Wystawa czasowa „Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof”

0
108
Wystawa
Wystawę „Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof” można oglądać w galerii Muzeum Stutthof w Sztutowie od 6 września do 20 października 2018 r.

Wystawa czasowa „Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof” jest jedną z pierwszych wystaw w Polsce podejmujących wątek więźniów-homoseksualistów w obozach koncentracyjnych, pierwszą zorganizowaną przez polskie muzeum, tj. Muzeum Stutthof w Sztutowie, – i pierwszą, która przedstawia temat paragrafu 175 w oparciu o zachowaną dokumentację KL Stutthof.

Paragraf 175 kodeksu karnego Rzeszy penalizował stosunki seksualne między mężczyznami. Część skazanych trafiła za rządów nazistów do obozów koncentracyjnych, w tym do obozu Stutthof, gdzie prowadzono ich jako osobną kategorię więźniarską. Wieloletnia tabuizacja homoseksualizmu, stereotypowe postrzeganie więźniów-homoseksualistów oraz „zdominowanie” polityki pamięci przez polskich więźniów politycznych sprawiły, że wątek więźniów KL Stutthof z różowym trójkątem został przez polskich badaczy przemilczany.

Autorem wystawy jest Piotr Chruścielski z Działu Naukowego Muzeum Stutthof. Integralną częścią wystawy są wielkoformatowe stylizowane zdjęcia przedstawiające wybranych więźniów autorstwa Natalii Zwolińskiej. Warstwę graficzną zaprojektowała Magdalena Jedlicka.

Patronat honorowy nad wystawą objęła konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper.

Otwarcie wystawy:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar