Stegna. Samolot z II Wojny Światowej odnaleziony na plaży.

0
10085
Trwa wydobycie wraku samolotu znalezionego na plaży w Stegnie. To najprawdopodobniej niemiecka maszyna z czasów II wojny światowej. Po wielorybie znalezionym na plaży w Stegnie, to duża gratka dla mieszkańców i turystów, którzy bacznie przyglądają się prowadzonym pracom na plaży.
Niespodzianek będzie więcej bo Mateusz Deling z Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie zapowiada kolejne  poszukiwania. Badaczom udało się zlokalizować samolot w piątek po południu. Do późnych godzin wieczornych prowadzono prace wydobywcze, które w sobotę będą kontynuowane. Chcemy namierzyć większą ilość wraków i większą ilość obiektów, które były świadkami walk właśnie w tym miejscu.

Poszukiwacze wierzą że sporo artefaktów mogło się jeszcze zachować mając na względzie bogatą historię Żuław i prowadzonych w tym miejscu działań wojennych.

 Prace prowadzono przez jedną a potem 2 koparki, przy użyciu pompy ssącej, ponieważ miejsce zalewała morska woda. 

-Badanie magnetometryczne wykazało anomalia w tym miejscu. Potem użyliśmy detektorów metalu, by spróbować określić rozmiary znajdującego się pod ziemią. Znaleziona maszyna to najprawdopodobniej niemiecki płatowiec o aluminiowej konstrukcji z okresu II wojny światowej. – Nie wiemy jeszcze, jaka część samolotu znajduje się pod ziemią. Oceniamy, że uda nam się wydobyć dwa skrzydła i dziób. Prawdopodobnie nie ma ogona – mówił pan Mateusz Deling.

Do końca roku pan Mateusz otrzymał pozwolenie na przeprowadzenie badań archeologicznych na Mierzei. Nieoficjalnie się mówi,że następny ślad (czołg bądź samochód pancerny) znajduje się w niedalekiej odległości od znalezionego samolotu. Będzie niezwłocznie poszukiwał innych militariów, nie tracąc czasu. Duża gratka dla mieszkańców i turystów, którzy bacznie przyglądają się prowadzonym pracom na plaży.

Na zdjęciach prowadzone prace celem odkopania i wydobycia samolotu który najprawdopodobniej rozbił się w tym miejscu.

Zobacz wideo.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar