożności. Zaniedbania tych czynności często są przyczyną zapalenia się zalegających tam zanieczyszczeń (głównie sadzy), a także śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla, szczególnie podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w gazowe ogrzewacze wody.

- Pamiętaj, że butle gazowe w kuchni należy umieszczać w odległości, co najmniej 1,5 m od urządzeń emitujących ciepło np. piece, grzejniki (z wyjątkiem zestawów kuchni gazowych). Butle należy ustawić pionowo, zabezpieczyć przed upadkiem i uderzeniem oraz z dala od urządzeń powodujących iskrzenie . - Nie pozostawiaj bez dozoru włączonych urządzeń grzewczych (np. termo wentylatory, grzejniki elektryczne itp.). - Nie eksploatuj uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe.

- Nie podłączaj do jednego gniazdka kilku urządzeń o dużym poborze mocy, ponieważ może to spowodować przegrzanie instalacji elektrycznej. - Nie pozostawiaj dzieci w domu bez opieki.

- Nie próbuj łatwopalną cieczą (benzyna, olej napędowy) rozpalać paleniska w piecach na paliwo stałe (drzewo, węgiel, koks i miał).  Gdy poczujesz zapach ulatniającego się gazu w mieszkaniu - nie używaj ognia otwartego (zapałki, papierosy), nie włączaj światła i urządzeń elektrycznych,

- otwórz okna, - sprawdź , czy z urządzeń gazowych nie wypływa gaz, - zamknij zawór gazu znajdujący się przed licznikiem,

- zadzwoń do pogotowia gazowego 992,

- jeżeli nadal czujesz gaz, zawiadom sąsiadów i jak najszybciej wyjdź na zewnątrz budynku.

Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Gdańskim prosi, aby ww. uwagi wziąć sobie do serca. Codzienna nasza praca dowodzi, że lekceważenie zaleceń strażaków i obowiązujących przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej w wielu przypadkach kosztuje bardzo dużo - niejednokrotnie ceną tą jest ludzkie życie.

 

Skomentuj