Zagrożenia na lodzie. Prelekcja i praktyczne ćwiczenia na Tudze dla dzieci – 13.02.2018

0
748

Zagrożenia na lodzie były tematem spotkania strażaków z uczniami jednej ze szkół w naszym mieście. 160 uczniów szkoły podstawowej nr 1, której teren przylega bezpośrednio do rzeki Tugi wzięło udział w prelekcji i praktycznie zobaczyli przeprowadzoną akcję ratunkową na rzece.

Mł.bryg. Łukasz Zblewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim ostrzegał uczniów przed wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne.

Ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej pokazali w praktyczny sposób jak działają w sytuacji zagrożenia życia osoby która wpadła do zamarzniętej rzeki lub znalazła się pod lodem. Co ważne głównym przesłaniem do dzieci było jak należy się zachować w takiej sytuacji, jakie należy podjąć działania do czasu przyjazdu ratowników.

Dzieci podczas prelekcji poprzedzającej ćwiczenia na wodzie zadawały dużo pytań, były świadome w swoich wypowiedziach zagrożeń związanych z lodem na rzece. Dzieci wzięły udział w konkursie z nagrodami odpowiadając na pytania.

W prelekcji z dziećmi uczestniczył Starosta Nowodworski Zbigniew Ptak, który pogratulował strażakom pomysłu i skierował kilka słów do dzieci na temat odbywających się ćwiczeń.

Państwowa Straż Pożarna cały czas prowadzi akcję informacyjną i prowadzi zajęcia oraz współpracuje ze szkołami na terenie powiatu. Dzisiejsze ćwiczenia odbyły się w ramach prowadzonej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Zobacz wideo 

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Kręci mnie bezpieczeństwo…przez cały rok szkolny.

W dniu 13.02.2018 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim funkcjonariusze tutejszej Komendy przeprowadzili szkolenie i praktyczny pokaz technik ratownictwa na lodzie.

W spotkaniu wzięło udział 160 uczniów klas 1 – 3 i grono pedagogiczne. W pierwszej części przedstawione zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa dot. zachowania na lodzie. Najmłodsi dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne. Jak należy się zachować, w przypadku gdy jesteśmy świadkami zdarzenia: „pod osobą załamał się lód i wpadła do wody”. Jakie służby należy wezwać w przypadku takiego zdarzenia.

Kolejnym punktem były ćwiczenia praktyczne. Strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Nowym Dworze Gdańskim zaprezentowali jak należy zachowywać  w sytuacjach zagrożenia.

Bezpośrednio przy szkole przepływa rzeka Tuga. Pod jednym z ratowników załamał się lód i wpadł do wody. Taki scenariusz przedstawiony został uczniom. Strażacy pokazali techniki, jak należy zachować się do czasu przybycia służb. W jaki sposób można pomóc osobie znajdującej się w przeręblu. Czego robić absolutnie nie wolno. Następnie, wykorzystując sprzęt będący na wyposażeniu JRG, funkcjonariusze przedstawili technik, w jaki sposób podejmują osoby poszkodowane z wody.

Reasumując, kolejna grupa młodych ludzi, miała okazję zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas bezmyślnej zabawy.

Rzecznik prasowy KP PSP – mł.bryg. Łukasz Zblewski

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar