Żuławki. Wieczór autorski Małgorzaty Oliwii Sobczak w domu podcieniowym – 2.06.2018

0
272

2 czerwca o godz. 16.00 w domu podcieniowym „Danziger Kopf” Państwa Wiśniewskich w Żuławkach będzie miał miejsce wieczór autorski Małgorzaty Oliwii Sobczak, autorki książki pt. „Ona i dom, który tańczy”. Akcja powieści toczy się w Drewnicy i Żuławkach.

Jest to wyjątkowa okazja, tym bardziej, że autorka opisuje miejsca i historie, które mieszkańcy obu wsi doskonale znają. Osadza fikcyjną historię trzech pokoleń w lokalnych realiach sprawiając, że wielu czytelników zaczyna uruchamiać nie wyobraźnie ale konkretne skojarzenia. Są to też „Żuławy w pigułce”, zwłaszcza jeśli chodzi o otaczający krajobraz i zabytki. Są więc tryfty i wierzby, topielcy w Szkarpawie, wiatrak w Drewnicy, kościół w Żuławkach, „Dom starców”, domy podcieniowe, zagrody holenderskie, bar Szkarpawianka a nawet „sklep z kaloszami”. Całość, które jest okraszona lokalnymi legendami oraz wspomnieniami pierwszych powojennych osadników na Żuławach może być gratką zarówno dla mieszkańców obu wsi jak i tez miłośnikom Żuław, których z roku na rok jest coraz więcej.

Małgorzata Oliwia Sobczak: „W Żuławkach – jednej z miejscowości, w której rozgrywa się fabuła książki „Ona i dom, który tańczy” – znajduje się piękny zabytkowy Dom podcieniowy Danziger Kopfr. Ten jeden z najlepiej zachowanych domów tego typu na Żuławach został przebudowany przez budowniczego o inicjałach A.P. w 1825 roku – czyli w tym samym czasie, w którym powstał tytułowy tańczący dom gburski. Wyobraźnia już podpowiada mi w związku z tym faktem jakąś niezwykłą historię, tajemnicze powiązanie, które mogłoby stać się punktem wyjścia dla kolejnej opowieści. Do tego zachwycającego domu Państwo Wiśniewscy zaprosili mnie w czerwcu na spotkanie autorskie i po wpisach w mediach społecznościowych, wnoszę, że będzie ono zupełnie inne od ostatniego.

W końcu mieszkańcy opisywanych w książce miejscowości, żyjący w przestrzeni fabularnej na co dzień, w całkowicie odmienny sposób odbiorą powieść. Mam jednak ogromną nadzieję, że wybaczą mi wszelkie nawiązania i przeinaczenia, pamiętając, że opowiedziana historia to tylko fikcja, a przedstawieni bohaterowie to twory mojej wyobraźni. Coś czuję, że zagadnienie to może stać się podstawą dla zagorzałej, z pewnością pobudzającej dyskusji.”

Spotkanie odbędzie się w miejscu adekwatnym do poruszanego tematu, czyli w żuławskim domu podcieniowym. Będzie to też premierowe otwarcie domu Mariusza i Katarzyny Wiśniewskich. Dom z połowy XVIII wieku jest dziś perełką architektoniczna Żuław Wiślanych i jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy Stegna. Kolejnym spotkanie otwartym będzie premierowy pokaz najnowszego filmu Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”, który będzie miał miejsce już 9 czerwca.

fot.Piotr Lemańczyk/

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar