Żuławy. Cofka. Tujsk. Rybina. Nowy Dwór Gdański. Nowakowo. Elbląg. Jazowa – 30.10.2017

2
3832
Żuławy. Cofka. Tujsk. Rybina. Nowy Dwór Gdański. Nowakowo. Elbląg. Jazowa – 30.10.2017
Żuławy. Cofka. Tujsk. Rybina. Nowy Dwór Gdański. Nowakowo. Elbląg. Jazowa – 30.10.2017

 Na terenie całych Żuław doszło do lokalnych podtopień, setki powalonych drzew i konarów, uszkodzone banery, rynny, ogrodzenia, zerwane linie energetyczne – to dotychczasowy bilans szalejącego od soboty orkanu Grzegorz.
Poziom wód, w wyniku tzw. cofki  znacznie się podniósł, w wielu miejscach przekraczając stany alarmowe.

Odwiedziliśmy z kamerą miejsca, gdzie cofka zazwyczaj najbardziej daje się we znaki mieszkańcom. Niewątpliwie takim miejscem, gdzie wkrótce mają powstać wrota przeciwpowodziowe, jest ujście rzeki Tuga do Szkarpawy w Tujsku gm. Stegna, gdzie wiatr wpychał wodę z Zalewu Wiślanego i Szkarpawy, co jest najbardziej niebezpieczne dla mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego.

W materiale wideo zobaczycie państwo sytuację pogodową, jaka panowała 30 października br. w miejscowościach Tujsk, Rybina, Nowy Dwór Gdański, Nowakowo k. Elbląga, Elbląg i Jazowa.

Silny wiatr spowodował cofkę na rzece Elbląg. Stan wody co chwilę się podnosił. Strażacy na dwóch posesjach w miejscowości Nowakowo porozkładali ochronne rękawy przeciwpowodziowe. Zamknięto  dla ruchu kołowego most  pontonowy w celu umożliwienia swobodnego przepływu w nurcie rzeki.

Doszło do podtopień w Elblągu. Na elbląskiej starówce, woda zalewała zejście dolne na bulwar, rozlewała się także po trawnikach.

Trudna sytuacja nadal utrzymywała się w miejscowości Jazowa w gminie Nowy Dwór Gd. przez podwyższony stan Nogatu. Na jednej z posesji strażacy z jednostki OSP od godzin porannych pompowali drugi dzień wodę z zalanego terenu.

W obronie gospodarstwa pracował tam też, zastęp z JRG Nowy Dwór Gdański wraz z przyczepą pompową o wydajności 7700 l/m. Strażacy wypompowywali wodę na zalanej ulicy Bałtyckiej w Nowym Dworze Gd.
Według prognoz pogody, orkan Grzegorz zniknie z naszego kraju we wtorek, 31 października.

Zobacz wideo.

 

Podejmowane działania 30.10. 2017 r. do godz. 14:00

Od godzin porannych odnotowano 12 zdarzeń. Działania związane są głównie z usuwaniem powalonych drzew i konarów z jezdni.

Działania dot. 9 zdarzeń prowadzone są w miejscowościach Świerznica, Kobyla Kępa, Nowy Dwór Gdański, Sztutowo, Drewnica, Żuławki, Krynica Morska.

Sukcesywnie monitorowany jest poziom wody w lokalnych rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych na terenie powiatu nowodworskiego przez patrole strażaków z PSP i OSP.

W miejscowości Piaski port, zastęp straży podjął działania związane ze ściągnięciem na brzeg łodzi rybackiej.

Usunięto oberwaną rynnę (stwarzającą zagrożenie dla przechodniów) z budynku mieszkalnego – Nowy Dwór Gdański.

Informacja mł. bryg. Łukasz Zblewski – rzecznik prasowy KPPSP Nowy Dwór Gdański.

Cofka Nowy Dwór Gd
Cofka Nowy Dwór Gd fot. tv zulawy

 

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Żuławy. Cofka. Tujsk. Rybina. Nowy Dwór Gdański. Nowakowo. Elbląg. Jazowa – 30.10.2017"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Jacek
Gość

Po**bane Państwo, co roku to samo (cofka) a nadal nic nie jest z tym robione

Torsja
Gość

często pochlasz też masz cofkę… i nikt nie mówi ,że jesteś po…*bany