Powiat Nowodworski. Nadciąga „Jessica” Wichury i wezbranie wód.

0
3912
fot. wikipedia.org/JDavid
Powiat nowodworski. Sztorm na morzu i wichury w strefie przybrzeżnej ma przynieść aktywny układ niskiego ciśnienia, zwany Jessiką. – Zostań w domu jeśli możesz – czytamy w pogodowym alercie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z wojewodami: zachodniopomorskim oraz pomorskim podjęło decyzje w sprawie uruchomienia Alertu RCB.

Alert RCB dla województwa pomorskiego: 

Uwaga! W powiatach nadmorskich wichury do rana 3.10. Zostań w domu, jeśli możesz. Na Zat. Gdańskiej i Żuławach lokalne przekroczenia stanów alarmowych.

IMGW szacuje, że tak silny wiatr będzie się utrzymywał do godzin porannych, 3 października (do około godz. 10.00).

Uruchomienie Alertu RCB oznacza, że każda osoba przebywająca na zagrożonym terenie otrzyma na telefon komórkowy SMS-a z komunikatem z ostrzeżeniem.

„Jessika” przejdzie w nocy z wtorku na środę przez środkową część Morza Bałtyckiego. Wywoła silne podmuchy wiatru najpierw nad samym morzem, a następnie w głębi lądu. Wg ostrzeżeń wydanych przez IMGW dla powiatów nadmorskich wiatr ma osiągać prędkość 85 km/h. Wiać ma z zachodu i północnego zachodu.

Uwaga także na zagrożenia hydrologiczne.

– W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (538 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, niemal na całym Wybrzeżu RP, przewidywane są gwałtowne wzrosty poziomów wody głównie powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Początkowo, największe wzrosty stanów wody, będą obserwowane na wybrzeżu zachodnim a następnie (kilka godzin później) na wybrzeżu wschodnim – informuje IMGW.

Pogoda ma się ustabilizować w środę po południu.

Polecamy śledzić na bieżąco:  meteoelbląg.pl 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar