Mieszkańcy i strażacy usypują wał. Jazowa gm. Nowy Dwór Gd.- 29.10.2017

1
4047
Najtrudniejsza sytuacja na Żuławach występuje w miejscowości Jazowa gm. Nowy Dwór Gdański, ze względu na wysoki stan wód na Nogacie.
W Jazowej z jednej strony rzeki  mieszkańcy przy pomocy strażaków budują wał, żeby woda nie dostała się do budynku.
Z drugiej strony rzeki w jednym z gospodarstw od rana pracują pompy bo tam doszło do ogromnego rozlewiska na polach i wokół gospodarstwa. Ta trudna sytuacja jest spowodowana zlewiskiem wód z rowów melioracyjnych.
Państwo Wójcikowie mają zalane całe gospodarstwo, uprawy, woda sięga prawie do zabudowań. O ile sytuacja się unormuje i zejdzie poziom w rzekach tam cały czas woda się podnosi, bo spływa z rowów melioracyjnych. Jest to najprawdopodobniej błąd budowy s7.
Odpływy melioracyjne,  zostały przebudowane przy okazji budowy S7. Firma Budimex wykonała nowe odpływy, zgodnie z wytycznymi GDDKiA. Projektant, zamiast zachować dotychczasowy odpływ grawitacyjny do odległej o kilkadziesiąt metrów rzeki Nogat, zaplanował nowy.

 

Informacja ze zdarzeń na terenie powiatu nowodworskiego w dniu 29.10.2017 r. (do godz. 1900 29.10.2017.)

W dniu 29.10.2017 r. na terenie powiatu nowodworskiego od godzin porannych odnotowano 22 zdarzenia związane z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.

Działania skupiają się głównie na: wypompowywaniu wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych (2 zdarzenia), usuwaniem powalonych drzew i konarów blokujących szlaki komunikacyjne (15 zdarzeń). Działania związane z usuwaniem drzew występują w miejscowościach Marynowy, Kępki, Rybina, Broniewo Łaszka, Sztutowo, Ostaszewo, Orłowo, Nowy Dwór Gdański, Orliniec.

W m. Krynica Morska konar drzewa uszkodził samochód osobowy. Usunięcie drzewa z posesji – m. Tujsk.

Sukcesywnie monitorowane są poziom wody w lokalnych rzekach rzece Tuga oraz stan wałów przeciwpowodziowych w m. Kobyla Kępa przez patrole strażaków z PSP i OSP.

W miejscowości Lubieszynek Dwa silny wiatr zerwał ok. 40m2 dachu z budynku mieszkalnego. Obiekt został zabezpieczony przy użyciu plandeki.

W Marzęcinie przewrócił się komin na dachu budynku mieszkalnego. Usunięto część uszkodzonego komina. Inspektor nadzoru budowlanego dokonał oceny technicznej budynku.

W chwili obecnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Dworze Gdańskim zadysponowany został średni samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z zestawem pompowym do usunięcia rozlewiska, które zagraża pobliskim budynkom mieszkalnym –  m. Jazowa 16.

W związku z wysokim stanem wody na rzece Nogat jest ułożony wał z worków w m. Jazowa, przy posesjach 60 – 65.

W działaniach biorą udział zastępy z Państwowej Straży Pożarnej Nowy Dwór Gdański i jednostki OSP z terenu powiatu nowodworskiego. Łącznie w działaniach bierze udział 35 pojazdów pożarniczych i 145 strażaków.

Zobacz wideo.

Informacja Rzecznik prasowy – mł. bryg. Łukasz Zblewski KPPSP Nowy Dwór Gdański.

 

 Zobacz też: Orkan Grzegorz nad Żuławami.

 http://zulawytv.pl/2017/10/29/orkan-grzegorz-nad-zulawami-interwencje-strazakow-29-10-2017/

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Mieszkańcy i strażacy usypują wał. Jazowa gm. Nowy Dwór Gd.- 29.10.2017"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Zvza
Gość

A ile rowów melioracyjnych jest zostawionych samym sobie. Nikt z tych do których to należy o to nie dba by rowy były oczyszczone, trawę skusić itp. Kasę biorą i kawę piją. Jak tak dalej będzie to Żuławy kiedyś zaleje.